Valverde vyhrál svoji premiérovou etapu na Giru. Kruijswijk zvýšil náskok

nabor

Španělský matador ovládl krátkou 16. etapu před Stevenem Kruijswijkem (LottoNL-Jumbo) a Ilnurem Zakarinem (Katusha). Esteban Cháves ztratil téměř minutu na vítěznou skupinku, Majka ještě více a velký poražený dne byl Vincenzo Nibali (Astana), který zaostal o skoro dvě minuty. Tři minuty ztratili Siutsou, Fuglsang a Amador.

Poslední týden začal nejkratší etapou ročníku a diváci se nenudili. Pořádný únik se ani nevytvořil a už 75 kilometrů před cílem, zatápěl pod kotlem Andrey Amador (Movistar). Hned po něm zaútočil Alejandro Valverde, Následovali ho Diego Ulissi (Lampre-Merida) a Domenico Pozzovivo (AG2R). Tempo drželi i další favorité včetně růžového muže.

67 kilometrů před cílem odjel Nibali, ale Kruijswijk ho brzy dojel. Následovali další pokusy, které utrhly Estebana Chávese a Rafala Majku. Skupiny se dále členily a z té čelní, kde byli Kruijswijk, Jungels, Nibali nebo Valverde nastoupil David Lopez (Sky). Za ním se vydal Ilnur Zakarin. To se nelíbilo Kruijswijkovi a odpoutal se také.

Tento pokus byl také neúspěšný. 15,6 kilometrů před cílem se odpoutal Valverde. Za sebou měl růžový stín a také Zakarina. Nibali s Jungelsem neměli sílu reagovat a propadli se k Chávesovi.

Trio Valverde – Kruijswijk – Zakarin navyšovalo svůj náskok na skupinu pronásledovatelů, která také nebyla kompaktní a 10 kilometrů před cílem z ní odpadli Pozzovivo a Nibali. Majka nechával stahování na Jungelsovi a Chávesovi, ale ti neměli tolik sil a ztráceli vteřinku po vteřince na vedoucí závodníky. Nibali byl ve velkých problémech a zaostával hodně.

Cháves s Jungelsem dokázali nestřídajícího Majku odpárat a ten si musel poradit sám. Mezitím se na čele rozhodovalo o výhře. Zakarin zůstal na čelní pozici a rozjel spurt svým sokům, ale pro Rusa bylo důležité, že se přiblížil pódiu a dostal se už do nejlepší pětky. Valverde s Kruijswijkem si zaspurtovali a španělský veterán byl nakonec rychlejší než růžový muž.

Video:

Pořadí 16. etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Alejandro Valverde Movistar 2:58:54
2. Steven Kruijswijk LottoNL-Jumbo ,,
3. Ilnur Zakarin Katusha + 0:08
4. Diego Ulissi Lampre – Merida + 0:37
5. Bob Jungels Etixx – Quick Step ,,
6. David Lopez Sky + 0:38
7. Sergey Firsanov Gazprom-RusVelo ,,
8. Esteban Chaves Orica-GreenEDGE + 0:42
9. Rafal Majka Tinkoff + 0:50
10. Domenico Pozzovivo AG2R + 1:47

Celkové pořadí po 16. etapě

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Steven Kruijswijk LottoNL-Jumbo 63:40:10
2. Esteban Chaves Orica-GreenEDGE + 3:00
3. Alejandro Valverde Movistar + 3:23
4. Vincenzo Nibali Astana + 4:43
5. Ilnur Zakarin Katusha + 4:50
6. Rafal Majka Tinkoff + 5:34
7. Bob Jungels Etixx – Quick Step + 7:57
8. Andrey Amador Movistar + 8:53
9. Domenico Pozzovivo AG2R + 10:05
10. Kanstantsin Siutsou Dimension Data + 11:03