Češi na Giru!

nabor

Do Gira už zbývají jen hodiny a je na čase zaměřit se i na stopu České republiky na letošním Giru. Letos se na první Grand Tour sezóny předvedou naši tři krajánci.

Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott)

Roman Kreuziger

6. května oslaví 32. narozeniny. To bude probíhat třetí etapa Gira, poslední na území Izraele. Roman Kreuziger vyráží na Giro jako mentor, silniční lídr a především exkluzivní horská síla pro lídry Estebana Chávese a Simona Yatese.

Letos má formu skvělou. Osmý celkově v závodě Volta a la Comunitat Valenciana a to byl pomocníkem pro Adama Yatese. Na Abu Dhabi Tour jel pro Simona Yatese a vybojoval 14. místo. Na Paříž-Nice to bylo identické, jen s finálním 19. místem.

Formu prokázal na ardenských klasikách. Na Amstelu prohrál ve spurtu s Michaelem Valgrenem a bral druhé místo. Na Valonském šípu překvapil čtvrtým místem sám sebe a na Liége-Bastogne-Liége bral 8. místo.

Na Giro pojede už počtvrté. V roce 2011 získal bílý dres a páté místo celkově. O rok později vyhrál etapu na Alpe di Pamepago. V sezóně 2015 pak pomohl Albertu Contadorovi k zisku růžového dresu.

Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors)

Zdeněk Štybar

Také dvaatřicetiletý borec a další hvězda naší cyklistiky. Na Giru by měl dostat za všech tří nejvíce prostoru, jelikož Quick-Step nemá žádného vrchaře, budeme dres mistra republiky hledat i v únicích. Stejně tak bude důležitým člověkem v rovinatých etapách, kde bude patřit do rozjížděcího vlaku pro Eliu Vivianiho.

Letos se ve všech klasikách dostal do Top 10, ale v nabušené sestavě Quick-Stepu na něj nikdy nepřišla řada. I přesto podával skvělé výkony. 6. místo na Dwars door Vlaanderen, 7. místo na Strade Bianche, 8. místo na Gent-Wevelgem, 9. místo na E3 a Paříž-Roubaix a 10. místo na Kolem Flander. K tomu přidal i páté místo v etapě na Tirrenu-Adriaticu.

Pro Štybara se bude jednat o premiéru na Giru. V dosavadní kariéře nastoupil na Vueltě a Tour a na obou závodech už má etapovou výhru, tak budeme doufat, že přidá výhru i z Gira.

Jan Hirt (Astana)

Jan Hirt

Plán B, druhý muž, či hlavní domestik? To vystihuje úlohu Jana Hirta na letošním Giru. Bude zde pro Miguela Ángela Lópeze, ale zároveň může pokukovat i trochu po vlastním výsledku (což ukázal na Tour of the Alps). Kdyby se López zranil, či odpadl, ukáže tým právě na Hirta, jako na nového lídra.

Roli domestika už si letos vyzkoušel na závodech Kolem Ománu, Kolem Katalánska a Tour of the Alps. Právě na této generálce na Giro sám vybojoval desáté místo a v pořadí za sebou nechal Fabia Arua či Louise Meintjese.

Hirt se na Grand Tour představí podruhé. I loni startoval na Giru, ještě v barvách CCC Sprandi Polkowice a blýskl se 12. místem v celkovém hodnocení.