Van der Breggenová vypálila na La Course rybník spurterkám


Závod nesoucí se v duchu souboje tří dominantních sil – deště, tempa Boels Dolmans a snah o únik – vyhrála nástupem 6 kilometrů od cíle Anna van der Breggenová.

La Course byla od začátku poznamenána pády, způsobenými především vlhkým počasím. První přišel už na úvodním kilometru, po něm se celé pole 120 závodnic ještě sjelo. Po 25 kilometrech však přišel krátce před příjezdem na Champs-Élysées další pád v první třetině pelotonu, který se rozdělil na několik skupin. Tempo v první skupině kontroloval nejen teď, ale prakticky po celý závod tým Boels Dolmans, ve stíhací skupině byla aktivní stáj Matrix Fitness a po asi 8 kilometrech se na čele vytvořila parta čítající kolem padesáti jmen, z níž se měla etablovat vítězka.

Významné zastoupení měla v pelotonu nadále i Orica – AIS, jedoucí s útočnou strategií, a právě Gracie Elvinová z tohoto týmu si 47 kilometrů před cílem – poté, co neuspělo několik předchozích pokusů – vytvořila výraznější náskok před pelotonem. Po dalších pěti kilometrech přišel velmi odhodlaný nástup Eleny Cecchiniové, která v mžiku dojela Elvinovou, rostla však rovněž aktivita na čele pelotonu a 34 kilometrů od pásky byl pohromadě.

Další průběh La Course se nesl v rytmu nových neúspěšných akcelerací až 23 kilometrů od cíle přišel opět velký pád, tentokrát v závěru pole. K Boels Dolmans se aktivitou stále více přidávala i Bigla a zatímco narůstala průměrná rychlost, útoky v těchto podmínkách neměly velkou šanci na úspěch. Nicméně po zdanlivém uklidnění následovala pravá bouře. Na metu šesti kilometrů od cíle si schovala drtivé zrychlení šampionka Giro Rosa Anna van der Breggenová a brzy si vytvořila náskok kolem deseti vteřin.

Mokrý okruh obsahující hned několik zatáček Breggenové nadmíru svědčil, naopak její týmová kolegyně z Rabo-Liv, mistryně světa Pauline Ferrand-Prévotová byla 1,1 km od cíle zachycena v hromadném pádu. Po něm ještě přišla poslední zoufalá aktivita týmu Wiggle Honda, jehož zástupkyně Jolien d’Hooreová si nakonec dospurtovala pro druhé místo, nicméně drobný náskok se podařilo uhájit Anně van der Breggenové, která po loňském triumfu Marianne Vosová udržela prestižní prim pro stejný tým a stejnou zemi. Klasifikaci sprintů ohodnocenou zeleným trikotem a prémií 2000 eur ovládla Mia Radoticová ze slovinské BTC Ljubljany

 Pořadí La Course by Le Tour de France 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Anna van der Breggen Rabobank-Liv  2:05:01
2 Jolien d‘Hoore Wiggle Honda  1
3 Amy Pieters Liv-Plantur
4 Elizabeth Armitstead Boels Dolmans
5 Lotta Lepistö Bigla
6 Lisa Brennauer Velocio-SRAM
7 Emma Johansson Orica – AIS
8 Lucinda Brand Rabobank-Liv
9 Kirsten Wild Hitec Products
10 Christine Majerus Boels Dolmans