Sam Bennett má z Turecka double, ve spurtu ovládl i 2. etapu


Druhou etapu 53. ročníku závodu napříč Tureckem zvládl opět nejlépe Ir Sam Bennett (Bora-hansgrohe), když suverénně přespurtoval všechny své soupeře. Druhý dojel Belgičan Edward Theuns (Trek-Segafredo) a třetí Ital Ricardo Minali (Astana). Irský závodník je průběžně první i v celkové klasifikaci závodu.   

Druhá etapa zavedla peloton dále na západ po pobřeží Středozemního moře. Oproti včerejšku čekal na závodníky náročnější profil zahrnující i dvě hodnocená stoupání (2. a 3. kategorie), úspěšnému úniku nenasvědčovala ale délka etapy (mezi městy Kumluca a Fethiye čekalo jezdce 206 km) ani posledních 20 kilometrů vedených převážně z kopce a po rovině.

Přes četné pokusy se na prvních 15 kilometrech žádný úspěšný únik nezrodil. Misi odjet pelotonu splnil až mladík Onur Balkan z tureckého národního týmu, který byl mezi uprchlíky i ve včerejší etapě. K němu se připojil Ital Mirco Maestri (Bardiani) a po dvou a půl hodinách jízdy si tato dvojice vybudovala zhruba čtyřminutový náskok. K tomuto duu se posléze z pelotonu sólovou jízdou dotáhl i Brazilec Murilo Affonso (Soul Brasil).

Prémie a pak odpočinkové tempo

Mirco Maestri si připsal vítězství na obou vypsaných vrchařských prémiích, díky čemuž si zajistil červený dres pro nejlepšího vrchaře. To už pozici na čele vyklidil Turek Onur Balkan a před pelotonem tak zůstalo pouze duo Maestri-Affonso. Při sjezdu z druhé vrchařské prémie už však spadl jejich náskok pod 2 minuty, v pelotonu tak 80 kilometrů před cílem panovala všeobecná pohoda, což dokumentuje i průměrná rychlost 33 km/h.

Mírně ji narušil jen pád Sergeie Chernetckiiho (Astana), který se minulý týden v Lombardii vešel do TOP 10. V Turecku bohužel podobně dobrý výsledek nepřidá. Z pádu se totiž neoklepal a ze závodu musel odstoupit. Peloton měl nicméně i během dalších kilometrů co dělat, aby zbytečně brzy nedohnal vedoucí dvojici, která na čele bojovala i s nepříliš kvalitním tureckým asfaltem.

20 kilometrů před cílem zůstala z náskoku vedoucí dvojice už necelá minuta a bylo zřejmé, že si na nich peloton smlsne. To se také stalo o 8 kilometrů později, kdy se na čele začaly řadit týmové vláčky Astany, Treku a týmu Bora-hansgrohe. 3 kilometry před cílem se pak na čele pohyboval i tým CCC Sprandi Polkowice s Františkem Sisrem.

Na posledních 1200 metrech však výrazně zrychlil vláček týmu Trek-Segafredo, 700 metrů před koncem provedl čelo pelotonu i poslední pravotočivou zatáčkou a připravil pozici pro Edwarda Theunse. Těsně za jeho zadním kolem však číhal Ir Sam Bennett (Bora-hansgrohe), chytře si počkal, vyvezl se a nikomu ze soupeřů nedal nejmenší šanci. Druhý dojel právě Theuns a třetí Ital Ricardo Minali (Astana). Výborně si v závěru počínal i Čech František Sisr, který dojel se ztrátou dvou sekund na 10. pozici.

Pořadí 2. etapy

# Rider Name (Country) Team Result
1 Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe 6:02:06
2 Edward Theunes (Bel) Trek-Segafredo
3 Ricardo Minali (Ita) Astana Pro Team
4 Marco Benfatto (Ita) Androni – Sidermec – Bottecchia
5 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates
6 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia
7 Davide Ballerini (Ita) Androni – Sidermec – Bottecchia
8 Ahmet Orken (Tur) Turkish national Team
9 Frantisek Sisr (Cze) CCC Sprandi Polkowice
10 Jordi Simon Casulleras (Spa) Soul Brasil Pro Cycling Team

Celkové pořadí po 2. etapě

# Rider Name (Country) Team Result
1 Sam Bennett (Irl) Bora – Hansgrohe 9:59:12
2 Edward Theuns (Bel) Trek – Segafredo 0:00:10
3 Marco Benfatto (Ita) Androni – Sidermec – Bottecchia 0:00:14
4 Riccardo Minali (Ita) Astana Pro Team 0:00:16
5 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:19
6 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani CSF
7 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
8 Francesco Gavazzi (Ita) Androni – Sidermec – Bottecchia
9 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:00:20
10 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina – Selle Italia