Velmi těsný dojezd v nejdelší etapě roku vyhrál Kittel, Sagan zvýšil náskok

nabor

Marcel Kittel (Etixx-Quick Step) se po dvou letech vrátil na trůn Tour de France, když o milimetry porazil Bryana Coquarda (Direct Energie), třetí skončil lídr závodu Peter Sagan (Tinkoff). Sagan zvýšil svůj náskok v celkové klasifikaci a navíc získal zpět zelený dres.

V dnešní nejdelší etapě 103. ročníku Tour de France se dlouho nemohl vytvořit únik. Asi po 25 kilometrech se oddělila sedmičlenná skupina. Ta nebyla úspěšná, proto odjela čtyřka jezdců Oliver Naesen (IAM), Andreas Schillinger (Bora-Argon 18), Markel Irizar (Trek-Segafredo) a Alexis Gougeard (AG2R). Jejich maximální náskok se dostal k šesti minutám, více tým Lotto Soudal nedovolil.

Velký boj jsme viděli na sprinterské prémii. Z úniku byl jediný, kdo chtěl bojovat Andreas Schillinger a byl úspěšný. V pelotonu to byl větší boj, který ovládl Peter Sagan před Marcelem Kittelem a Markem Cavendishem. Následovala prémie vrchařská, kterou vyhrál Markel Irizar.

Asi 40 kilometrů před cílem odpadl Alexis Gougeard. Osm kilometrů před cílem nastoupil Naesen, s ním se držel Irizar. Schillinger se už neudržel. Ale pokus Naesena s Irizarem měl jepičí život a o pár metrů dál byl i jejich únik zlikvidován.

Pak už začala bitva o pozice, která byla hodně zmatená a nepřehledná, nakonec se nejlépe prezentoval Etixx a dovezl Kittela na ideální pozici. Greipel s Kristoffem začali příliš brzy, Kittel je jednoduše překonal, ale musel se vypořádat se zle dotírajícím Coquardem. Nakonec rozhodly milimetry ve prospěch německého rychlíka. Třetí finišoval Peter Sagan, který získal zpět zelený dres a upevnil vedení v celkovém pořadí.

Roman Kreuziger dnes odvedl práci pro Petra Sagana a dojel v pelotonu, navíc si polepšil v celkovém pořadí už na 6. místo! Jan Bárta dnes ztratil, stejně tak i Petr Vakoč, který pracoval pro Marcela Kittela.

Video

https://www.youtube.com/watch?v=UxiLAAQH3ko

Top 10 etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Marcel Kittel Etixx – Quick Step 5:28:30
2. Bryan Coquard Direct Energie ,,
3. Peter Sagan Tinkoff ,,
4. Dylan Groenewegen LottoNL-Jumbo ,,
5. Alexander Kristoff Katusha ,,
6. Sondre Holst Enger IAM ,,
7. Daniel McLay Fortuneo – Vital Concept ,,
8. Mark Cavendish Dimension Data ,,
9. Samuel Dumoulin AG2R ,,
10. Simon Gerrans ORICA-BikeExchange ,,
21. Roman Kreuziger Tinkoff ,,
141. Jan Bárta Bora-Argon 18 + 1:33
164. Petr Vakoč Etixx – Quick Step + 2:10

Top 10 celkového pořadí

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Peter Sagan Tinkoff 20:03:02
2. Julian Alaphilippe Etixx – Quick Step + 0:12
3. Alejandro Valverde Movistar + 0:14
4. Warren Barguil Giant – Alpecin + 0:18
5. Chris Froome Sky ,,
6. Roman Kreuziger Tinkoff ,,
7. Nairo Quintana Movistar ,,
8. Fabio Aru Astana ,,
9. Michael Matthews ORICA-BikeExchange ,,
10. Pierre Rolland Cannondale – Drapac ,,
143. Jan Bárta Bora-Argon 18 + 8:42
150. Petr Vakoč Etixx – Quick Step + 9:29