Úvodní etapu Etoile de Bessèges ovládl Christophe Laporte

nabor

Ve zrádném dojezdu první etapy Etoile de Bessèges zvítězil domácí Christophe Laporte (Cofidis), před svým krajanem Nacerem Bouhannim (Arkéa-Samsic). Dvě vteřiny za francouzskou dvojicí dojel zbytek pelotonu vedený Madsem Pedersenem (Trek-Segafredo).

144 kilometrů dlouhou etapou v okolí města Bellegarde odstartoval první etapový závod sezony 2021 Etoile de Bessèges. Na start se postavila celá řada skvělých závodníků – například Egan Bernal, Geraint Thomas, Vincenzo Nibali, Greg Van Avermaet či John Degenkolb.

 

První etapa končila krátkým stoupání na Côte de la Tour, které svými parametry (600 metrů a 6 %) slibovalo explozivní vyvrcholení jinak rovinaté etapy.

Do úniku se krátce po startu dostala trojice jezdců z francouzských kontinentálních týmů – Loius Louvet (St Michel-Auber 93), Alexandre Delettre (Delko) a Tom Paquot (Bingoal-WB). Jejich náskok chvíli atakoval 8 minut, ale poté peloton zrychlil a 50 kilometrů před cílem měli  k dobru již jen necelé tři minuty.

Hlavní porci práce na čele pelotonu odváděli jezdci AG2R Citroën pro Grega Van Avermaeta. Především díky jejich úsilí byl únik dojet již 25 kilometrů před cílem. Napětí v balíku rostlo a necelých 7 kilometrů před páskou přišel hromadný pád. Mezi jezdci, které pád zdržel byli například Felix Grossschartner (Bora-Hansgrohe), Alberto Bettiol (EF Education – Nippo) či Egan Bernal (Team Ineos).

Do závěrečného stoupání peloton přivedli jezdci Cofidisu a Ineosu. Na úpatí přesvědčivě zaútočil Nacer Bouhanni a jediný, kdo se ho udržel, byl Christophe Laporte. Laporte poté svého krajana předjel a těsný náskok udržel až do cíle. O 2 vteřiny za dvojicí přijel peloton v čele s Pedersenem a Giacomem Nizzolem (Qhubeka-Assos).

Laporte se zároveň posunul do průběžného vedení. Zítra na jezdce čeká další rovinatá etapa, tentokrát s dojezdem, který bude vstřícnější ke klasickým sprinterům.

Pořadí etapy

Jezdec (Stát) Tým Čas
1 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 3:14:32
2 Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic
3 Mads Pedersen (Dán) Trek-Segafredo 0:00:02
4 Giacomo Nizzolo (Ita) Team Qhubeka Assos
5 Michal Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers
6 Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe
7 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels p/b KTM
8 John Degenkolb (Něm) Lotto Soudal
9 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ
10 Danny van Poppel (Niz) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux

 

Průběžné pořadí

 
Jezdec (Stát) Tým Čas
1 Christophe Laporte (Fra) Cofidis 3:14:22
2 Nacer Bouhanni (Fra) Team Arkea-Samsic 0:00:04
3 Mads Pedersen (Dán) Trek-Segafredo 0:00:08
4 Giacomo Nizzolo (Ita) Team Qhubeka Assos 0:00:12
5 Michal Kwiatkowski (Pol) Ineos Grenadiers
6 Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe
7 Bryan Coquard (Fra) B&B Hotels p/b KTM
8 John Degenkolb (Něm) Lotto Soudal
9 Jake Stewart (GBr) Groupama-FDJ
10 Danny van Poppel (Niz) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux