V závěrečné etapě triumfoval Tsatevich. Celkově vyhrál Quintana


Rus Alexey Tsatevich úspěšně završil práci úniku v poslední etapě závodu Volta Ciclista a Catalunya. Celkovou výhru bere Nairo Quintana. Petr Vakoč si vedl opět parádně a byl největším pomocníkem Dana Martina v dnešní etapě.

Únik a první část Barcelonských okruhů

Do úniku se dnes pustila jedenáctka odvážlivců. Byli jimi Alexey Tsatevich (Katusha), Arnaud Courteille (FDJ), Ben King (Canondale), Boris Dron (Wanty – Groupe Gobert), Kanstantsin Siutsou (Dimension Data), Koen Bowman, Primož Roglič (oba LottoNL-Jumbo), Lluís Mas (Caja Rural), Matěj Mohorič (Lampre – Merida), Mauris Lammertink (Roompot – Oranje Peloton), Nikias Arndt (Giant – Alpecin) a Sander Armée (Lotto Soudal).

40 kilometrů před cílem odjel od úniku Matěj Mohorič. V pelotonu se na čelo nasypali jezdci Tinkoffu a rozjeli pekelné tempo. Za Contadora se okamžitě pověsili Quintana s Martinem.

Mohorič se vrátil zpět ke kolegům a znovu zkusil zaútočit a opět si vytvořil drobný náskok. V pelotonu Tinkoff zvolnil a na čelo se začaly tlačit i další týmy. Dominantní byl Etixx-Quick Step i s Petrem Vakočem.

Za 10 kilometrů, při dalším výjezdu na Montjuic, vyrazil Fabio Aru (Astana) a vybudoval si solidní náskok. K Aruovi přijeli ještě Warren Barguil (Giant-Alpecin) a Louis Vervaeke (Lotto Soudal). Únik se opět spojil, ale jejich náskok klesal.

Rozhodující pasáže

17 kilometrů před cílem nastoupil Chris Froome. Velmi překvapivě se dokonce zvednul ze sedla, prořítil se kolem trojice Barguil, Aru, Vervaeke a pokračoval dál. Za ním se vytvořila skupinka asi deseti závodníků, kde byli největší favorité. Nairo Quintana tuto skupinu dotáhl k Froomovi. Ihned vyrazil Dani Navarro (Cofidis). Za ním se pustil Joaquim Rodríguez (Katusha), Mikel Nieve (Sky) a Merhawi Kudus (Dimension Data). K nim přijeli Tobias Ludvigsson (Giant-Alpecin) a Jarlinson Pantano (IAM).  Skupina spolupracovala a vypracovala si přes půl minuty nákoku na peloton.

Proto 11 kilometrů před cílem zkusil odjet Alberto Contador, ale neúspěšně. Krátce zvýšil tempo i objev závodu Hugh Carthy (Caja Rural), leč neúspěšně. Vyzkoušel to znovu Chris Froome ve spolupráci s Romainem Bardetem (AG2R) se stejným výsledkem.

Z úniku dne zbyli pouze Primož Roglič a Alexey Tsatevich. K nim se řítila skupina Joaquima Rodrígueze a také peloton. Rodríguezova skupina se také nadělila, především díky tempu Kanstantsina Sioutsoua.

Poslední kilometry

5 kilometrů před cílem mělo duo Roglič – Tsatevich náskok 10 sekund před skupinou Joaquima Rodrígueze. Od pelotonu se odtrhl Tejay Van Garderen, ale Quintana s Martinem dotáhli balík k této silné skupině. Okamžitě nastoupili Wouter Poels a Jarlinson Pantano, ale byli dostiženi.

O vítězství se rozhodlo mezi dvojicí Tsatevich a Roglič, kteří se udrželi před pelotonem. Tsatevich se prohnal kolem Rogliče, ale ten se ho držel a pro Tsateviche byl velký šok, když se asi 25 metrů před cílem zvedl, ohlédl se a uviděl za sebou dres týmu LottoNL-Jumbo. Rus dokázal zareagovat a dojel si pro výhru.

Skvěle dnes opět jel Petr Vakoč, který do posledního okruhu zůstával s Danem Martinem a likvidoval pokusy velkých jmen.

https://www.youtube.com/watch?v=VghMVsUj6DI

Pořadí etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Alexey Tsatevich Katusha 3:13:33
2. Primož Roglič LottoNL-Jumbo ,,
3. Jarlinson Pantan IAM + 0:14
4. Wouter Poels Sky ,,
5. Daryl Impey Orica – Green EDGE ,,
6. Rigoberto Uran Cannondale ,,
7. Rudy Molard Cofidis ,,
8. Romain Bardet AG2R ,,
9. Enrico Gasparotto Wanty – Groupe Gobert ,,
10. Carlos Barbero Caja Rural – Segurps RGA ,,
58. Petr Vakoč Etixx – Quick Step + 2:41
77. Karel Hník Verva ActiveJet + 5:47

Celková klasifikace

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Nairo Quintana Movistar 30:50:19
2. Alberto Contador Tinkoff + 0:07
3. Daniel Martin Etixx – Quick Step + 0:17
4. Richie Porte BMC ,,
5. Tejay Van Garderen BMC + 0:27
6. Romain Bardet AG2R + 0:31
7. Ilnur Zakarin Katusha + 0:42
8. Chris Froome AG2R + 0:46
9. Hugh Carthy Caja Rural – Seguros RGA + 1:01
10. Rigoberto Uran Cannondale + 1:16
77. Karel Hník Verva ActiveJet + 42:25
83. Petr Vakoč Etixx – Quick Step + 48:17