Týden v cyklistice 36/2018

nabor

Simon Yates s problémy uhájil vedení v celkové klasifikaci, i když Valverde, Quintana i Lopez jsou velmi blízko. Závěrečný týden bude určitě zajímavý. Julian Alaphilippe ovládl závod v Británii. Blýskl se i Australan Matthews. Na domácích tratích nezvládl obhajobu Josef Černý.

Vuelta

Simon Yates

Druhý týden španělského WorldTour závodu je za námi a červený dres stále drží Simon Yates, i když o něj ve 12. etapě přišel. Tehdy peloton nechal ujet početný únik, ze kterého vykrystalizoval vítěz Alexandre Geniez. Jako lídr se do další etapy oblékl Jesús Herrada z Cofidisu.

Lídr stáje Mitchelton-Scott se vrátil do čela celkové klasifikace po vítězství o 2 etapy později. Celou dobu mu výborně sekundoval nestárnoucí matador Alejandro Valvedre, jenž na Brita aktuálně ztrácí 26 vteřin, a pokud okolnosti dovolí, mohl by je smazat během časovky v následující 16. etapě.

Španělský cyklista ze stáje Movistar i nadále drží zelený dres pro nejlepšího bodovače pelotonu. Má výrazný náskok před druhým Peterem Saganem, kterému na záda dýchá další Španel Miguel Ángel Lopez z Astany.

Nejlepším vrchařem je i nadále Luis Ángel Maté, který má v závěsu Belgičana Thomase De Gendta.

Hned dva jezdci mají 13 bodů v boji o nejvšestranějšího jezdce. Jsou to Miguel Ángel Lopez a Alejandro Valverde. V celkovém pořadí této disciplíny je na prvním místě borec z Movistaru, ale bílý dres vozí mladík z Astany.

Okolo Británie

Souboj cyklistů v Británii začal vítězstvím André Greipel. Po Cameronu Maeyerovi, který se dostal do čela celkové klasifikace se dostal ke slovu Julian Alaphilippe, který vyhrál třetí etapu, ale celkové vedení to ještě neznamenalo.

Druhé vítězství André Greipela v rovinaté etapě a vítězství LottoNL-Jumbo v týmové časovce katapultovalo do čela Primože Rogliče.

V páté etapě sice kraloval Wout Poels, jenže Julianu Alaphilippovi stačila ztráta dvou vteřin na vítěze, aby se oblékl do zeleného.

Když v následující etapě vyhrál z úniku Ian Stannard, pohlídal si borec ze stáje Quick-Step svůj náskok. Závěrečné kriterium v ulicích Londýna nemělo na celkové pořadí vliv.

Grand Prix Cycliste de Québec

První ze závodů na kanadské půdě ovládl v hromadném dojezdu Michael Matthews, čímž vylepšil své loňské třetí místo.

Greg Van Avermaet by se na této trati mohl pasovat do role „věčně druhý“, neboť zde skončil na této pozici potřetí za sebou.

Třetí skončil další Belgičan Jasper Stuyven z Treku. Zdeněk Štybar skončil na 6. příčce.

Bližší informace najdete zde.

Grand Prix Cycliste de Montréal

I ve druhém závodě se ve výborném světle ukázal Australan Michael Matthews, který dokázal opět v hromadném spurtu porazit Sonny Colbrelliho a Grega van Avermaeta (vítěz z roku 2016).

Bližší informace najdete zde.

Okolo jižních Čech

Pětidenní etapové klání na jihu Čech mohl vyhrát obhájce Josef Černý z Elkovu. Byl k tomu poměrně blízko.  Po čtvrté etapě, kterou vyhrál, byl celkovým lídrem. Závěrečná etapa velice zamíchala celkovým pořadím. Unikla pětice jezdců, ve které byl i stájový kolega Černého Kukrle. Skupina dojela do cíle s více než minutovým náskokem před pelotonem, a Černý se musel rozloučit s dresem pro celkového lídra. Předal jej právě svému stájovému kolegovi, Michalu Kukrlemu.