V Holandsku vládl Kittel

nabor

Jsou za námi úvodní tři etapy 99. ročníku Giro d’Italia, jehož start proběhl na území státu Nizozemí. Všechny tři etapy proběhly víceméně dle předpokladů, tak se v rychlém souhrnu podívejme na jejich průběhy. Jelikož se závod stěhuje na jih Itálie, je před námi den volna, který v růžovém přečká Marcel Kittel.

1. etapa Apeldoorn – Apeldoorn 9,8km

Trochu netradičně začal závod na nizozemských silnicích. Individuální jízdou proti chronometru dlouho Giro nezačínalo, a tak se daly očekávat různé výkony. Před závodem se zvláště hovořilo o dvou favoritech – s kariérou loučícího se Fabiana Cancellaru a domácím cyklistovi Tomu Dumoulinovi. Prvně jmenovaný před závodem avizoval žaludeční problémy a tak se šance na získání letošního prvního růžového trikotu přesouvaly na stranu Holanďana.

Jak se dalo tušit, tak Dumoulin od začátku nasadil ostré tempo a v cíli byl nejrychlejší. I když první etapa mohla mít i jiného hrdinu než domácího borce. Krátce před Dumoulinem totiž dojel do cíle Slovinec Primož Roglič (LottoNL-Jumbo), který se ujal průběžného vedení. Tohoto bývalého skokana na lyžích přeskočil právě Dumoulin o pouhou jednu setinu sekundy.

Cancellara jel na hranici svých možností, ale na lepší jak 8. místo to nestačilo. Do jaké míry ovlivnily jeho účinkování v závodě zdravotní problémy, lze jen spekulovat.

Tom Dumoulin Giro 2016

2. etapa Arnhem – Nijmegen 190 km

Druhá etapa měla vyhovovat spurtérům, tedy pokud by se neutrhla nějaká skupina a se silami nevydržela až do konce. Byť se o únik pokoušelo několik jezdců, tak nakonec vykrystalizovala pouhá trojice Giacomo Berlato (Nippo-Vini Fantini), Maarten Tjallingii (LottoNL-Jumbo) a Omar Fraile (Dimension Data), která se úspěšně jala atakovat první vrchařskou prémii celého Gira. Pro dres nejlepšího vrchaře si dojel posledně jmenovaný.

Giacomo Berlato byl však k nezastavení, chtěl si prostě dojet pro etapové vítězství, a proto svým kolegům z úniku neustále nastupoval, až je úplně utrhl. Ovšem sám jako voják v poli už moc naděje neměl. Přibližně 9 kilometrů před cílem byl pohlcen pelotonem, který se tak připravoval na závěrečný spurt. Nejlepší pozice si pro sebe vyjely dva týmy: Etixx a FDJ. Ač francouzská stáj měla lepší výchozí postavení, tak Marcel Kittel ukázal jak excelentním sprurtérem je. Ze třetího místa zaútočil přibližně 100 metrů před cílem a svůj atak dovedl zúročit ve vítězství a přiblížit si růžový trikot na dosah.

Marcel Kittel

3.etapa Nijmegen – Arnhem 190 km

Třetí etapa s cílem v Arnhemu, kde cyklisté obkroužili ještě dva a půl okruhu měl být rovněž kořistí spurterů, ale málem to tak nedopadlo.

Do úniku se vydala čtveřice ve složení: Maarten Tjallingii (LottoNL-Jumbo), Giacomo Berlato (Nippo-Vini Fantini), Julen Amezqueta (Wilier-Southeast) a Johan Van Zyl (Dimension Data). Zvláště prvně jmenovaný měl po včerejšku zvláštní motivaci, a protože zvítězil na jediné vrchařské prémii, v úterý si oblékne modrý dres pro nejlepšího vrchaře.

Náskok úniku byl v jednu chvíli i 8 minut, ale s přibližujícím se cílem se smršťoval. Ještě při příjezdu do Arnhemu před posledními dvěma okruhy byl více než dvouminutový. Z úniku se vydal vstříc cílové čáře Johan Van Zyl a měl hodně velkou naději, protože peloton zaspal. Ovšem podobně jako ve druhé etapě Berlato, tak i Van Zyl byl dojet, jemu však chybělo do cíle pouhých 1700 metrů. No a hned začali úřadovat spurtéři, tedy především ti, kteří v pelotonu byli v popředí. Z nich byl opět nejrychlejší Marcel Kittel, který díky bonifikačním sekundám vysvlékl z růžového Toma Dumoulina.

Marcel Kittel

Favorité

Již úvodní časovka naznačila, jak kdo má šance uspět. Nejhůře dopadl zástupce týmu AG2R Domenico Pozzovivo. Ital ztratil 47 vteřin. Nikterak valně si nepočínal ani Mikel Landa, který ztratil na téměř desetikilometrové trati 40 sekund, o dvě vteřiny lepší byl Rafal Majka a Jean-Christophe Peraud. Nejlépe se s nástrahami holandských silnic vypořádal „Žralok z Mesiny“ Vincenzo Nibali, jehož ztráta na Dumoulina byla 19 sekund.

Druhá etapa nebyla pro favority takovou katastrofou jako ta třetí. I když nelze říct přímo katastrofou, přece jen ztratil pouze jeden z mnoha. Jean-Christophe Peraud měl velkou smůlu. Při průjezdu jednoho z kruhových objezdů podjelo kolo jednomu z jeho stájových kolegů. Peraud nestihl zareagovat a přes kolo přeletěl a ramenem trefil obrubník, kde stáli diváci. Nakonec musel být odvezen do nemocnice.

Ztrátu si rovněž připisují Alexander Geniez (FDJ) a Igor Anton (Dimension Data) oba ztratili 1:37.