Týden v cyklistice 39/2019


Celý týden se točil jen kolem Mistrovství světa v Harrogate. Odjely se všechny kategorie a přinesly nám naprosto fantastickou podívanou a skvělou atmosféru. Mimo to bylo oznámeno esportové mistrovství a Rohan Dennis už není více členem Bahrainu-Merida.

Mistrovství světa

Silniční závod muži

Velký šok a historický titul pro Dánsko přinesl závod mužů. Mads Pedersen ve spurtu tříčlenné skupiny porazil favorizovaného Mattea Trentina z Itálie a vybojoval titul mistra světa! Bronzovou medaili získal Stefan Küng ze Švýcarska. Zdeněk Štybar byl v cíli na 13. místě, Petr Vakoč na 46. pozici uzavřel startovní pole.

Odkaz na článek: Mistrem světa je Mads Pedersen! V propršeném závodě přespurtoval Trentina

Mads Pedersen
Mads Pedersen je novým mistrem světa (cyclingnews.com; 2019)

Silniční závod ženy

Mezi ženami rozhodl odvážný nástup. Více než 100 kilometrů před cílem zaútočila Annemiek van Vleutenová, zbavila se veškeré konkurence a osamoceně si dojela pro zlato. Za ní se vytvořila stíhací skupina. Na stříbro z ní dlouho útočila Chloe Dygertová, ale nakonec jí došly síly a byla to Anna van der Breggenová, která získala druhé stříbro na letošním mistrovství. Bronz pro Austrálii získala Amanda Sprattová. Nikola Nosková skončila 37., Jarmila Machačová 78. a Tereza Neumannová se do cíle nedostala.

Odkaz na článek: Mistryní světa je Nizozemka Annemiek van Vleutenová!

Annemiek van Vleutenová
Annemiek van Vleutenová (cyclingnews.com; 2019)

Silniční závod muži U23

Velmi dramatickou dohru měl závod v kategorii U23. Nils Eekhoff vyhrál spurt sedmičlenné skupiny, ale byl diskvalifikován za to, že se nedovoleně vracel za vlastním týmovým autem. Kontroverzní moment přihrál titul do rukou Samuele Battistelly (Itálie). Stříbrnou medaili získal Stefan Bissegger (Švýcarsko) a bronz domácí favorit Thomas Pidcock. Jakub Otruba byl v cíli klasifikován 38., Tomáš Bárta 61. a Petr Kelemen 101.

Odkaz na článek: Mistrem světa do třiadvaceti let se stal Samuele Battistella, přestože projel cílem jako druhý

Mistrovství světa U23 2019
Nils Eekhof v cíli slavil, ale byl diskvalifikován a titul získal Samuele Battistella

Silniční závod muži junioři

Mezi juniory vsadil Quinn Simmons na dlouhý útok, který se mu vydařil. Cílem projel osamoceně před Alessiem Martinellim (Itálie) a krajanem Magnusem Sheffieldem. Jakub Bouček zajel skvěle a obsadil deváté místo, Pavel Bittner skončil 19., Bruno Stoček 50., Jakub Ťoupalík 59. a Matthias Vacek nedokončil.

Odkaz na článek: Po „bramborách“ z časovky bere Quinn Simmons zlato z juniorské klasiky

Quinn Simmons MS 2019 Yorkshire Junior
Quinn Simmons se stal juniorským mistrem světa

Silniční závod ženy juniorky

Mezi juniorkami se hodně padalo. Vše skončilo hromadným spurtem a zlato získala Megan Jastrabová z USA. Stříbro brala Julie de Wildová a bronz Nizozemka Lieke Nooijenová. Češky Veronika Jandová a Kristýna Burlová dojeli společně na 66. a 67. místě.

Odkaz na článek: Po taktickém výkonu kralovala juniorkám Američanka Megan Jastrabová

Megan Jastrabová kralovala mezi juniorkami

Časovka muži

Mezi muži to byla One Man Show obhájce titulu Rohana Dennise. Australan dominoval a na trati dokonce předjel Primože Rogliče, který startoval 3 minuty před ním. Fantastickou jízdu předvedl teprve devatenáctiletý Belgičan Remco Evenepoel a vybojoval stříbro. Bronz získal pro Itálii Filippo Ganna. Jan Bárta skončil 33., Josef Černý 38.

Odkaz na článek: Rohan Dennis suverénně obhájil titul světového šampióna z časovky

Rohan Dennis
Rohan Dennis dominoval časovkářskému klání

Časovka ženy

V elitní kategorii mezi ženami si Američanka Chloe Dygertová jela vlastní závod a naprosto deklasovala soupeřky. Stříbro a bronz putovalo do Nizozemska pro Annu van der Breggenovou a Annemiek Van Vleutenovou.

Odkaz na článek: Američanka Chloe Dygertová si v časovce na MS jela svůj vlastní zlatý závod

Chloe Dygertová
Chloe Dygertová si jela vlastní závod

Časovka muži U23

Uspěl v Bergenu, uspěl v Innsbrucku a nyní k tomu přidal titul i v promočeném Harrogate. Mikkel Bjerg z Dánska se stal trojnásobným mistrm v časovce U23. Stříbro a bronz vybojovali Američani Ian Garrison a Brandon McNullty. Velkým favoritem byl Bjergův krajan Johan Price-Pejtersen, kterého ovšem potkal pád při průjezdu kaluží pád a skončil poslední. Pád se nevyhl ani Jakubu Otrubovi, který v cíli skončil 34.

Odkaz na článek: Dán Mikkel Bjerg potřetí za sebou mistrem světa v časovce U23

Trojnásobný mistr světa v časovce Mikkel Bjerg

Časovka muži junioři

Antonio Tiberi byl jedním z favoritů, ale hned, jak se spustil ze startovní rampy, musel svůj speciál vyměnit. Ztratil velkou porci času a zdálo se, že jeho zlatý sen se rozplývá. Tiberi ale nasadil skvělé tempo a pro zlato si dojel. Stříbro získal Nizozemec Enzo Leijense a bronz Marco Brenner. Matthias Vacek skončil 42., Pavel Bittner 53.

Odkaz na článek: Po startu musel měnit kolo, pak se ale Ital Antonio Tiberi hnal za titulem…

Antonio Tiberi i přes defekt ovládl časovku juniorů

Časovka ženy juniorky

Mezi juniorkami se radovala Aigul Garejevová. Mladá Ruska sice v poslední zatáčce špatně odbočila, ale brzy se vrátila zpět a dokázala svoji časovou výhodu zúročit ve zlato. Stříbro vybojovala Nizozemka Shirin van Anrooijová a bronz domácí Elynor Bäckstedtová. Veronika Jandová zajela 25. čas, Kristýna Burlová 37.

Odkaz na článek: Ruská juniorka Aigul Garejevová zabloudila, přesto vyhrála juniorskou časovku

Aigul Garejevová zablodila, ale dokázal vyhrát

Od příštího roku bude i esportové MS

UCI v týdnu oznámila, že od příštího roku bude pořádat i virtuální mistrovství světa v partnerství se společností Zwift. Společnost potvrdila, že bude pořádat závody pro celkem 15 reprezentací. Více detailů bude odhaleno později.

Přestupy

Mistr Francie Warren Barguil prodloužil s Arkéou-Samsic o tři roky. V rozhovoru navíc kvitoval příchod Naira Quintany do týmu.

V cyklistických kruzích kolují i nové spekulace o možném osudu Petra Vakoče. O závodníka Deceunincku-Quick Step stojí údajně tým Mathieu van der Poela Corendon-Circus.

Tým Bahrain-Merida prodloužil smlouvy s podstatnou částí svého týmu, když se jim povedlo podepsat Damiana Carusa, Sonnyho Colbrelliho, Luku Pibernika, Domena Novaka, Chun Kai Fenga a Yukiu Arashira.

S okamžitou platností byl ukončen kontrakt Rohanu Dennisovi s Bahrainem-Merida. O jeho služby už dříve měl zájem Jim Ochowitz ze sestavy CCC, se kterým dvojnásobný mistr světa v časovce spolupracoval v BMC.

Týden v cyklistice 2019

Zdroj obrázků: Cyclingnews (©2019): World Championships: Mads Pedersen wins elite men’s rainbow jersey, https://www.cyclingnews.com/races/uci-road-world-championships-2019/men-elite-road-race/results/ (29. 9. 2019)
30
Cyclingnews (©2019): Van Vleuten claims world championship with audacious 100km solo attack, https://www.cyclingnews.com/races/uci-road-world-championships-2019/women-elite-road-race/results/ (28. 9. 2019)