Týmy WorldTour i druhé divize mění tvář: Roompot – Charles končí

nabor

Není to tak dlouho, co se oficiálně plánovalo snížení počtu celků WorldTour z osmnácti na šestnáct. Vývoj ale vzal opačný směr a příští rok by do WorldTour mohlo patřit dvacet týmů. Mezinárodní cyklistická unie UCI původně vymyslela změny v nižších úrovních. První dva profesionální kontinentální týmy WorldTour měly mít jistotu startu na všech závodech WorldTour. Tím by se staly neoficiálními celky první divize, protože o to jediné vlastně jde. Týmy usilující o WorldTour licenci chtějí jistotu startu na důležitých závodech.

Jenže nyní není jisté, zda k této změně dojde, protože licenci WorldTour by od příštího roku měla dostat zřejmě dvacítka týmů. Kdyby bylo dvacet týmů v první divizi a dva týmy z druhé divize by si mohly vybírat jakékoliv závody, nezbyla by například na třítýdenních závodech žádná divoká karta. A to je problém pro pořadatele a profesionální kontinentální celky. Některé týmy za start platí (příkladem je Gazprom – RusVelo na Giro d´Italia), pořadatelům by tak zmizela část příjmů.

A i kdyby zbyly pořadatelům dvě divoké karty, je omezení pozvánek pro většinu druhodivizních – prokontinentálních týmů značný problém. Zejména pro italské druhodivizní celky, kterým bez pozvánky na Giro d´Italia hrozí zánik. Vzdorovat nepříznivému vývoji nechtějí ani další týmy, nizozemský Roompot – Charles po sezóně skončí, což už avizoval od chvíle, kdy se mu nepodařila fúze s Van Aertovým (vážně se zranil při časovce na Tour de France a je stále léčen klinikou ve francouzském městě Pau) celkem Corendon – Circus.

Jiné týmy druhé divize se nevzdávají a chtějí mnohem výš. Například po spojením s jiným celkem z první divize WorldTour týmů… Kaťuša – Alpecin po sezóně přijde o sponzora Alpecin a už se mluvilo o spojení části týmu se sestavami Arkéa – Samsic (to ovšem odmítl majitel francouzského týmu Emmanuel Hubert), Corendon – Circus, který by se mohl sloučit i s německým Sunwebem, nebo Israel Cycling Academy.

O Corendon – Circus je zájem nejen díky tomu, že má na soupisce Mathieu Van der Poela.

Kaťuša v profesionální cyklistice nejspíš neskončí, ani kdyby k žádnému sloučení nedošlo, protože ruský miliardář a oligarcha Igor Makarov bude tým dotovat, kdyby se nenašla náhrada za Alpecin.

Ale které týmy by se měly do WorldTour dostat? Pokud se udrží všechny současné, včetně těch finančně a výkonnostně slabších, jako jsou Kaťuša – Alpecin, Dimension Data či Sunweb, přijdou dva nové.

Favoritem číslo jedna je Cofidis, který mezi celky WorldTour už jednou byl! Pomoci Cofidisu má i špičkový sprinter Elia Viviani, který podepsal smlouvu na následující dva roky. Přestup Elii Vivianiho z Deceuninck – Quick-Stepu do Cofidisu byl vynucený nedostatkem financí v belgickém celku. Viviani chtěl v týmu, se kterým vyhrál za dvě sezóny 18 závodů, zůstat. Jenže pro Patricka Lefevera má mnohem větší hodnotu Julian Alaphilippe. Ten získal výrazně vylepšenou smlouvu a Lefevere nemohl Vivianimu nabídnout dost peněz.

S mnohem lepší nabídkou přišel Cedric Vasseur, manažer Cofidisu. Nabídl Vivianimu dost peněz, pozici jasné jedničky do spurtů, kvalitní závodní program a navíc přivedl z Deceuninck – Quick-Stepu i „jeho dvorního rozjížděče“ Fabia Sabatiniho a na stáž do Cofidisu s možností podepsání profesionální smlouvy přichází Attilio Viviani, Eliův bratr.

Do Cofidisu navíc zamířil jeden z nejlepších druhodivizních cyklistů Francouz Guillaume Martin z týmu Wanty – Gobert.

Velkým zájemcem o WorldTour licenci je francouzský celek Total Direct Energie. Tým Direct Energie získal podporu mimořádné významné společnosti Total a také posiluje, ale zatím žádné velké jméno nezískal.

Ale zájem o licenci mají i další týmy, například do Arkéa – Samsic prý míří Nairo Quintana z Movistaru a jistota startu na velkých závodech by se mu hodila. Ambiciózní je Vital Concept, ale pozvánku na třítýdenní závod dosud nezískal a možná se to nepodaří nikdy. Jiné celky nevzdorují a v druhé divizi končí. Hagens Berman Axeon se příští rok vrátí mezi kontinentální týmy, bohužel i s českým cyklistou Karlem Vackem.

A co bude s týmy CCC a Quick Stepem? Nejbohatší polský byznysmen chce do CCC získat hvězdu z Tatarstánu Ilnura Zakharina, ale zatím není nic podepsáno, stejně jako s domestiky Hirtem z Astany a Masadou z Androni.

Spurtera Vivianiho má v Quick Stepu nahradit Ir Sam BennettBORA – hansgrohe, ale ani zde není nic podepsané, na rozdíl od zisku vynikajícího Nizozemce Stijna Steelse Roompotu, který by měl být další mladou hvězdou Quick Stepu po Belgičanovi Remco Evenepoelovi.

Použité zdroje: cyclingnews-com, prokonti.nl, sportambild.de