Bojovníci vs smolaři 14. etapy: Froome vs. Aru

nabor

Čtyřnásobný vítěz Tour de France byl již dávno odepisovaný ze hry. Dnes se však Froome vítězstvím v etapě dostal na páté místo celkově. Naopak definitivně mimo je po dnešku Fabio Aru.

Chris Froome

Možná největší adept na celkový triumf před startem v Jeruzalémě Chris Froome měl velice špatný vstup do závodu. Před dnešní etapou ztrácel již tři minuty a dvacet sekund a byl až na dvanáctém místě v celkovém pořadí. Dnes to však byl jiný Froome. Již před začátkem závodu avizoval, že nejsilnější bude ve třetím týdnu a dnes se rozhodl vybojovat etapové prvenství. Jeho tým byl dnes aktivní a především měl Brit k dispozici Wouta Poelse. Poels zatím na Giru nepředváděl nejlepší výkony, ale dnes odvedl výbornou práci. Z pelotonu udělal skupinu, kde kromě něj a jeho lídra Frooma byli pouze Pinot, Yates, Reichenbach, Pozzovivo a López. Froome nastoupil necelých pět kilometrů před cílem a zanedlouho se začal vzdalovat všem ostatním. Nakonec se ho vydal stíhat vedoucí muž Simon Yates. Oba jezdci jeli v rozmezí 5-15 sekund po celý zbytek kopce. Froome si už ale výhru vzít nenechal. Poels ještě stihl dokončit na sedmém místě.

Fabio Aru

Zatímco návrat do celkového pořadí zaznamenal Froome, jeden z největších favoritů před začátkem závodu Fabio Aru je již po dnešku pravděpodobně definitivně ze hry. Aru nestačil těm nejlepším v předchozích etapách a dnešek nebyl výjimkou. Závodník ze Sardinie před čtrnáctou etapou uzavíral první desítku a doufal, že se na Zoncolanu posune výše. Ovšem byl to právě Aru, kdo na Monte Zoncolan odpadl mezi prvními. Nakonec etapu dokončil na 17. místě takřka dvě a půl minuty za vítězným Froomem. Celkově mu nyní patří třináctá pozice se ztrátou více než pět a půl minuty. Je tak pouze otázkou, co se děje s tím Fabiem Aruem, kterého známe například jako šampiona z Vuelty z roku 2015 či nositele žlutého trikotu na Tour de France z minulé sezóny.