Týden v cyklistice 35/2018

nabor

Na Vueltě stráví první volný den v roli lídra Simon Yates z týmu Mitchelton-Scott, který si podobnou pozici vyzkoušel už na letošním Giru. Na klasikách se blýskl dvěma výhrami německý rychlík Pascal Ackermann.

Vuelta

Alejandro Valverde
Valverde vyhrává jednu z etap

První týden přinesl očekávaný souboj o červený dres, který v samotném závěru 9. etapy vybojoval Simon Yates, jenž předstihl druhého Alejandra Valverdeho o pouhou jednu vteřinu. Ten už okusil pocit celkového vítěze a to rovnou dvakrát.

Jako první se do červeného oblékl očekávaný vítěz Rohan Dennis, i když Michal Kwiatkowski nebyl moc daleko. Ve druhé etapě však Sky rozjelo peklo a Dennis kapituloval. To katapultovalo do červeného právě polského mistra.

Ani Kwiatkowski se však nevyvaroval chyb. Nejprve přišel o celkové vedení díky úniku skupiny uprchlíků, ve které byl i Rudy Molard (Groupama-FDJ), jenž Poláka vystřídal ve vedení. Pak následoval i pád přibližně 6 kilometrů před cílem a Kwiatkowski vypadl z první pětice nejlepších závodníků.

Alejandro Valverde není určený jako lídr stáje Movistar pro vítězství, ale rád by se umístil, co nejvýše a zároveň si odvezl i nějaký ten dres. Aktuálně vévodí bodovací soutěži, ve které už nasbíral 81 bodů. Peter Sagan, který se po několika letech vrátil na Vueltu ztrácí 18 bodů, ale ještě bude mít dost příležitostí o zelený dres bojovat.

Valverde je držitelem i bílého dresu pro všestranného bojovníka. Náskok před Benjaminem Kingem, který ovládl již dvě etapy, je pětibodový.

Nejlepším vrchařem je aktuálně Luis Ángel Maté, který byl vždy v důležitém úniku. Nasbíral již 60 bodů. Druhý, Američan King, jich má na svém kontě 33.

Brussels Cycling Classic

Belgický jednodenní podnik napsal již svoji 98. kapitolu. Na 201 kilometrů dlouhé trati vyzvalo jezdce 13 kopců, které nebyly problémem ani pro spurtéry. Po zlikvidování všech úniků to měl být souboj mezi FDJ a Borou, kdo připraví pro svého jezdce nejlepší pozici. Jako lépe připravený se ukázal německý borec Pascal Ackermann, který dokázal přespurtovat Jaspera Stuyvena a získal své první vítězství na belgických silnicích. A jak sám později v rozhovoru připustil: „Doufám, že další budou následovat.“

GP de Fourmies

O den později se peloton přesunul do Francie, kde na jezdce čekalo přibližně 205 kilometrů na městském okruhu.

Při nájezdu do předposledního kola se oddělila trojice, ve které byl i David Gaudu ze stáje Groupama-FDJ. Ten nakonec vydržel na čele až do posledního okruhu, zatímco ostatní členové jeho úniku byli pohlceni. Sám Gaudu přišel o možnost vavřínu pouhých 6 kilometrů před cílem.

Pak už bylo jasné, že si to mezi sebou rozdají jednotlivé týmy Bora, Quick-Step a FDJ. Arnaud Démare měl pro sebe postavený lepší vlak. Pro Quick-Step rozjížděl spurt Zdeněk Štybar. Démare měl dlouho navrch, ale v posledních metrech jej německý protivník z Bory přespurtoval a vyhrál po druhé za sebou. Francouz zůstal druhý. Na třetí místo se prokličkoval Alvaro José Hodeg.

Zdeněk Štybar skončil na 78. pozici se ztrátou 12 sekund. Erik Baška, který pracoval pro Ackermanna, ztratil více než 8 minut a byl klasifikován jako předposlední.

Boels Ladies Tour

Nizozemský etapový závod žen ovládla domácí Annemiek van Vleutenová, která začala své prvenství budovat hned v prologu v Arnhemu. Po dvou vítězství se ke slovu dostala Amalie Dideriksenová, ale Holanďanku z týmu Mitchelton-Scott na čele neohrozila.

Stejně tak si vedla i její krajanka Chantal Blaaková, která dojela v předposlední etapě sice se 46sekundovým náskokem, ale ztrácela tolik, že rozdíl na van Vleutenovou pouze stáhla.

Závěrečnou etapou byla časovka na 18,6 kilometrů, a tam opět vládla van Vleutenová. Druhé místo obsadila další Holanďanka Ellen van Dijková, třetí pak byla Anna van der Breggenová. Obě závodnice se tímto dostaly „na bednu“ přesně ve stejném pořadí v jakém skončily individuální jízdu proti chronometru.

Tour of Britania

V neděli začal skvěle obsazený etapový závod Tour of Britain. Diváci v osmi etapách mimo jiné uvidí domácí jezdce, letošní vítěze Gira a Tour, Chrise Frooma a Gerainta Thomase. Nechybí ani Julian Alaphillipe či Primož Roglič. Spurtéry reprezentuje nestárnoucí André Graipel, maličký Caleb Ewan či Fernando Gaviria. V tomto pořadí také prolétli cílem první etapy.