Unavené nohy vrchařů vyzvou v 15. etapě Dolomity

nabor

Třetí závodní blok Giro d’Italia 2018 se chýlí ke konci. Zbývá již jen 176 kilometrů z Tolmezza do Sappady. Cyklisty prověří čtyři kategorizovaná stoupání a závěrečné neklasifikované se sklonem až 10 %.

15. etapa profil Giro dItalia 2018Věděli jste, že Dolomity získaly svůj název podle francouzského městečka Dolomieu, ležícího ve 400 metrech nad mořem? Může za to přídomek geologa Déodata Grateta, který odtamtud pocházel a propůjčil jméno uhličitanu vápenato-hořečnatému. Právě na tento bílý minerál s hnědavými, šedými a růžovými tóny je severoitalské pohoří bohaté a dnes si ho budeme moci dobře prohlédnout. Nejdříve na Passo della Mauria (8,85 km, 4,4 %, vrchol 127,6 km od cíle), pak na Passo Tre Croci („Průsmyk Tří křížů“, 7,95 km, 7,3 %, 65,4 km od cíle).

Profil dojezdu 15. etapy Giro d'Italia 2018Tato dvě stoupání by však měla být důležitá spíše pro únik než pro top favority. Klíčová pasáž začne pod Passo di Sant’Antonio (8,35 km, 7,5 %, ale většina stoupání kolem 9 % či výše, vrchol 29,1 km od cíle). Hned po sjezdu následuje další „dvojka“ Bosco dei Giavi (3,75 km, 9 %, úvodních 2,5 km do 10,6 %, vrchol 15,4 km od cíle). False flat, pak zase dolů a vzhůru do cílové Sappady – neklasifikovaných 6,5 km do 3,8 %, s maximem 10 % 4,2 km před dojezdem (viz detailní profil).

Pointa této etapy je prostá a důvtipná zároveň. Fyzická i psychická únava roste a útočit se dá daleko od cíle. Simon Yates varoval, že rozdíly mohou předčít Zoncolan. Zároveň ví, že sám potřebuje zvýšit náskok nad Dumoulinem. Tým Sky včera vystrčil růžky a Chris Froome stojí před výzvou potenciálního triplu (i s úterní časovkou). Závěr by měl vyhovovat Pinotovi s Formolem. Ale udrží se v kontaktu s čelem?

Dnešek je nicméně velkou příležitostí také pro jezdce z hloubi celkové klasifikace. Peloton by mohl úvodní stovku pojmout volněji a to dá šanci borcům jako Ciccone, Hermans, Visconti, De Marchi. Za vrchařskými body by měl vyrazit Fausto Masnada, formu otestovat Meintjes. Na opačném konci startovního pole bude maglia nera („černý dres“ dříve skutečně udělovaný poslednímu jezdci pořadí) hájit Giuseppe Fonzi, jehož ztráta na Yatese už se blíží třem a půl hodinám.

Patnáctá etapa Giro d’Italia 2018 startuje ve 12:15 (nultý kilometr ve 12:20). Televizní přenosy se připojí asi po hodině. Na Passo di Sant’Antonio se začne stoupat kolem čtvrté, dojíždět se bude klasicky kolem čtvrt na šest.

Zvítězí někdo z čela celkového pořadí, nebo uprchlík? Tipněte si v soutěži na našem Facebooku.