Vítězem Arctic Race of Norway se stal Dylan Teuns

nabor

Belgický objev posledních týdnů ovládl 5. ročník závodu po severním Norsku stylem start-cíl. Po vítězství v 1. etapě byl Dylan Teuns (BMC) nejlepší i v té závěrečné, když po sólovém úniku na posledních 3 kilometrech nedal svým soupeřům žádnou šanci. Celkově druhý skončil domácí August Jensen (Coop) a třetí Nizozemec Michel Kreder (Aqua Blue Sport).

Jen 3 vteřiny odstupu mezi vedoucím Dylanem Teunsem (BMC) a domácím Augustem Jensenem (Coop) slibovaly na závěr čtyřdenního cyklistického klání atraktivní podívanou. Zvlášť když na trase 160 kilometrů číhalo hned šest stoupání 2. kategorie a zvlněný dojezd v cílovém Tromsø.

Eisel znovu před pelotonem

Druhé nejsevernější město Norska bylo zároveň dějištěm startu závěrečné etapy. Právě při výjezdu z jeho ulic se zformoval únik dne, který tvořilo sedm jezdců. Opět mezi nimi nechyběl Bernhard Eisel (Dimension Data), kterého doplnili Kenny Molly (Fortuneo-Oscaro), Dimitri Claeys (Cofidis), Ludvik Aspelund Holstad (Sparebanken Sør), Pavel Brutt (Gazprom-RusVelo) a Jon Soeveras Breivold (Team FixIT.no).

Po 35 kilometrech byl náskok vedoucí skupiny necelých šest minut. Na prvním hodnoceném stoupání se od ostatních uprchlíků oddělila dvojice Bernhard Eisel a Dimitri Claeys. Zkušený Rakušan si hlídal svou pozici ve vedení vrchařské soutěže, posbíral potřebné body a zhruba 30 kilometrů před cílem nechal svého souputníka vyrazit na sólovou jízdu.

Mezitím na čele pelotonu pracovaly týmy Katusha-Alpecin, Coop a Astana na stažení náskoku, čemuž nemohl osamocený Clayes dlouho vzdorovat. Zvlášť když se začalo z pelotonu znovu nastupovat. 22 kilometrů před cílem tak závodníka Cofidisu dostihla hned šestice jezdců.

Suverén Dylan

Na metě 10 kilometrů do cíle bylo ve vedení pro změnu trio Loïc Chetout (Cofidis), Andreï Grivko (Astana), a Sven Erik Bystrøm (Katusha-Alpecin), které doplnil ještě Fabien Grellier (Direct Energie). Nikdo z nich se ale nakonec z vítězství neradoval. Všechny totiž na plné čáře předčil průběžně vedoucí Dylan Teuns (BMC), který nastoupil tři kilometry před cílem na posledním stoupání.

Druhý muž celkového pořadí August Jensen nedokázal přes obrovskou podporu fanoušků na takový atak reagovat. A protože to nesvedl ani nikdo jiný, Dylan Teuns si díky skvělé jízdě do kopce i v následném sjezdu dojel s přehledem pro vítězství v poslední etapě i v celém závodu. Své konto tak rozšířil na úžasné skóre 8 profesionálních vítězství v posledních 3. týdnech!

Pro druhé místo v etapě si dojel Francouz Chetout z Cofidisu a třetí dojel Nor Sven Erik Bystrøm z týmu Katusha-Alpecin. V celkovém pořadí udržel za Teunsem druhé místo Nor August Jensen (Coop) a třetí Nizozemec Michel Kreder (Aqua Blue Sport). Lososový trikot pro nejlepšího vrchaře získal Rakušan Bernhard Eisel (Dimension Data), bílý trikot pro nejlepšího mladého jezdce i zelený pro nejlepšího spurtera získal celkový vítěz Dylan Teuns.

Pořadí 4. etapy

# Rider Name (Country) Team Result
1 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
2 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits 0:00:11
3 Sven Erik Bystrom (Nor) Katusha-Alpecin
4 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team
5 Olivier Pardini (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect 0:00:16
6 Born Tore Hoem (Nor) Joker Icopal
7 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin
8 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
9 Lawrence Naesen (Bel) WB Veranclassic Aqua Protect
10 Amanuel Ghebreigzabhier Wekilul (Eri) Dimension Data

 

Konečné celkové pořadí

# Rider Name (Country) Team Result
1 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team 15:56:15
2 August Jensen (Nor) Team Coop 0:00:29
3 Michel Kreder (Ned) Aqua Blue Sport 0:00:43
4 Alexander Kristoff (Nor) Katusha-Alpecin 0:00:45
5 Eliot Lietaer (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
6 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
7 Born Tore Hoem (Nor) Joker Icopal 0:00:49
8 Carl Fredrik Hagen (Nor) Joker Icopal
9 Amanuel Ghebreigzabhier Wekilul (Eri) Dimension Data 0:00:55
10 Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:00:57