V Londýně podruhé triumfoval Marcel Kittel

nabor

Dnešní 155 kilometrů dlouhá rovinatá etapa končící v Londýně se stala kořistí Marcela Kittela. Vidět však byl i Čech Jan Bárta, který najel 148 kilometrů v úniku.

Start proběhl v Cambridge, univerzitním městě 80 kilometrů severovýchodně od britské metropole. Právě na univerzitě se vystřídala taková jména jako fyzikové Isaac Newton se Stephenem Hawkingem, bývalý anglický panovník Oliver Cromwell či současný britský princ Charles.

Hned v úvodu se do úniku vrhli dva jezdci. K radosti českých barev byl jedním z nich Jan Bárta z týmu NetApp. Společnost mu dělal Jean-Marc Bideau z týmu Bretagne, který měl svého jezdce v úniku zatím v každé etapě na letošní Tour. Jejich náskok postupně narůstal až k čtyřem a půl minutám, kdy kontrolu nad pelotonem začaly přebírat týmy okolo nejlepších spurtérů, zejména Lotto či Giant-Shimano.

Na jihu Anglie byla z počátku teplota kolem 20 stupňů Celsia a jezdci se museli vypořádat s mírným bočním větrem. Určitě jiné podmínky než s kterými Jan Bárta musel soupeřit taktéž v úniku na loňském mistrovství světa v italské Florencii.

Na padesátém kilometru jsme byli svědky pádu závodníka Omegy Pharmy Jana Bakelantse, který byl nucen po své chybě měnit celé kolo. Sprinterskou prémii v Epping Forestu poté vyhrál Francouz Bideau, Jan Bárta si na druhém místě připsal 17 bodů do bodovací soutěže. V pelotonu mezitím začal hýřit aktivitou Saganův tým Cannondale, avšak třetí místo za dvojicí uprchlíků nakonec patřilo Coquardovi z Europcaru, který za uprchlíky ovládl sprinterskou prémii v pelotonu již potřetí ve třech úvodních etapách.

Přibližně 30 kilometrů před cílem se pádu nevyhnul ani Andy Schleck z TREKU, který již v celkové klasifikaci ztrácí přes dvě minuty na Nibaliho.

Londýn přivítal závodníky svoji typickou tváří – průtrž mračen znamenala dojezd na mokré trati. Ani déšť však neodradil davy nadšených fanoušků od hlasitého povzbuzování svých idolů, například domácího obhájce prvenství Chrise Frooma. Právě úspěchy Frooma, Wigginse či Cavendishe potvrdily obrovský boom silniční cyklistiky na britském území a organizátoři si určitě nemohou vynachválit tah vrátit po sedmi letech Grand Départ právě do Anglie.

Atmosféru si pochvaloval i Alberto Contador:

„Včera to byla velká show pro diváky, kteří byli skvělí. Já byl ve velmi dobré kondici a v kopcích jsem se cítil náramně.

Necelých 9 kilometrů před cílem za to vzal Jan Bárta, vydal se na sólovou jízdu a hlasitě si říkal o primát největšího bojovníka dne. Dostižen byl už o 3 kilometry později, protože za ním začaly úřadovat týmy Omegy Pharmy – Quick-Step, Giant- Shimano, Lotto Belisol, ale i Tinkoff-Saxo, jejichž lídr Alberto Contador nechtěl nic podcenit. Jeho se však spurt samozřejmě netýkal. Ten ovládl u Buckinghamského paláce Němec Marcel Kittel z týmu Giant-Shimano následován věčně druhým Peterem Saganem. Slovenský Tourminátor skončil už podeváté na Tour de France druhý. Ve žlutém trikotu bude i další den pokračovat Ital Vincenzo Nibali.

Výsledky 3.etapy

1  KITTEL Marcel Team Giant-Shimano 20 3:38:30
2  SAGAN Peter Cannondale 10 ,,
3  RENSHAW Mark Omega Pharma – Quick-Step 6 ,,
4  COQUARD Bryan Team Europcar 4 ,,
5  KRISTOFF Alexander Team Katusha 2 ,,
6  VAN POPPEL Danny Trek Factory Racing ,,
7  HAUSSLER Heinrich IAM Cycling ,,
8  ROJAS José Joaquín Movistar Team ,,
9  FEILLU Romain Bretagne – Séché Environnement ,,
10  OSS Daniel BMC Racing Team ,,

Celková klasifikace po 3.etapě

1  NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 13:31:13
2  SAGAN Peter Cannondale 0:02
3  ALBASINI Michael Orica GreenEDGE ,,
4  VAN AVERMAET Greg BMC Racing Team ,,
5  FROOME Christopher Team Sky ,,
6  MOLLEMA Bauke Belkin-Pro Cycling Team ,,
7  CONTADOR Alberto Tinkoff-Saxo ,,
8  VALVERDE Alejandro Movistar Team ,,
9  VAN DEN BROECK Jurgen Lotto Belisol ,,
10  BARDET Romain AG2R La Mondiale ,,

Zítra Tour pokračuje již na francouzském území kopcovitou etapou z Le Touquet-Paris-Plage do Lille.