Vincenzo Nibali svlékl ve 2. etapě žlutého Marcela Kittela

nabor

Dnešní 2. etapa na Tour de France z York – Sheffield 201. kilometrů, byla zařazena do kategorie kopcovitých etap. Mnozí odborníci přirovnávají dnešní etapu k jarní klasice, Liege – Bastogne – Lutych, která má podobný profil. Prostě z kopce do kopce, kde nejvyšší bod má 521 metrů.

Trasa závodu se jela krásnou krajinou severní Anglie, kde z každé části promlouvá historie. Zájem fanoušků cyklistiky je obrovský, trať podél závodu byla jimi doslova obsypána. Myslím si, že zřejmě padl rekord v návštěvnosti TdF. Počasí je zatím také rozumné, a přeje cyklistice. Jelo se za polojasného počasí s teplotou okolo 20 stupňů.

Závod byl odstartován 15 minut po poledni a hned v úvodu, po odmávnutí ostrého startu, šla do úniku skupina 6 cyklistů. Po nějaké době byla dojeta ještě jedním závodníkem a tak vznikla skupina sedmi jezdců, která měla brzy náskok 2:30 minut. Na čele pelotonu se střídali domestici týmů Cannondale, Garminu – Sharp, Sky a Tinkoff- Saxo, kteří pracovali pro své lídry.

Nekázeň fanoušků, kteří vstupovali do trasy závodů, měla na svědomí několik pádů a kolizí. K našemu neštěstí, se dvakrát dostal do kolize Leopold König z týmu Netapp – Endura. Kterého to stálo mnoho sil, dostat se zpátky do pelotonu, a ty mu určitě na konci závodu chyběly.

Do cíle chybělo ještě 62 kilometrů a únikáři byli pelotonem dojeti, ale stále ještě tři zůstali v úniku. Nakonec zůstal osamocen Blel Kadri z týmu AG2R, který jel v úniku celkově cca 140 kilometrů. Ve stoupání vyrazil do čela Thomas Voecler z týmů Europcar, ale na vrchařskou prémii nedosáhl, byl až třetí.

Neustále docházelo během výstupů na kopce k únikům, ale také k postupnému propadání se majitele žlutého trikotu, Marcela Kittela z Giant – Shimano. Bylo jen otázkou času, kdo bude tím šťastným, který bude mít nejvíce sil v závěru, a dostane se tak do pozice celkového lídra ve žlutém. Scházelo osm kilometrů do cíle a všichni cyklisté byli zase pohromadě a začalo se závodit. Na čele pelotonu byli všichni favorité Peter Sagan, Alberto Contador, Chris Froome a Vincenzo Nibali.

Na cyklisty čekal poslední výstup pět kilometrů před cílem, na VC – Cote de Jenkin Road s 10,8 % sklonem, který měl být poslední prověrkou jejich sil. Ale všichni favorité to zvládli, a začal taktický boj o vítězství. Peter Sagan nastoupil cca dva kilometry před cílem, ale zřejmě neodhadl své síly.

Taktického zápolení využil Vincenzo Nibali z Astany a dojel v podstatě osamoceně do cíle. Stal se celkovým lídrem závodu a obléká se do žlutého trikotu.

Vincenzo Nibali řekl:
„ Je to velký den pro mě. Dal jsem do toho maximum. Nohy mě opravdu bolí. Dnes jsem myslel více na etapové vítězství, než na zisk žlutého trikotu „

Dosavadní lídr Marcel Kittel skončil na 164. místě, se ztrátou 19:50 minut.

Výsledky po 2. etapě

1 NIBALI, Vincenzo (ASTANA) 5:08:36
2 VAN AVERMAET, Greg (BMC RACING) + 2
3 KWIATKOWSKI, Michal (OMEGA PHARMA – QUICK-STEP)
4 SAGAN, Peter (CANNONDALE)
5 GALLOPIN, Tony (LOTTO BELISOL)
6 ALBASINI, Michael (ORICA GreenEDGE)
7 TALANSKY, Andrew (GARMIN SHARP)
8 MOLLEMA, Bauke (BELKIN)
9 VAN GARDEREN, Tejay (BMC RACING)
10 BARDET, Romain (AG2R LA MONDIALE)

Celková klasifikace po 2. etapě

1 NIBALI, Vincenzo (ASTANA) 9:52:43
2 SAGAN, Peter (CANNONDALE) + 2
3 VAN AVERMAET, Greg (BMC RACING)
4 ALBASINI, Michael (ORICA GreenEDGE)
5 FROOME, Christopher (SKY)
6 MOLLEMA, Bauke (BELKIN)
7 VAN DEN BROECK, Jurgen (LOTTO BELISOL)
8 CONTADOR VELASCO, Alberto (TINKOFF-SAXO)
9 VAN GARDEREN, Tejay (BMC RACING)
10 FUGLSANG, Jakob (ASTANA)

Zítra na nás čeká 3. etapa Cambridge – Londýn dlouhá 155 kilometrů.

3 KOMENTÁŘE

  1. Dékuji mnohokrát za skvélé články, pouze bych poprosil o uvedení pořadí v etapé a celkové českých jezdců. Předem děkuji.

Comments are closed.