Úvodní dějství z Turecka zvládl nejlépe Sam Bennett

nabor

První etapu závodu okolo Turecka dokázal ovládnout v hromadném spurtu Sam Bennett (Bora-hansgrohe), který porazil dotírajícího Marca Benfatta (Androni-Sidermec) a Edwarda Theunse (Trek-Segafredo).

První etapa měla poměrně rovinatý profil. Její délka činila 182 kilometrů a vedla z Alanye do Kemeru, a to především podél pobřeží Středozemního moře.

Ihned od počátku se do úniku vydala dvojice z tureckého národního týmu Onur Balkan a Batuhan Ozgur. K nim se přidali ještě Alex Turrin (Wilier Triestina – Selle Italia) a Flavio Santos (Funvic/Brasil Pro Cycling). Na konečnou šestici doplnilo uprchlíky duo z Bardiani – CSF Vincenzo Albanese a Simone Sterbini.

Po 20 kilometrech měla skupina náskok více než 4 minut, ale to peloton nijak nezatěžovalo. Přibližně v polovině trati byl náskok již pouhé dvě minuty. I takto nízký rozestup přispěl v pelotonu k větší aktivitě stáje Gazprom-Rusvelo, Bora-hansgrohe a Trek-Segafredo, které měly na dnešní etapu „políčeno“.

Jako první odpadl Turek Ozgur, později se k němu přidalo i pět jeho kolegů a balík byl zase pohromadě. Do cíle zbývalo přibližně 33 kilometrů. Tedy dost na další úniky. Ne že by se o ně nikdo nesnažil, ale vysoké tempo pelotonu všechny pokusy likvidovalo.

V posledních dvou kilometrech se balík nadělil i díky hromadnému pádu. Proto do závěrečného spurtu zasáhla pouze hrstka závodníků. Lepší postavení měl vláček Treku, ale užasným výkonem dovedl Shane Archbold (BORA – hansgrohe) svého kolegu Sama Bennetta až na metu 200 metrů před cílem, kde jej „vypustil“. Ir nabral vysoké obrátky a do cíle před sebe nikoho nepustil. A to i přestože na něj dotíral Marco Benfatto. Bennett měl na cílové pásce náskok půl délky závodního stroje.

Z českých a slovenských jezdců se na startu objevil František Sísr (CCC Sprandi Polkowice) a Leopold König (BORA – hansgrohe). Lépe si vedl prvně jmenovaný, který dojel v čase vítěze a byl klasifikován na 38. místě. To zkušenější borec z Bory protnul pásku jako 93. v pořadí, ale jeho ztráta činila 5:47, což jej poslalo na samé dno celkové klasifikace.

https://youtu.be/AMpKglepm2c

Pořádí 1. etapy

Pořadí Jméno Stáj Čas
1. Sam Bennett BORA – hansgrohe 3:57:26
2. Marco Benfatto Androni – Sidermec – Bottecchia
3. Edward Theuns Trek – Segafredo
4. Federico Zurlo UAE Team Emirates
5. Matteo Pelucchi BORA – hansgrohe
6. Riccardo Minali Astana Pro Team
7. Simone Consonni UAE Team Emirates
8. Jonas Koch CCC Sprandi Polkowice
9. Manuel Belletti Wilier Triestina – Selle Italia
10. Jordi Simón Funvic/Brasil Pro Cycling

Celkové pořadí po 1. etapě

Pořadí Jméno Stáj Čas
1. Sam Bennett BORA – hansgrohe 3:57:16
2. Marco Benfatto Androni – Sidermec – Bottecchia 0:04
3. Edward Theuns Trek – Segafredo 0:06
4. Vincenzo Albanese Bardiani – CSF 0:07
5. Francesco Gavazzi Androni – Sidermec – Bottecchia
6. Diego Ulissi UAE Team Emirates 0:08
7. Flavio Santos Funvic/Brasil Pro Cycling
8. Alex Turrin Wilier Triestina – Selle Italia 0:09
9. Muhammed Atalay Turecko
10. Federico Zurlo UAE Team Emirates 0:10