V Madridu zkusí svou Vueltu vyšperkovat Sam Bennett

nabor

153 jezdců se letos propracovalo až na práh finále. Prvního jako posledního, Primože Rogliče jako Nuna Bica, teď čeká rovinaté a pravděpodobně deštivé loučení. Jeho hlavními protagonisty by měli být spurteři, přičemž jméno top favorita je téměř zbytečné zmiňovat.

Patnácté září 2019 je ironickým datem pro vyvrcholení Vuelty. Start dvacáté první etapy totiž připadá na 100. narozeniny cyklisty, jehož legenda předčila všechny ostatní, a přesto španělskou Grand Tour navštívil jen jednou. Před 60 lety – v posledním roce kariéry, jíž ukončila spolu s celým jeho životem následující zimu malárie – závod nedojel. To už byl unavený pády, amfetaminy a cizoložstvím, za něž byl v konzervativní Itálii stíhán a odsouzen. Dnes je však pro Vueltu ctí moci říct: také u nás startoval Fausto Coppi.

Mapa dojezdu Vuelty 2019Madrid Coppi stihl. Vuelta 1959 tady týmovou časovkou začínala. Současnou pozici v itineráři získala španělská metropole definitivně až před čtvrt stoletím. Tou dobou se startovní Fuenlabrada či Móstoles (12,5. kilometer), dlouho bezvýznamné vesnice, již ustalovaly v roli dvousettisícových aglomerací, nabízejících Kastilcům lepší perspektivu než samotný Madrid. Je to nicméně stále on, kdo dává půdu devíti 5,8kilometrovým okruhům, na nichž skončí svou pouť 74. Vuelta a España. A ačkoli okruhy nejsou zcela rovné a Vuelta má daleko do libůstky spurterů, hromadný dojezd je zde železnějším pravidlem než v Itálii nebo ve Francii.

Že Vueltu spurteři nevyhledávají se projevuje mnohem více jejich fluktuací. Z loňska chybí první čtyři. Z předloňského dojezdu prvních dvanáct. Pokud by startoval, mohl by roli nejvýše postaveného jezdce 21. etapy ročníku 2017 zaujmout jedenáctý Chris Froome. Letos však Vueltu poctil svou účastí jiný Ostrovan. Jasným adeptem výhry je Sam Bennett.

Jména vyzyvatelů také nezní zle. Fabio Jakobsen, Fernando Gaviria, Maximilian Walscheid. Degenkolb, Theuns, Aberasturi, Sarreau, Boasson Hagen, Venturini, Sajnok. A kdo ví, třeba se do dobré pozice dostanou i jezdci „třetího sledu“ jako Barthe, Touze nebo Dion Smith.

Dvacátá první etapa Vuelty 2019 začíná v 17:10. Dojezd je chystán do prime timu, k osmé večerní. Dívat se zase můžete od začátku. Nejprve na oslavy. Protáhnou-li se příliš, pak na domluvu organizátorů s Jumbo-Visma, jež coby tým lídra zodpovídá za splnění časového plánu. A potom na samotné kritérium.

Tipovací soutěž