Giro d’Italia 2018 se blíží. Kudy pojede a jací jsou jeho favorité?

nabor

Trasa Gira 2018 byla odtajněna 29. listopadu 2017 na prezentaci v Miláně. Na trati z Jeruzaléma do Říma na jezdce čeká osm horských dojezdů a 44 časovkářských kilometrů. Hlavním tahákem bude souboj Chrise Frooma s Tomem Dumoulinem.

Trasa

Jak již bylo zveřejněno před prezentací, 101. ročník Gira odstartuje 4. května a poprvé mimo evropský kontinent – v Izraeli. Úvodní etapou bude 9,7 kilometrů dlouhá časovka v Jeruzalémě. Závod bude pokračovat dvěma spurtérskými etapami z přístavu Haifa do Tel Avivu a z Beer Shevy do Ejlatu. Následovat bude volný den, určený k přesunu na Sicílii.

Start v zemi jakou je Izrael je pro cyklistický svět naprostou novinkou a tak budou zvýšeny bezpečnostní nároky. Pro případ, že by hrozilo jakékoliv nebezpečí, připravili pořadatelé záložní plán se startem v „patě“ Itálie, Apulii.

Na posledním Giru hostila Sicílie dvě etapy, na tom letošním jich bude ještě o jednu více. Etapa mezi Catanií a Caltagirone bude další pro spurtéry, stejně tak následující mezi Agrigentem a městem Santa Ninfa, které bylo v roce 1968 zasaženo velmi silným zemětřesením. Šestá a poslední sicilská etapa povede z Caltanissetta a končit bude na Etně. Tato nejvyšší činná sopka v Evropě bude hostit jednu z etap již podruhé za sebou. Loni se z výhry radoval po celodenním úniku Jan Polanc. První horský dojezd Gira tak uvidíme v šesté etapě, která se pojede 10. května.

Etna - dojezd 4. etapy Giro d'Italia 2017
Etna – dojezd 4. etapy Giro d’Italia 2017

Peloton se následně přesune do pevninské Itálie, do kalábrijského města Pizzo. Odsud povede další rovinatá etapa do Praia a Mare. Z tohoto města se jezdci následující den vydají vstříc další kopcovité etapě. Osmá etapa totiž končí na Montevergine di Mercogliano. Tento kopec byl v programu italské Grand Tour již šestkrát, naposledy v roce 2011, když tu vyhrál Bart De Clercq. Ani následující den si však jezdci neodpočinou. Devátá etapa totiž končí na stoupání Campo Imperatore, v horském masivu Gran Sasso, jen kousek od nejvyšší hory apeninského pohoří Corno Grande. Naposledy bylo toto stoupání v programu v roce 1999, když tu vyhrál Marco Pantani.

Minuta ticha
Zpráva o Scarponiho smrti přesáhla i za hranice cyklistiky. Během fotbalového utkání Juventusu Turín proti CFC Janov drží hráči před zápasem minutu ticha.

Po volném dnu čeká na jezdce další nálož nastoupaných metrů. Bude následovat několik zvlněných etap. Ta jedenáctá do Osima částečně uctí památku Michele Scarponiho. Cílové Osimo se totiž nachází nedaleko od jeho rodného města Jesi. Etapa by měla končit krátkým městským stoupáním. Nebude chybět ani dojezd do Imoly, která je proslavená svým závodním okruhem, na němž měl v roce 1994 během velké ceny San Marina smrtelnou nehodu trojnásobný mistr světa Formule 1 Ayrton Senna. Podobný finiš měla etapa v roce 2015, když tu vyhrál Ilnur Zakarin.

Návrat stoupání Monte Zoncolan

Ve čtrnácté etapě přijde to, na co se fanoušci těšili. Dlouho se spekulovalo, zda se na trati objeví, a nakonec byl potvrzen návrat stoupání Monte Zoncolan. Jedno z nejtěžších stoupání, které se na Grand Tour jezdí, se vrací do itineráře po třech letech. V roce 2014 se radoval z triumfu Michael Rogers. Patnáctou etapu bude tvořit náročný dolomitský test s dlouhými i krátkými kopci. Poté dostanou jezdci den na oddech.

Po něm uvidíme druhou a poslední časovku tohoto Gira. Bude se jednat o 39 kilometrů dlouhou, zvlněnou ukázku toho, kdo se nejlépe vyrovnal s dnem volna. Sedmnáctá etapa by mohla svědčit spurtérům, ale jelikož se nejedná o úplnou rovinu a etapa je zasazena do posledního týdne celého Gira, může se radovat také únik.

Sedmnáctá i osmnáctá etapa se odehrává v Alpách. Obě budou velmi náročné a rozdají karty před královskou etapou celého Gira. Devatenáctá etapa obsahuje totiž čtyři velká stoupání. Hlavně to druhé v pořadí je speciální. Colle delle Finestre je stoupání napůl po asfaltu a napůl po prašné cestě. Na této prémii se rozhodovalo Giro 2015. Zde se dvojici Astany (Aru – Landa) podařilo poprvé v závodě setřást Alberta Contadora. Contador však zachoval chladnou hlavu, svou ztrátu limitoval a Giro vyhrál. Colle delle Finestre je také tzv. Cima Coppi – nejvyšší bod celého závodu.

Z obrovské únavy z devatenácté etapy budou muset jezdci absolvovat ještě jednu horskou zkoušku. Jedná se o 214 kilometrů dlouhou etapu do Cervinie, která povede přes stoupání Col Tsecore a Col de Saint-Pantaléon. Obě stoupání jsou dlouhá zhruba 16 kilometrů.

Celý závod uzavře rovinatá etapa v Římě.

Favorité

Hned po prezentaci trasy potvrdil svou účast Chris Froome. Čtyřnásobný vítěz Tour de France se pokusí o to, co se nepovedlo v roce 2015 Albertu Contadorovi a v roce 2017 ani Nairu Quintanovi, tedy vyhrát double Giro – Tour. Právě jezdec souběžně se bijící o slávu na trati i udržení všech výsledků (včetně tohoto) v platnosti bude rovněž hlavním vyzyvatelem obhájce Toma Dumoulina. Nizozemský časovkářský mág je letos zatím „neviditelný“, zisk Gira či dokonce doublu by ale všechno změnil. Jediným dalším členem loňské převelice vyrovnané top 5, který se letos vrací, je Thibaut Pinot. Ten svou skvostnou přípravu naopak završil celkovou výhrou na Tour of the Alps.

Naděje italských fanoušků směřují především k Fabiu Aruovi a Domenicu Pozzovivovi. Toho bude při neúčasti svého staršího bratra, soustřeďujícího své síly na Tour, podporovat také Antonio Nibali. Letos i díky Janu Hirtovi velmi silná Astana vsadí na „Supermana“ Miguela Ángela Lópeze. Roman Kreuziger bude v Mitchelton-Scott provázet Girem dalšího Kolumbijce Johana Estebana Chavese a Simona Yatese. Spíše v roli černých koní vstupují do závodu zavilý Novozélanďan George Bennett, australský šampión v časovce Rohan Dennis, kanadský útočník Michael Woods či další domácí vrchař Davide Formolo, který se ovšem v týmu BORA nebude moci spolehnout na podporu Leopolda Königa, jehož trápení ne a ne skončit.