Tour vstupuje do nelítostné finální fáze

nabor

Krom dojezdu do Paříže je závěr Tour de France čistě vrchařský. Prvních třináct jezdců celkového pořadí je stále v šesti minutách. Už po dnešku ale může být vše jinak.

Profil 17. etapa Tour de France 2016Ježto byl Mont Ventoux zkrouhnut, není pochyb. Těžší dojezd etapy jsme na letošní Tour ještě neviděli. Švýcarská sedmnáctá etapa budila před závodem zvědavost. První z klíčových stoupání, Col de Forclaz, se jelo na Tour naposled v době, kdy nejstaršímu letošnímu účastníkovi Matteu Tosattovi (ročník 1974) byly teprve tři roky. Finhaut-Emosson zažije v závodě dokonce premiéru. „Zaskočil mě. Náročnější než jsem si myslel,“ řekl na jeho adresu Thibaut Pinot, jenž bude u televize fandit domácí naději stáje FDJ, Sebastienu Reichenbachovi.

PROFILCOLSCOTES_1Etapa startuje v Bernu a pojede na jihozápad, takřka až na francouzskou hranici. Úvodní stovka kilometrů bude pro favority na rozjetí. Pak přijde sjezd o tisíc výškových metrů a s tím spojené zvýšení teplot, jež budou tropické. Z posledních 31 kilometrů tvoří prémie 23,4 a jsou to opravdové „bestie“. Col de la Forclaz má 13 km a 7,9 % v průměru, Finhaut-Emosson 10,4 km a 8,4 %. Po zvládnutí brutálního posledního kilometru čeká v cíli 50 vrchařských bodů.

Asi ani ty by nespasily sen Chrise Frooma o doublu. Po pádu na Ventoux je ztráta na Majku propastná, oba držitelé trikotů nicméně patří k top favoritům etapy. Vyzvat Majku bude chtít De Gendt a své možnosti v celkovém pořadí dnes jasně načrtne Nairo Quintana. Zatím jsou před ním i Yates s Mollemou, Kolumbijec však s vytrvalostí nepoctivého výčepního opakuje: Ono to dojde. Pokud top forma nebude ani dnes, se žlutými ambicemi je nejspíš amen.

Vcelku dramatický vývoj lze očekávat ve druhé polovině top 10. Mezi šestým Bardetem a třináctým Rodríguezem je minuta padesát. Půl minuty před Španělem je jedenáctý Roman Kreuziger.

Kdo jiný by měl zvládnout start v pravé poledne, když ne Švýcaři? Ohledně jejich přesnosti bude nutno věřit očitým svědkům, protože živé záběry dostaneme až o dvě hodiny později. Vy si v každém případě nejpozději během dopoledne tipněte u nás na Facebooku, kdo ovládne dnešní náročnou zkoušku.