Ve větrné Normandii začíná 103. Tour de France

nabor

Zbývají jen hodiny. Ve 12:20 středoevropského letního času skončí čekání na start spektáklu jménem Tour de France. Ta i v roce olympijských her a premiérového mistrovství Evropy kategorie elite zůstává pro většinu cyklistického světa vrcholem sezóny.

Profil 1. etapa Tour de France 2016O loňském žlutém dresu se rozhodlo (s trochou nadsázky) hned na počátku Tour. Právě tam, ve druhé etapě, nabral Quintana ztrátu, kterou už na Frooma nedokázal smazat. Letošní start se posunul po pobřeží o notný kus dál, nicméně obavy zůstávají stejné. „Mohl by to být nejtěžší den Tour,“ nechal se slyšet Mark Cavendish. Předpověď mu dává částečně za pravdu. Foukat určitě bude, déšť by etapu ovlivnit neměl. Záležet bude jen na Poseidonově náladě, neboť geograficky vzato není etapa ničím jiným než projížďkou při pobřeží poloostrova Cotentin.

Ta začíná na jeho samém jihu, v zátoce Mont Saint-Michel, pod přízračnou scenérií místního kláštera. Tour se sem vrací po jen tříleté pauze. Nedaleko od startu, na dvou „čtyřkách“ na 20,5., respektive 39. kilometru, se rozhodne o prvním držiteli puntíkatého dresu. U vsi Pirou-Plage následně trasa zatočí napříč poloostrovem k severovýchodu a příští ostrá změna směru počká až do Quinéville, 34 kilometrů před cílem. Další přijdou 27, 16 a 5,5 km od cíle a právě k těmto místům bude namířena taktika týmů, pomýšlejících na útok ve větru. Finiš, jenž se bude na památku druhé světové války konat na Utah Beach, jednom z bodů spojenecké invaze do Normandie, technicky náročný nebude. Nakolik početný peloton se v něm však utká o vedení v závodě?

Marcel Kittel oblékl žlutý dres poprvé v roce 2013. Tehdy mu v tom ještě musel pomoci autobus týmu Orica, letos je ovšem Kittel favoritem číslo jedna za všech okolností. Je papírově nejrychlejší, už na Giru vezl růžový dres a jeho tým to ve větru zkrátka umí. Nicméně totéž se dá říci o bijcích z Lotto-Soudal a Greipelovy individuální schopnosti jízdy na „terezínech“ stále převyšují ty Kittelovy.

Na zaváhání německé dvojice čekají dva ještě ošlehanější sprinteři, Peter Sagan a Alexander Kristoff. Vítr hraje spíše proti Cavendishovi a Coquardovi, v dresu nizozemského šampiona se do boje o žlutý trikot vrhne Dylan Groenewegen.

Stejně jako během Gira i během Tour si s námi můžete sami tipnout vítěze a utkat se o zajímavé ceny. Tipy posílejte až do startu etapy k soutěžnímu příspěvku na našem Facebooku. Brány Tour se otevírají ve 12:20 a první etapa bude samozřejmě snímána pro přímý přenos už od départ fictif. Départ réel, tedy očekávané protnutí nultého kilometru po projetí neutrální zónou, je v plánu ve 12:50.