Mistrem světa je Mads Pedersen! V propršeném závodě přespurtoval Trentina

Historický titul pro Dánsko. Mads Pedersen ve spurtu tříčlenné skupiny porazil favorizovaného Mattea Trentina z Itálie a vybojoval titul mistra světa! Bronzovou medaili získal Stefan Küng ze Švýcarska. Zdeněk Štybar byl v cíli na 13. místě, Petr Vakoč na 46. pozici uzavřel startovní pole.

Krátce po 10. hodině dopolední vyrazilo 197 závodníků z Leedsu na poupravenou trať. Kvůli dešti a stojící vodě byly z trasy odebrány kopce Buttertubs a Gritton Moor, před první polovinou trasy. Místo nich organizátoři přidali další dva okruhy v cílovém Harrogate.

Ihned po startu se spustil boj o účast v úniku dne a aktivitou hýřil čerstvý vítěz Vuelty Primož Roglič (Slovinsko). Když se Rogličovi nepodařilo odskočit, kvůli aktivitě Španělů, kteří kontrolovali úvod závodu, odjel Jan Polanc (Slovinsko). Postupně se k němu začali připojovat další závodníci včetně Josefa Černého nebo Gianniho Moscona (Itálie). Zkoušel to i Roglič, ale jezdců odjíždělo mnoho a peloton tuto skupinu nenechal odjet.

Polanc byl neúnavný a zaútočil znovu. Tentokrát se k němu připojil Němec Jonas Koch, který se také snažil o účast v úniku a vítěz Gira Richard Carapaz. Za touto skupinou se tvořila znovu další skupina, kde byl i Petr Vakoč a nechyběli zde Roglič nebo Nairo Quintana (Kolumbie).

Povedlo se jim dojet k trojici Polanc, Carapaz, Koch a na čele byla vznikla jedenáctka s jmény jako Vakoč, Roglič, Quintana, Maciej Bodnar (Polsko), Silvain Dillier (Švýcarsko), Alex Howes (USA), Hugo Houle (Kanada) a Magnus Cort Nielsen (Dánsko).

V hustém dešti se na čele pelotonu usadili Australané, Nizozemci a Francouzi a drželi náskok kolem tří minut.

MS 2019
Průjezd Philippa Gilberta jednou z kaluží na Mistrovství světa v Harrogate (cyclingnews.com; 2019)

Po překročení mety 200 kilometrů do cíle peloton výrazně zrychlil, očekával se silný boční vítr a všichni se potřebovali dostat do čela. Toto zrychlení přineslo i pády a na zemi se ocitli mladé naděje Tadej Pogačar (Slovinsko) a Pavel Sivakov (Rusko). Oba naštěstí mohli pokračovat.

Při průjezdu prvním bufetem peloton zvolnil a čelní skupina dostala čtyři minuty náskoku. Po chvilkové hektice došlo znovu ke zklidnění, boční vítr nepřišel a závodníci vyčkali na závěrečné okruhy.

Při nájezdu do prvního z devíti okruhů přišlo zrychlení a první pád v pelotonu. Nejhůře dopadl jeden z favoritů Philippe Gilbert, který se dlouho zvedal ze země. Zapletl se do tohoto pádu i domácí Adam Yates. Gilbert se za pomoci Remca Evenepoela vracel do pelotonu.

Před druhým průjezdem cílem už byl únik pohlcen a na čele pracovali Francouzi a Dánové. Za nimi upaloval Remco Evenepoel a s ním skupina s Gilbertem. Ještě větší ztrátu měli domácí lídři Adam Yates s Benem Swiftem, Ir Dan Martin, Rus Pavel Sivakov nebo vítěz Czech Cycling Tour Daryl Impey.

103 kilometrů před cílem přišel útok od Belgičanů a tempo bylo už opravdu vysoké. Byl to nezvyklý útok, protože Gilbert s Evenepoelem se nedokázali doposud vrátit do hlavního pole.

Tempo Belgičanů a Francouzů udělalo pelotonu ze života peklo a balík při nájezdu do dalšího kola notně prořídl. Snaha Gilberta s Evenepoelem nebyla úspěšná a oba odstoupili ze závodu.

V dalším okruhu přišlo zvolnění díky Italům a v pelotonu bylo 89 závodníků, včetně Štybara, Vakoče a Černého. Ve stoupání Oak Beck, 74 kilometrů před cílem, přijel do čela Giovanni Visconti zvýšit tempo pro Itálii, což se stalo osudným pro Sama Bennetta (Irsko). Pomáhali mu i Francouzi a Nizozemci, což způsobilo problémy i lepším vrchařům jako třeba Simonu Geschkemu (Německo).

Bohužel defekt vyřadil při nájezdu do dalšího, už čtvrtého okruhu, Josefa Černého. Někam se vytratil obhájce prvenství Alejandro Valverde (Španělsko). Až tweet Movistaru oznámil jeho odstoupení. Na čele zatím odjel Lawson Craddock (USA) a doskočil k němu ještě Stefan Küng (Švýcarsko).

51 kilometrů před cílem zkusil útok jeden z Lucemburčanů, ale ihned měl na svém zadním kole Petra Vakoče a pokus o únik se nekonal. V pelotonu to pokryli Norové a do čela se posléze vrátili Nizozemci.

Už o kilometr dál se Petr Vakoč zvedl sám a chvíli trápil peloton, ale rozhodl se vrátit zpět, když nenašel spolupráci. Další útok přišel od Madse Pedersena a rychle doskočil k vedoucímu duu Küng – Craddock. Američan nestačil a Pedersen ho vlastně v čele vystřídal.

Jako další své štěstí vyzkoušel Ital Gianni Moscon (Itálie) a ještě před ním byl Mike Teunissen (Nizozemsko). Oba se dostali do čela a za nimi museli požár hasit Belgičani, jmenovitě Oliver Naesen.

35 kilometrů před cílem do čela chtěli dostat Němci Nilse Politta. Chytl se ho Dylan Teuns (Belgie), čímž vznikl tlak na Francii. Odjeli s nimi ještě Daniel Martínez (Kolumbie) a Lukas Pöstleberger (Rakousko). Reagovat museli v tuto chvíli Francouzi a Australani.

Tato série útoků gradovala a přišel útok favorita největšího. Zvedl se Mathieu van der Poel a s ním i Matteo Trentin. Zlikvidovali Teunsovu skupinu. Z čela vypadl Teunissen, ale brzy ho nahradil právě van der Poel. Italové rázem byli v čele ve dvou lidech a vznikla extrémně nebezpečná skupina.

Küng, van der Poel, Trentin, Pedersen a Moscon
Rozhodující útok a skupina Küng, van der Poel, Trentin, Pedersen a Moscon ujíždí zbytku pole (cyclingnews.com; 2019)

Za nimi museli reagovat Belgičani vedení v tuto chvíli už Timem Wellensem. Jenže skupina nejela tak dobře a povedlo se z ní ujet Gorkovi Izagirrovi (Španělsko), Carlosi Betancurovi (Kolumbie) a Toms Skujinš (Lotyšsko).

Belgičanům přijeli na pomoc Australané a Francouzi a náskok skupiny kolem fenoménu Mathieuho van der Poela postupně rostl. Zatímco skupina Carlose Betancura spíše ztrácela půdu pod nohama a peloton je dostihl.

Při nájezdu do posledního okruhu přišel velký šok. Z ničeho nic odpadl z čelní skupiny Mathieu van der Poel a šance na zlato pro Mattea Trentina byla rázem obrovská.

Gianni Moscon ze sebe dával všechno a vzdaloval čelní skupinu a ani snaha Němců na tom nic nezměnila. Stefan Küng zkusil útok, ale odpáral jen Gianniho Moscona. Matteo Trentin byl naprosto v pohodě na jeho zadním kole a odpověď našel i Mads Pedersen.

Daleko za touto skupinou zaútočil Peter Sagan a s ním i Michael Valgren (Dánsko). Početnější skupinu pak vedl Zdeněk Štybar.

Čelní trojici nedokázal ohrozit už nikdo a taktika v boji o titul mistra světa mohla začít. Mads Pedersen zůstal na první pozici a na zadním kole měl Mattea Trentina. Ital měl skvělou pozici a 200 metrů před cílem vypálil. Künga zlomil, ale Mads Pedersen zareagoval skvěle a dokázal Trentina předjet a Dán se v cíli mohl radovat z duhového dresu.

Matteo Trentin, Mads Pedersen, Stefan Küng
Matteo Trentin, Mads Pedersen, Stefan Küng na stupních vítězů (cyclingnews.com; 2019)

Stříbro vybojoval Matteo Trentin a bronz Stefan Küng. Čtvrtý přijel do cíle Gianni Moscon, pátý Peter Sagan a šestý Michael Valgren, který jen nevěřícně kroutil hlavou a koukal na výsledkovou tabuli. Zdeněk Štybar nakonec projel cílem jako 13. Do cíle dojelo nakonec 46 závodníků a tím 46. byl jeden z nejaktivnějších závodníků celého dne Petr Vakoč.

Zdeněk Štybar
Zdeněk Štybar v cíli (cyclingnews.com; 2019)
Etapa odstartuje 1.1.1970 z . dlouhá km startuje v 10:30. Předpokládaný dojezd je v 17:25.

Zdroj obrázků: Cyclingnews (©2019): World Championships: Mads Pedersen wins elite men’s rainbow jersey, https://www.cyclingnews.com/races/uci-road-world-championships-2019/men-elite-road-race/results/ (29. 9. 2019)