V Grossetu začalo týmovou časovkou 31. Giro Rosa


Nakonec jsme se dočkali. V zemi, jež se stala synonymem jarní evropské virové paniky, začal dnes opožděně tradiční vrchol Women’s World Tour. Růžový závod, italské Giro, mimořádně zkrácené na devět etap, odstartovala týmová časovka, jíž ovládly jezdkyně Trek-Segafredo.

Trasa a favoritky

Dál už bude rozhodovat jen přímý souboj ženy proti ženě, protože žádná individuální časovka se do plánů organizátorů nevešla. V sextetech 23 pozvaných týmů naopak nechybí jméno Markéty Hájkové. 163 centimetrů vysokou českou naději, jež druhé tisíciletí okusila pouze prenatálně a na letošním republikovém šampionátu v časovce těsně nestačila na Nikolu Noskovou, najdete v růžovém dresu nehledě na pozici v celkovém pořadí, ježto do Itálie dorazila v barvách BePink. Stáje, v jejíchž řadách československá stopa zcela absentovala naposledy v sezóně 2014.

Profil 8. etapy Giro Rosa 2020
Profil 8. etapy Giro Rosa 2020
Profil 9. etapy Giro Rosa 2020
Profil 9. etapy Giro Rosa 2020

O itineráři Giro Rosa se mluví jako o slibujícím otevřenou podívanou. Nenabídne mnoho roviny, ale nejtěžší bude až závěrečná dvojice etap, jejíž profily si můžete prohlédnout výše. Což tedy nic nemění na jménu jasné favoritky číslo jedna, nestárnoucí Annemiek van Vleuten, která by se s týmem Mitchelton-Scott ráda rozloučila další velkou výhrou. Z top 10 ročníku 2019 chybějí jen Katie Hall a Lucinda Brand. Domácí fanoušci upřou své zraky především k Elise Longo Borghini. Loni osmá žena celkové klasifikace prokazuje životní formu. Letos zatím zvládla dokončit osm jednorázovek a jen v Plouay nebyla mezi prvními šesti. Právě šestá dojela i na nedávné La Course – jako superdomestička Lizzie Deignan, dalšího ze zvučných jmen na startu

Lizzie vrací službu

Obě zmiňované závodnice Treku patřily dnes mezi hlavní adeptky růžového dresu. V all-stars sestavě amerického týmu je doplnila Ellen van Dijk, Audrey Cordon-Ragot, Ruth Winder a Tayler Wiles a spolu prosvištěly 16,8 kilometrů toskánského entrée za necelých 20 minut a 6 sekund. Další hvězdy pelotonu z Boels-Dolmans a Mitchelton-Scott zdolaly o tři, respektive pět sekund. Tereza Hájková odstartovala s BePink hned v samém úvodu a cíl spatřila ve 14:21:55. Z konečné třinácté pozice ztratila její stáj na vítězky minutu a 23 vteřin. Samotná Hájková kolegyním v závěru nestačila a průběžně jí patří 73. místo.

Jméno první nositelky růžového trikotu už zřejmě tušíte. Premiérově ho v 28 letech oblékla Elisa Longo Borghini, která finišovala za zády s Deignan, van Dijk a Winder.

Zítřek ve stylu Strade Bianche

Arcidosso - dojezd 2. etapy Giro Rosa 2020
Arcidosso – dojezd 2. etapy Giro Rosa 2020

Etapová shrnutí a preview vám budeme přinášet pravidelně každé odpoledne či podvečer. Na co těšit se máme hned zítra. Cyklistky čekají dva štěrkové sektory a především ten druhý, s vrcholem 11,7 km od cíle na prémii druhé kategorie Seggiano (5,8 km, 6,5 %), bude pro vývoj etapy klíčový. Ty, jež ho zvládnou v dosahu čela, posléze čeká sjezd a závěrečný kilometr s průměrem přes 5 procent ve stínu dominanty městečka Arcidosso, hradu Aldobrandesků, a poblíž míst, kde prý žil bájný mág Merlin.

Profil 2. etapy Giro Rosa 2020Druhá etapa Giro Rosa začne ve 12:15, dojíždět se bude kolem 15:27. Odhalí hned v úvodu své karty Anna van der Breggen či Annemiek van Vleuten a pokusí se okamžitě získat vedení v závodě, nebo se dočkáme spurtu redukovaného pelotonu?

Pořadí 1. etapy Giro Rosa 2020

P. Tým Čas
1 Trek-Segafredo 20:05,99
2 Boels-Dolmans +0:03
3 Mitchelton-Scott +0:05
4 Équipe Paule Ka +0:10
5 Sunweb +0:14
6 Canyon SRAM +0:16

Celkové pořadí Giro Rosa 2020 po 1. etapě

P. Jméno Tým Čas
1 Elisa Longo Borghini Trek-Segafredo 20:05
2 Ruth Winder Trek-Segafredo
3 Ellen van Dijk Trek-Segafredo
4 Lizzie Deignan Trek-Segafredo
5 Chantal van den Broek-Blaak Boels-Dolmans +0:03
6 Amy Pieters Boels-Dolmans
7 Jolien D’Hoore Boels-Dolmans
8 Anna van der Breggen Boels-Dolmans
9 Karol-Ann Canuel Boels-Dolmans
10 Eva Buurman Boels-Dolmans
11 Annemiek van Vleuten Mitchelton-Scott +0:05
73 Tereza Hájková BePink +1:55