Ve stínu Matterhornu ozáří světla reflektorů vítěze Gira

nabor

Froome versus Dumoulin. Souboj titánů o růžový dres, jenž měl trvat celý závod, se nakonec smrskl do dvou etap. Kterému z nich po včerejší zběsilé jízdě zbylo více sil? Na to odpoví 20. etapa se třemi vrchařskými prémiemi první kategorie včetně cílové Cervinie.

20. etapa profil Giro dItalia 2018Ještě jednou se hlásí Piedmont a italsko-francouzské pomezí Kottických Alp. Startovní městečko Susa bývalo dokonce hlavním městem římské provincie Alpes Cottiae. Peloton nicméně bude 130 kilometrů hory jen směrem k severovýchodu objíždět a na stoupání dojde až posléze, v nejmenším italském regionu Údolí Aosty. Ten je bilingvinní (oficiálním jazykem je i francouzština, jež se tu v moderní podobě stala úřední řečí dokonce dříve než ve Francii) a ráz jeho krajiny utvářejí Grajské a Walliské Alpy. Na jejich rozhraní leží Mont Blanc, vlajkovou lodí Walliských Alp je ovšem také Matterhorn.

Cervinia - profil dojezdu 20. etapy Giro d'Italia 2018– Matterhorn čili Monte Cervino. Právě pod ním má gradovat vrchařský souboj. Nejprve však Col Tsecore (16,6 km, 7,5 %, těžší druhá polovina, vrchol 67,5 km od cíle) a Col de Saint-Pantaléon (16,5 km, 7,2 %, 28,2 km od cíle). Patrně dojde i na déšť, který ztíží sjezdy. Závěrečné stoupání do lyžařského střediska Cervinia pak měří 18,15 km; průměr je jen 5,3 %, ale zkreslují ho tři mírné pasáže včetně posledních dvou kilometrů. Ty jsou skoro rovné, náskok je nutné získat dříve.

Tón včerejší etapě udala aktivita týmu Sky. Dnes musí něco vymyslet Mitchelton-Scott. Australané přišli o naději na celkovou výhru a modrý dres poveze Yates jen proto, že o 32 bodů vedoucí Froome dá přednost růžové. Nieve, Haig a podle svých možnosti též Yates a Kreuziger budou chtít napravit dojem vyhranou etapou. Ciccone, Hermans, Atapuma, Gesink, Woods – další jména, jež čekají na šanci.

V celkovém pořadí ztrácí Dumoulin na Frooma 40 sekund, až deset jich může stáhnout cílovou bonifikací. Lópeze dělí stejný odstup od třetího Pinota a 47 sekund za zády má Carapaze. O růžový trikot. O třetí místo. O bílý dres. Dva až tři paralelní závody. Do desítky může zkusit proniknout Geniez, Formolo a chytí-li ještě dech, také Dennis. Bránit jejich útoku se bude Oomen, který má ve dvaadvaceti coby Dumoulinův pomocník našlápnuto k perfektnímu výsledku.

Dvacátá etapa Giro d’Italia 2018 začíná v 10:10 (nultý kilometr v 10:20). Stoupat se začne přibližně ve 13:15 a kolem půl čtvrté se cyklisté ocitnou pod Cervinií. Dojezd odhadován v 16:27. Přenosy od 12:30.

Tipněte si vítěze poslední horské etapy Gira v soutěži na našem Facebooku!