Víťezem Okolo Belgie se stal Keukeleire

nabor

Ve středu 23. května odstartoval etapový závod Okolo Belgie v něm se představily tři týmy World Tour, Lotto Soudal, Astana a Kaťuša – Alpecin. Z pěti etap byly tři spurterské, páteční jedenácti kilometrová časovka a sobotní ardenská kopcovitá etapa.

První dvě rovinaté etapy nedoznaly žádného zvratu a dle očekávaní je ovládl ve spurterském souboji André Greipel. Němec se v Belgii snaží dostat do formy před blížící se Tour de France. „Po zlomenině klíční kosti ještě nejsem v top formě, ale na druhou stranu se cítím být hodně odpočatý. To je positivní stránka věci.” .V první etapě se v úniku dne objevil i český mistr v cyklokrosu Michael Boroš hájící barvy belgické stáje Pauwels-Vastgoedservice.

Ve třetí časovkářské etapě byl nejrychlejší Christophe Laporte (Cofidis). Trať dlouho 10,6 kilometrů prolétl v čase 12:36 a vysvlékl, tak z modrého trikotu lídra závodu Andrého Greipela. Jako druhý nejlépe zvládl časovku Andrej Grivko (Astana).

Nadvládu domácího celku Lotto-Soudal z úvodních dvou etap, potvrdil v čistě klasikářské etapě Jelle Vanendert, který zaútočil z úniku a ovládl etapu vedoucí přes Mur de Huy, známý cílový kopec z Valonského šípu. Druhý skončil jeho kolega Jens Keukeleire, třetí Dion Smith z Wanty – Groupe Gobert.

Poslední den v etapě s hromadným dojezdem André Greipel nenavázal na předchozí vítězství, a i když do posledních metrů najížděl na výborné pozici, pásku proťal až jako osmý muž. Nejrychlejší byl Bryan Coquard (Vital Concept), druhý Christophe Laporte a třetí Jans Roy (Cibel – Cebon).

Celkovým vítězem se díky sobotní kopcovité etapě, ve které odpadla většina sprinterů, včetně dosavadního lídra závodu Christophera Laporteho, stal Jens Keukeleire, druhý celkově skončil Jelle Vanendert, třetí byl Dion Smith. Michael Boroš dokončil na 61. místě se ztrátou 22:11