V průběhu Tour de Suisse získal nejvíce bodů z Top 10 Peter Sagan, vítězem je Simon Špilak

Poslední velká prověrka před Tour de France a 24. závod série WT s množstvím zvučných jmen ve startovní listině je již minulostí. Hlavním rysem švýcarských etap bylo střídání žlutého dresu. Měnil majitele, během devíti etap, celkem 6x! Posledním z nich byl Slovinec Simon Špilak (Katusha).

Závod začal prologem v ulicích Chamu na pouhých 6 km a zvládl ho nejlépe Rohan Dennis (BMC), za ním skončil jeho stájový kolega Stefan Küng. Třetí místo si vybojoval Matthias Brändle (Trek-Segafredo). Druhou etapu také zde, stejně jako minulý týden ve Francii, spurterské týmy nezvládly. Zvítězil Philippe Gilbert (Quick-Step Floors), bodované pozice obsadili Patrick Bevin (Cannondale-Drapac) a Anthony Roux (FDJ). Časomíra novým lídrem závodu určila Stefana Künga.

Ve spurterském finiši třetí etapy porazil Michael Matthews (Team Sunweb) Petra Sagana (BORA – hansgrohe) a Johna Degenkolba (Trek-Segafredo) a žlutý trikot změnil znovu svého majitele. Ve čtvrté, tentokrát horské etapě si překvapivé první místo vybojoval muž z úniku. Američan Larry Warbasse slavil své první profesionální vítězství. To samé platí i pro jeho tým Aqua Blue Sport. Druhý dojel Damiano Caruso (BMC). Ve spurtu porazil Stevena Kruijswijka (Team LottoNL-Jumbo). A zase se převlékalo. Novým, již čtvrtým lídrem závodu se stal Damiano Caruso.

V páté etapě se svého 14. vítězství v tomto závodě dočkal Peter Sagan. Jeho soupeři ve spurtu Michael Albasini (Orica-Scott) a Matteo Trentin (Quick-Step Floors) nedostali šanci. Vítězství posunulo slovenského borce na první místo v boji o černý trikot. Žlutý dres zůstal v držení Damiana Carusa. Ne však na dlouho. Vysvlékl ho z něj, po dramatickém boji v deštivém horském dojezdu, vítěz šesté etapy Domenico Pozzovivo (AG2R). K této poctě ho opravňoval lepší součet bodových umístění, když měl naprosto shodný čas jako Caruso. Druhé místo získal Rui Costa (UAE). V prohraném souboji bral body za třetí místo Ion Izagirre (Bahrain Merida).

Sedmá, královská etapa patřila spolu se žlutým dresem Slovinci Simonu Špilakovi (Katusha). O jedno místo oproti včerejšku se zlepšil Ion Izagirre. Třetí post bral poněkud překvapivě Joe Dombrowski (Canondale-Drapac). Na velmi pěkném šestém místě dojel Jan Hirt (CCC Sprandi Polkowice). Ondřej Cink (Bahrain Merida) vybojoval 21. místo. V průběžném pořadí byli zatím oba v první pětadvacítce. V osmé etapě, určené spurtérům, dominoval ve finále Peter Sagan. Italové, Sacha Modolo (UAE) a Matteo Trentin (Quick-Step Floors), mu prostě nestačili.

Simon Špilak do poslední etapy, časovky jednotlivců, startoval jako poslední s náskokem 52 sekund na druhého Damiana Carusa. Už od prvních kilometrů potvrdil svou formu a k vítězství v roce 2015 přidal další. Celkově získal 580 bodů. Ze 103. místa se vyhoupl na 28. pozici a pochopitelně je skokanem týdne. Časovku ovládl tým BMC v čele s Rohanem Dennisem.

Jezdci TOP 10 – Greg Van Avermaet dojel celkově 48. a připsal si hubených 10 bodů. Tom Dumoulin nebodoval vůbec. Philippe Gilbert za vítězství v etapě bral 60 bodů. Celkové 29. místo mu vyneslo dalších 20 a předstihl Michala Kwiatkowského. Ion Izagirre získal celkově 210 bodů a uzavírá první desítku na úkor Alberta Contadora. Peter Sagan vybojoval během závodu 145 bodů, celkové 72. místo mu další body nepřineslo. Stejně tak dopadl Jan Bárta, celkově 63., a Zdeněk Štybar, který dojel celkově 70.

Češi ale bodovali také. Mladé pušky, Ondřej Cink a Jan Hirt, svými výkony potěšili fanoušky. Jezdec týmu Bahrain Merida obsadil 19. místo se ziskem 30 bodů. Hirt se propadl v časovce, dojel 138. Přesto obsadil celkově 25. místo s 20 body.

V tabulce týmů jsou změny minimální, takřka pouze „kosmetické“. Týmy Quick-Step Floors a druhý BMC mají ale už značný náskok. V bodujícím pelotonu je již 383 jezdců.

Je dobojováno, skončily i čtyřdenní etapáky ve Slovinsku a Francii. V kalendáři jsou příští víkend národní šampionáty a pak už startuje 1. července Tour de France. „Stará dáma“ tabulkou TOP 10 nejspíš značně zamíchá. Borci na stupních vítězů budou v Paříži  brát 1000, 800 a 685 bodů. Vítěz každé etapy získá 120 bodů, boduje vždy prvních pět jezdců (50, 25, 15, 5). Etapa ve žlutém přinese jeho aktuálnímu majiteli každý den 25 bodů. Nominace ještě zdaleka nejsou uzavřeny. 29. června v přímém podvečerním přenosu bude ale všechno jasné. O diváckou přízeň bude vedle Eurosportu soutěžit také, již tradičně, ČT sport.