Valverde ukázal v první etapě Kolem Andalusie rychlé nohy a zvítězil

nabor

Alejandro Valverde (Movistar) ukázal na úvod závodu Ruta Del Sol, jak moc mu záleží na výsledku. Šestatřicetiletý španělský vrchař ukázal svoji sílu nejenom v jízdě do vrchu, ale rovněž i při krátkém sprintu skupiny favoritů a dostal se tak do čela celkové klasifikace.

První pokračování tradičního závodu Ruta Del Sol, vedlo z Rincón de la Victoria do Granady a měřila 155 kilometrů. Profilově měla vyhovovat více vrchařům, protože obsahovala výstup na El Purche, jenž byl ohodnocen vrchařskou prémií první kategorie.

Únik dne se vytvořil krátce po výjezdu z Málagy. Tvořili jej: Berden De Vries (Roompot – Nederlandse Loterij), Georg Preidler (Team Sunweb), Daniel Turek (Israel Cycling Academy), Florian Senechal (Cofidis, Solutions Crédits), Tosh Van der Sande (Lotto Soudal), Pablo Torres Muiño (Burgos BH) a Kirill Sveshnikov (Gazprom-Rusvelo).

Vedoucí skupina si vypracovala náskok kolem čtyř minut na hlavní balík. Postupně se však začala rozpadat, a to především díky stoupáním na vrchařské prémie. Nakonec vpředu zůstala trojice Turek, Van der Sande a Senechal, jejíž náskok se rozplynul 34 kilometrů před cílem. To na závodníky čekal ještě výstup na El Purche.

Jako první ve vrcholu zaútočil Alberto Contador (Trek-Segafredo), kterého se zanedlouho vydal stíhat Valverde. Borci spolu odjeli asi kilometr, když se k nim připojili další jezdci i s Čechem Ondřejem Cinkem jezdícího za Bahrain-Merida.

Alejandro Valverde zaútočil těsně pod vrcholem a roztrhal skupinu favoritů. Jako první se ho snažil sjíždět Contador, jemuž v zádech jela dvojice Rosa – Izagirre. Valverde ovšem při závěru sjezdu zjistil, že nemá takový náskok, jaký by potřeboval. Nechal zbývající trojici dojet a na závěrečných 10 kilometrů se vydali dohromady. Zezadu se k nim připojili ještě Poels s Reichenbachem. Těchto šest mužů si to rozdalo o vítězství.

Jako první zkusil potrhat vedoucí šestici Reichenbach,  pokus mu nevyšel. Na první pozici se usídlil Alejandro Valverde a pozornou jízdou si hlídal nástupy. Přišel však pouze jediný a to přibližně 500 metrů před cílem, kdy začal spurtovat Poels. Valverde zareagoval včas a roztočil nohy tak rychle, takže borec týmu Sky nestačil. Španěl z Movistaru protnul pásku jako první a do další etapy poveze trikot pro vedoucího závodníka.

Neztratili se ani Češi. Jak už bylo zmíněno v úniku se předváděl Daniel Turek. Ondřej Cink dojel nakonec na velmi krásném 14. místě, když odpadl z vedoucí skupiny těsně pod vrcholem. Michal Schlegel (CCC Sprandi Polkowice) dojel se ztrátou více než minuty na 27. místě. Za zmínku stojí i 48. místo Jana Hirta (CCC Sprandi Polkowice) při ztrátě více než šesti minut.

 

https://www.youtube.com/watch?v=D6jTs5eHNaw