Týden v cyklistice 33/2018

nabor

Příprava na závěrečný podnik Grand Tour ve Španělsku je v plném proudu. Mnozí jezdci, kteří se představí na Vueltě, bojovali v Holandsku či Hamburku.

BinckBank Tour

Putování po holandských silnicích začal vítězstvím Fabio Jacobsen. V další etapě se jela časovka, kterou vyhrál Stefan Küng a oblékl se do dresu pro lídra závodu. V něm vydržel pouze následující etapu, pak jej musel předat Mateji Mohoričovi, který ho udržel až do konce, i když výrazně mu na paty v závěru šlapal Michael Matthews, který zaostal za Slovincem o pouhých 5 sekund.

Českou stopu zde zviditelnil Zdeněk Štybar, který se blýskl třemi třetími místy a i díky tomu si odváží od Geraardsbergenu dres pro nejlepšího bodovačce závodu.

EuroEyes Cyclassics Hamburg

Elia Viviani

Italský rychlík Elia Viviani dokázal znovu ovládnout tradiční německou klasiku. Na poměrně rovinaté trati v závěrečných kilometrech vykrystalizovala asi dvacetičlenná skupina, a bylo jasné, že si to rozdá o vítězství.

V popředí se udrželo poměrně dost spurtérů. Nejsilnější nohy měl právě Viviani, který v Hamburku ovládl již druhý ročník v řadě. Na druhém místě skončil Arnaud Démare, o třetí místo se přihlásil Alexander Kristoff.

Peter Sagan dospurtoval na desátém místě.

Arctic Race of Norway

Tradiční závod na severu Norska přilákal kromě World Tour stájí i izraelskou Akademii s Danielem Turkem, či Corednon-Circus s Adamem Ťoupalíkem.

Vítězem se stal Sergej Černěckij z Astany o 11 sekund před domácím Markusem Hoelgaardem.

Ve třetí etapě se vítězstvím blýskl Adam Ťoupalík, když dotáhl do vítězného konce celodenní snažení v úniku. Český borec tak mohl slavit své první profesionální vítězství na silnici.

Ťoupalík skončil celkově na 31. pozici se ztrátou 4:57. Daniel Turek byl klasifikován až třiačtyřicátý se ztrátou 9:40.

Colorado Classic

Americké čtyřdenní klání se uskutečnilo v okolí dvou měst – Vail a Denver. V horském středisku Vail se jela i časovka, která rozhodla i o celkovém vítězi.

Nejlépe se s téměř 16 kilometry vypořádal Gavin Mannion z UnitedHealthcare. O 11 sekund za ním skončil jeho stájový kolega Rumun Serghei Tvetcov.

Jelikož se v následujících dvou etapách v okolí Denveru dojíždělo hromadně, tak si Mannion připsal cenné vítězství. O 15 sekund za ním byl Tvetcov. Třetí celkově skončil Hugh Carthy se ztrátou 22 vteřin.

Okolo Maďarska

K jezeru Balaton, kde začala šestidenní pouť závodu okolo Maďarska, se vydaly i týmy z Prostějova a Banské Bystrice.

Mimo to se na startu objevily i dvě prokontinentální stáje. CCC Sprandi Polkowice, za kterou nastoupil i František Sísr. Druhou byla Androni Giocattoli a byl to její jezdec Manuel Belletti, který si odváží celkové prvenství. Až na závěrečnou etapu nebyl italský borec horší než pátý.

Druhou příčku obsadil Kamil Malecki z CCC.

Karel Hník z prostějovského Pardus – Tofo skončil na 20. místě se ztrátou 2:23. Sísr nabral téměř půlhodinové manko a ve výsledkové listině jej třeba hledat u samého chvostu (82. příčka).

Nejlepším borcem bystrické Dukly byl na 56. místě Ján Andrej Cully.

Ladies Tour of Norway

Vítězná Marianne Vosová

V Norsku se představila i ženská elita. Závod, který se jel ve třech dnech z Rakkestadu do Haldenu zvládla nejrychleji bývalá mistryně světa Marianne Vosová. Její počin byl vskutku fenomenální, ovládla všechny etapy, z nichž dvě se rozhodovaly až v hromadném spurtu.

Druhá skončila Švédka Emilia Fahlinová, třetí byla Coryn Riverová.