Trasa Gira 2018 byla odtajněna na prezentaci v Miláně. Na trati z Jerusaléma do Říma na jezdce bude čekat osm horských dojezdů a 44 časovkářských kilometrů. Účast potvrdil Chris Froome, který se pokusí o double Giro-Tour.

Trasa

Jak již bylo dříve zveřejněno 101. ročník Gira odstartuje 4. května a poprvé mimo evropský kontinent – v Izraeli. Úvodní etapou bude 9,7 kilometrů dlouhá časovka v Jeruzalémě. Závod bude pokračovat dvěmi spurtérskými etapami z přístavu Haifa do Tel Avivu a z Beer Shevy do Ejlatu. Následovat bude volný den, určený k přesunu na Sicílii.

Start v zemi jakou je Izrael je pro cyklistický svět naprostou novinkou, a tak budou zvýšeny bezpečnostní nároky. V případě, že by hrozilo jakékoliv nebezpečí, jsou pořadatelé připraveni přesunout start do „paty“ Itálie – do Apulie.

Na posledním Giru hostila Sicílie dvě etapy, na tom příštím jich bude ještě o jednu více. Etapa mezi Catanií a Caltagirone bude další pro spurtéry, stejně tak následující mezi Agrigentem a městem Santa Ninfa, které bylo v roce 1968 zasaženo velmi silným zemětřesením. Šestá a poslední sicilská etapa povede z Caltanissetta a končit bude na Etně. Tato nejvyšší činná sopka v Evropě bude hostit jednu z etap již podruhé za sebou. Loni se z výhry radoval po celodenním úniku Jan Polanc. První horský dojezd příštího Gira tak uvidíme v šesté etapě, která se pojede 10. května.

Etna - dojezd 4. etapy Giro d'Italia 2017
Etna – dojezd 4. etapy Giro d’Italia 2017

Peloton se následně přesune do pevninské Itálie, do kalábrijského města Pizzo. Odsud povede další rovinatá etapa Praia a Mare. Z tohoto města se jezdci následující den vydají vstříc další kopcovité etapě. Osmá etapa totiž končí na Montevergine do Mercogliano. Tento kopec byl v programu italské Grand Tour již šestkrát, naposledy v roce 2011, když tu vyhrál Bart De Clercq. Ani následující den si však jezdci neodpočinou. Devátá etapa totiž končí na stoupání Campo Imperatore, v horském masivu Gran Sasso, jen kousek od nejvyšší hory apeninského pohoří Corno Grande. Naposledy bylo toto stoupání v programu v roce 1999, když tu vyhrál Marco Pantani.

Minuta ticha
Zpráva o Scarponiho smrti přesáhne i za hranice cyklistiky. Během fotbalového utkání Juventusu Turín proti CFC Janov drží hráči před zápasem minutu ticha.

Po volném dnu čeká na jezdce další nálož nastoupaných metrů. Bude následovat několik zvlněných etap. Ta jedenáctá do Osima částečně uctí památku Michele Scarponiho. Cílové Osimo se totiž nachází nedaleko od jeho rodného města Jesi. Etapa by měla končit krátkým městským stoupáním. Nebude chybět ani dojezd do Imoly, která je proslavená svým závodním okruhem, na kterém měl v roce 1994 během velké ceny San Marina smrtelnou nehodu trojnásobný mistr světa Formule 1 Ayrton Senna. Podobný finiš měla etapa v roce 2015, když tu vyhrál Ilnur Zakarin.

Návrat stoupání Monte Zoncolan

Ve čtrnácté etapě přijde to, na co se fanoušci těšili. Dlouho se spekulovalo, zda se na trati objeví, ale teprve dnes byl potvrzen návrat stoupání Monte Zoncolan. Jedno z nejtěžších stoupání, které se na Grand Tour jezdí, se vrací do itineráře po třech letech. V roce 2014 se radoval z triumfu Michael Rogers. Patnáctou etapu bude tvořit náročný dolomitský test s dlouhými i krátkými kopci. Poté dostanou jezdci den volna.

Po něm uvidíme druhou a poslední časovku tohoto Gira. Bude se jednat o 39 kilometrů dlouhou, zvlněnou ukázku toho, kdo se nejlépe vyrovnal s dnem volna. Sedmnáctá etapa by mohla svědčit spurtérům, ale jelikož se nejedná o úplnou rovinu a etapa je zasazena do posledního týdne celého Gira, mohl by se radovat únik.

Sedmnáctá i osmnáctá etapa se odehrává v Alpách. Obě budou velmi náročné a rozdají karty před královskou etapou celého Gira. Devatenáctá etapa obsahuje totiž čtyři velká stoupání. Hlavně to druhé v pořadí je speciální. Colle delle Finestre je stoupání se silnicemi napůl po asfaltu a napůl po prašné cestě. Na tomto stoupání se rozhodovalo Giro 2015. Zde se dvojici Astany (Aru-Landa) podařilo poprvé v závodě setřást Alberta Contadora. Contador však zachoval chladnou hlavu, svou ztrátu limitoval a Giro vyhrál. Colle delle Finestre je také tzv. Cima Coppi – nejvyšší bod celého závodu.

Z obrovské únavy z devatenácté etapy, budou muset jezdci absolvovat ještě jednu horskou zkoušku. Jedná se o 214 kilometrů dlouhou etapu do Cervinie, která povede přes stoupání Col Tsecure a Col de Saint-Pantaleon. Obě stoupání jsou dlouhá 16 kilometrů.

Celý závod uzavře rovinatá v Římě.

Účast

Po prezentaci trasy potvrdil svou účast Chris Froome! Čtyřnásobný vítěz Tour de France se pokusí o to, co se nepovedlo v roce 2015 Albertu Contadorovi a 2017 Nairu Quintanovi, tedy vyhrát double Giro-Tour. Svou účast potvrdil Fabio Aru. Vincenzo Nibali se ještě nerozhodl, zda pojede italskou či francouzskou Grand Tour. Není vyloučen ani start Alejandra Valverdeho či Mikela Landy. Ovšem co velmi zajímá širokou veřejnost je účast Toma Dumoulina. Obhájce triumfu prohlásil, že zatím není rozhodnutý, zda se na startu objeví. Zatím tak není jisté, zda se dlouho očekávaný souboj Froome-Dumoulin uskuteční právě na Giru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here