Body UCI – květen 2018 – 3. část

Giro d’Italia 22. 5. – 27. 5. 2018

Poslední závodní blok nabídl v 16. etapě časovku. Té kraloval na suchém asfaltu Tony Martin (Katusha). Jezdcům Top 25, kteří startovali později, trať místy zkrápěl déšť. Bitvu proti chronometru ale nejlépe zvládnul Rohan Dennis (BMC). Favorit č. 1 Tom Dumoulin dojel třetí. Lídr Gira Simon Yates zajel svou životní časovku a ztratil méně, než se čekalo. Na startu 17. etapy měl k dobru téměř minutu. Otázku, zda v cíli bude první únik, či squadra spurtérů, první stoupání nevyřešilo. Desetikilometrový kopec, na vrcholu bez prémie, sice patřil uprchlíkům, ale náskok 35 vteřin nestačil. V jednom z mnoha dalších ataků byl i Zdeněk Štybar. Všechny nicméně měly život doslova jepičí. Svůj finální únik etapa přeci jen poznala ve druhé polovině. Pro TV diváka opět velmi atraktivní podívaná přesto vyvrcholila hromadným dojezdem. Na mokru byl zase nejrychlejší Elia Viviani.

Horský trojboj začal transportní 18. etapou s dojezdem na Prato Nevoso. Její vývoj byl pro mnohé překvapením. Únik měl 110 km před cílem luxusní, víc jak 13minutový náskok. Nebyl v něm nikdo, kdo by jezdce Top 10 mohl ohrozit. Poklidný nezájem pelotonu, z hlediska dalších dvou horských zkoušek pochopitelný, hrál uprchlíkům do karet. Kopec dlouhý 15 km s cílem v 1600 m n. m. nejlépe zvládnul Maximilian Schachmann (Quick-Step Floors). Tom Dumoulin ukrojil  z náskoku Simona Yatese dalších 30 vteřin. Muž v růžovém měl sice slabší den, přesto dres lídra uhájil.

Další horskou zkoušku už ale nezvládl. Královská 19. etapa byla nad jeho síly. Tým Sky opět jednou ukázal, čeho je schopen. Nejdřív roztrhal ve stoupání peloton a pak Chris Froom prostě odjel. Od 80. km jel na špici, na Cimma Coppi (nejvyšším bodu Gira) měl k dobru na zbytek pelotonu už skoro minutu. Svou neskutečnou sólo jízdu proměnil v zisk etapy a převlékl se do růžového dresu. Simon Yates měl v cíli na vítěze ztrátu neuvěřitelných 38:51.

20. etapa byla posledním horským testem, špatný den měl další favorit Thibaut Pinot a musel odstoupit. Vítěz etapy Mikel Nieve (Mitchelton-Scott) nikoho neohrožoval. Pole favoritů tak únik nikterak netrápil. Do cíle dojelo společně a prakticky bylo rozhodnuto. Poslední etapa na okruhu v Římě patřila tradičně spurtérům a byla ze strany pořadatelů po třech kolech neutralizovaná. Na celkovém pořadí se nic tedy nezměnilo. Spurt pro sebe rozhodl potřetí Sam Bennett.

Závěr

Velkolepá podívaná Giro d’Italia patří minulosti. Svým prvním šedesáti aktérům přinesla body za celkové pořadí + za výkony na izraelských, sicilských a italských silnicích. Vítěz Chris Froome získal 850 bodů za první místo + 244 bodů v etapách a od nás titul jezdec měsíce května. Celkově mu patří 7. místo v tabulce UCI se ziskem 1205 bodů.

Druhé místo na bedně obsadil loňský vítěz Tom Dumoulin (Sunweb): 680 + 208. Je průběžně 13. s 950 body. Triumvirát nejlepších uzavírá Miguel Ángel López (Astana): 575 + 64 bodů. Je s 899 body průběžně 17.

Vítěz 4 etap Elia Viviani vybojoval 480 bodů a je průběžně s 1397 body na 4. místě. Simon Yates vezl dres lídra 13 etap a v konečném účtování dojel 21. Bral 32 + 660 bodů. V tabulce UCI se vyhoupl na 3. místo a má 1472. bodů. Adam Hansen dokončil svou 20. Grand Tour v řadě. Dojel 60. a bral 8 bodů.

Peter Sagan, dík zaváhání Simona Yatese, kraluje světovému pelotonu i nadále. Tým Quick-Step Floors vévodí tabulce týmů. Na opačném pólu je Team Dimension Data. Jen 20 bodů před ním je Team Katusha-Alpecin. Zástupci českých barev byli platnými gregárii svých týmových lídrů. Jan Hirt (Astana) dojel celkově 46., získal 16 bodů. Roman Kreuziger dokončil 55. a připsal si 12 bodů. Zdeněk Štybar skončil na nebodovaném 80. místě.

V červnu vrcholí dvěma etapovými závody příprava na červencovou Tour de France. Od 3. do 10. června se jede ve Francii Critérium du Dauphiné. Od 9. 6. do 17. 6. ve Švýcarsku Tour de Suisse. Pokračování našeho seriálu bude bezprostředně po skončení tohoto již 24. závodu serie WorldTour.