Včera začal největší slovenský cyklistický etapák s 13 Čechy a 13 Slováky na startu

Část světového pelotonu se přesunula na Slovensko za náročným pětidenním etapovým závodem. Ten je sice určen pouze pro celky tzv. 2. a 3. ligy, i tak však mezi zúčastněnými najdeme několik zajímavých jmen.

Za zmínku stojí např. Jan Tratnik (z týmu CCC), jenž teprve před pár dny dokončil slavné Giro, kde si navíc nevedl vůbec špatně. Nejvíce se mu tam povedla časovka, v níž skončil 9., v etapě s hromadným startem skončil nejlépe 14. Celkově mu patřila 104. příčka.

České příznivce budou ovšem zajímat přece jen více česká jména. Pomyslným držákem našeho praporu by mohl být Josef Černý, který byl ještě vloni týmovým kolegou Jana Tratnika. Nyní již však hájí barvy tuzemského celku Elkov Author. V něm pojede např. po boku skvělého univerzála Tomáše Bucháčka či výborného sprintera Jiřího Polnického, který vloni startoval i na mistrovství světa.

Speciální českou šestici pak tvoří i skupinka jezdců, kteří pro letošní sezonu nesehnali manšaft. Nejvýraznější osobností z této grupy je jednoznačně Karel Hník, jenž se v minulých letech prosazoval ve velmi kvalitních týmech.

Také Slováků je na startu celkem 13. V čele celku Dukla Bánská Bystrica jede Patrik Tybor, který nedávno dokončil třídenní závod v Maďarsku na 4. pozici. V týmu Amplatz – BMC pak najdeme nejznámějšího domácího jezdce, Marka Čaneckého.

Profil prologu Tour de Slovaquie 2017

Dnes už známe i první dva výsledky. Ve včerejším prologu si nejlépe vedli již výše zmínění borci. Jan Tratnik zvítězil s náskokem sedmi vteřin před Jiřím Polnickým, kvalitní výsledky však zaznamenali i další – Tomáš Bucháček Františkem Sisrem (CCC) obsadili 8., respektive 9. místo s odstupem 20 vteřin.

Do TOP 40 se vešli také 15. Jiří Polnický, 16. Tomáš Okrouhlický (bez klubové příslušnosti), 21. Michael Kukrle (Elkov Author) a 39. Karel Hník.

Mezi nejlepší čtyřicítkou figurují také 3 naši východní sousedé, a sice 18. Patrik Tybor, 27. Martin Haring a 35. Juraj Bellan (všichni Dukla Bánská Bystrica). Ztráta všech zmíněných nepřesáhla půl minuty.

Mnohem větší prověrkou ale byla pro všechny až dnešní, 211,8 km dlouhá, etapa vedoucí z Levoče do Banské Bystrice. V ní si organizátoři pro závodníky připravili hned 7 horských prémií, což dávalo najevo, že právě vrchaři dnes mohli zkusit „urvat“ sprintery a naznačit, kdo si pojede pro celkové vítězství.

Profil 1. etapy Tour de Slovaquie 2017

Do úniku se dostalo kvarteto ve složení: Daniel Turek (Cycling Academy), Hans-Jörg Leopold, Mattia Viel a Peeter Pruus. Peloton jim nedal šanci na etapový primát, takže si to mohli rozdat alespoň o vedení ve vrchařské soutěži. Tomu šel od začátku naproti nejvíce Daniel Turek, který byl v kopcích jednoznačně nejsilnější. Většinu prémií také ovládl a zítra si oblékne puntíkovaný trikot.

Před cílem se ještě do malého úniku dostala početná skupinka závodníků, i ta byla pohlcena, a tak rozhodl závěrečný spurt. V něm se prosadil Estonec Mikhel Raim, když za sebou s velkým odstupem nechal 2. Kevina Pauwelse a 3. Davide Mucelliho.

Z českých a slovenských jezdců dojeli do cíle v čase vítěze 11. Tomáš Bucháček, 17. Patrik Tybor, 20. Josef Černý, 26. Karel Hník, 33. Jiří Polnický a 34. Marek Čanecký.

Na čele celkového pořadí zůstává i nadále Jan Tratnik. 2. příčku háji Josef Černý a třetí zůstává Mattia Cattaneo.