Odpoledne plné cyklistiky čeká hlavní město Francie. Nejprve ty nejlepší cyklistky v kritériu La Course by Le Tour de France a pak tradiční závěrečný spurt mužské Tour de France.
Jde o dvě události s naprosto odlišnou historií. Na ženskou silniční cyklistiku si fanoušci a zejména televizní diváci teprve zvykají a zažívá vzestup, jehož lze v příštích letech očekávat jedině pokračování. Například ženská Tour of Qatar je již dnes televizně přenášena v podobném rozsahu jako mužský závod. Z pořadatelských zemí Grand Tours má nejdelší tradici a největší prestiž italské Giro Rosa. V roce 1988 založený desetietapový podnik, který se jede proti první polovině Tour de France, patří k tomu vůbec nejprestižnějšímu, co pro cyklistky existuje. Třikrát za posledních pět let tu vyhrála Marianne Vosová, ale známe též slovenskou vítězku: tou byla v roce 1993 Lenka Ilavská. Po tlaku z kruhů oficiálních i závodnických postupně vznikají další a další ženské alternativy top mužských akcí. Francouzi se přidali loni, kdy vůbec poprvé modelové dekorovali vítězku pařížského kritéria, jíž byla opět živoucí legenda Marianne Vosová. Na letošek ohlásila první ročník své ženské obdoby rovněž španělská Vuelta.
Není však důvod skrývat, že tím hlavním, za čím se upínají zraky cyklistických fanoušků, je v současnosti 21. etapa Tour de France s ikonickým spurtem na Champs-Élysées. Ta má i sama o sobě mnohem větší tradici než La Course, když se stejným způsobem dojíždí nepřetržitě posledních 40 let, ačkoli se spekulovalo, že k předloňskému stému ročníku závodu organizátoři uvažovali o změně a dojezdu na Alpe d’Huez. Deset let právě uplývá od okamžiku, kdy tu naposledy nevyhrál spurter, ale muž s pověstí profesionálního šílence a mistra útoků za jakýchkoli podmínek Alexander Vinokourov. Letos přišla podobná senzace na Giru, uvidíme, zda Tour bude následovat. Velmi náročná trasa a způsob závodění na letošní Tour, jíž dokončí maximálně 160 závodníků ze 198, by tomu mírně nasvědčovala. Není neobvyklé, že organizátoři zařadí do programu této v první polovině uvolněné etapy i jednu či dvě drobné vrchařské prémie, čehož jsme svědky letos, přinejmenším na prvních jedenácti pozicích puntíkatého klání se však již nic změnit nemůže a Froomeovi zde stačí k výhře narozdíl od celkového pořadí doslova jen dojet.
Favoritky a favorité
Mezi favoritkami La Course, jež se při celkové délce 89 km jede po stejném sedmikilometrovém okruhu jako 21. etapa TdF, letos chybí zraněná Marianne Vosová, jinak však závod přitahuje řadu předních jmen. K těm nejzvučnějším patří týmová kolegyně Nizozemky z Rabo-Liv, v dresu mistryně světa jedoucí domácí závodnice Pauline Ferrand-Prévotová. Nizozemsko bude muset co do top favoritek „vystačit“ s Kirsten Wildovou v barvách Hitec Products a Ellen van Dijkovou z Boels Dolmans, pozor však i na její týmovou kolegyni Elizabeth Armitsteadovou. Velmi silným italským duem Giorgia Bronziniová – Elisa Longo-Borghiniová disponuje Wiggle Honda. Další zajímavá jména: Lisa Brennauerová (Velocio-Sram), Emma Johanssonová a Melissa Hoskinsová (Orica – AIS), Elena Utrobinová (Bizkaia – Durango) či Laura Trottová (Matrix Fitness). Celkově se zúčastní devatenáct soukromých a jeden národní – francouzský – tým.
Dá se očekávat poměrně dynamická podívaná s nástupy, rozhodovat se nejspíš bude v redukované skupině mezi 20 až 50 jezdkyněmi. Závod začne ve 13:30, dojede kolem 15:30 a přímým přenosem ho bude přenášet mj. Eurosport.
U mužů je pole favoritů neméně široké, ovšem jednoznačněji vytříbené. I s pouhými pěti týmovými kolegy je to Mark Cavendish. O dva jezdce početnější podporu má poté spolufavorit, André Greipel. Nicméně kdo ví, zda hory nepřejeli v lepší kondici zdatnější vrchaři s menší absolutní rychostí. Ať už jde o Petera Sagana (který už má jistý zelený dres) nebo Démara s Coquardem, popřípadě Degenkolba, Kristoffa, Cimolaie, Boassona Hagena či Michaela Matthewse. Je to jen jeden spurt a v něm se může stát ledasco. Pokud by snad na spurt dojít nemělo, adeptem na útok je dnes jistě Jan Bárta. Boře odstoupil její sprinter Sam Bennett a tak se od ní dá očekávat ofenzíva. Zmiňme i další adepty nástupu: Gaudina (AG2R), Osse (BMC), Navardauskase (Garmin-Cannondale), jezdce Lotto-Jumbo (Van Emden, Vanmarcke, Martens, Leezer), Treku (Irizar, Rast, Jungels), IAM (Brändle, Chavanel) či Bretagne (Périchon, Fonseca).
21. etapa Tour de France 2015 vyjíždí ve výletním tempu v 16:15 a pojede se asi tři hodiny.
Závody se uskuteční za oblačného počasí s možností přeháněk a teplotami jen kolem dvacítky. Reportáž vám přineseme separátně z obou akcí krátce po jejich skončení.