Druhý týden Staré dámy byl ve znamení boje Petera Sagana s Markem Cavendishem o zelený trikot. Slovenský mistr světa se dostal do několika úniků, čímž si potvrdil roli lídra v bodovací soutěži. Do boje o puntíkatý trikot se přihlásil Thomas De Gendt, ale před posledním týdnem jej drží Polák Rafal Majka. Pouze lídr celkového pořadí se neměnil. Chris Froome svůj náskok pouze navyšoval, i když v jednom momentě mu bylo víc než horko po těle.
10.etapa Escaldes-Engordany – Revel 198 km
První možnost, kdy Peter Sagan mohl vybojovat zelený dres pro sebe. Tomu podřídil i taktiku, se kterou do etapy vstupoval. Povedlo se mu totiž dostat do skupiny, která si vytvořila poměrně velký náskok, a které se podařilo dojet na jedinou spurterskou prémii dne. Tu bez problému slovenský mistr světa vyhrál a oblékl se do virtuálně do zeleného.
V úniku sním byli i Daryl Impey a Michael Matthews, kteří pak vzorově spolupracovali a Petrovi vzali dost sil na závěrečný spurt. Prvně jmenovaný borec z týmu ORICA-BikeExchange se snažil před koncem v závěrečném stoupání na horskou prémii třetí kategorie nastupovat. Všechny ataky stíhal Sagan pokrýt, ovšem to mu právě vzalo síly na závěrečný spurt. V něm jej předčil právě Michael Matthews. Peloton dojel v pohodovém tempu s téměř devítiminutovou ztrátou.
11.etapa Carcassonne – Montpellier 164 km
Tato etapa měla být pouze tranzitní a měla být přípravou na stoupání na legendární Mont Ventoux. Do úniku se sice dostal Arthur Vichot (FDJ) s Leighem Howardem (IAM), ale ani čtyřminutový náskok nebyl dostatečný.
Přibližně deset kilometrů začal na čele pelotonu boj o pozice. Z toho vyústil útok Macieje Bodnara s Peterem Saganem. Ataku využil k nečekanému docvaknutí se Chris Froome se stájovým kolegou Geraintem Thomasem. Celá čtveřice se rozhodla spolupracovat a do závěrečné rovinky tak vjížděl zelený trikot se žlutým. Tento pikantní souboj vyhrál Peter Sagan, ovšem Chris Froome nabral na své pronásledovatele cenné vteřinky, neboť balík se všemi favority dojel se šestisekundovým zpožděním.
12.etapa Montpellier – Mont Ventoux 185 km
Kvůli povětrnostním podmínkám na samém vrcholu pověstné „Plešaté hory“ byla tato etapa zkrácena o šest kilometrů.
Do úniku se dostalo poměrně dost jezdců, kteří ovšem postupem času odpadávali. To však nic nemění na tom, že peloton jel velmi klidným tempem a nechal uprchlíkům téměř 19 minut náskoku.
Čekalo se, že o puntíky svede boj Majka s Pinotem, jenže oba ztráceli na skupinu hlavních favoritů, a tak se do boje o vrchařský trikot přihlásil v úniku jedoucí Thomas De Gendt. Belgičan ze stáje Lotto Soudal se vydal s Dani Navarrem a Serge Pauwelsem vstříc vrcholu. Své parťáky dokázal urvat a dojet si pro etapové vítězství.
Skupina favoritů do kopce najížděla pospolu, a to i přesto, že Fabio Aru musel několikrát měnit kolo. Očekávaný útok Quintany přišel, ale domestici Sky jej sjeli. Do problému se však dostali Pierre Rolland, Dan Martin a Roman Kreuziger. Očesaná skupina favoritů čekala, co provede Froome. Nejprve zkusil nastoupit, ale Quintana se jej udržel, stejně tak Porte. Froome zusil druhý atak, tentokrát Kolumbijce odpáral, ale jezdec stáje BMC zůstal. Quintanu dojela skupina s Aruem, odkud se k ataku odhodlal Bauke Mollema a dvojci před sebou dojel.
Celá trojice pokračovala vstříc vrcholu. Když už se zdálo, že Froome a spol si připíší jasný náskok na své konkurenty, tak se zastavila v kopci motorka, která nemohla projet kvůli divákům. Do ní napálil Porte, do něj Froome a Mollema. Posledně jmenovaný z toho vyvázl poměrně v pohodě a jel k cíli. Porte také rychle opravil kolo, ale Froome nemohl. Jeho kolo poškodila motorka, která jela za nimi. Brit předvedl několik desítek metrů sprintu bez kola, než k němu dojel neutrální vůz. Kolo, které dostal nebylo podle jeho gusta, a tak musel po několika metrech měnit svůj stroj znovu. Nakonec dojel se zpožděním ještě na Quintanu a spol. Pořadatelé pak vyhodnotili, že vedoucí muž za incident nemohl a věnovali mu čas Mollemy. Tím si zachránil žlutý trikot i pro další etapu.
Roman Kreuziger ztratil drahocenné vteřinky a klesl z TOP 10 na čtrnácté místo.
13.etapa Saint-Andéol – Caverne du Pont-d’Arc 37 km
Časovka, jejíž profil nebyl pro úplně specialisty časovkáře, probíhala podle očekávání. Jako první se sice z adeptů na etapové prvenství dostal na trať Vasil Kirijenka, jenže jeho pohodové tempo nemohlo ohrozit nejlepší. Možnost představení se, dostal Nelson Oliveira, který dlouho na trati bojoval s časem Jérôme Coppela až jej nakonec o 4 vteřiny pokořil.
Když ze startovní rampy sjížděl Tom Dumoulin nevypadalo to, že by mu mohlo přát štěstí, ale úvodní těžké stoupání doslova vylétl a ihned se zařadil k adeptům na etapové prvenství. V cíli aktuálně vedoucího Oliveiru porazil o rovných 56 sekund a musel čekat, kdo by jej z favoritů na celkové prvenství mohl ohrozit.
Nakonec se to nepovedlo žádnému. Nejblíže byl Chris Froome, který díky skvělé jízdě získal na své konkurenty další vteřiny či minuty. Neztratil se ani Roman Kreuziger, který získal drahocený čas na Dana Martina, Romaina Bardeta, Fabia Ara nebo Joaquina Rodrígueze.
Jako jedenáctý byl klasifikován další český jezdec Jan Barta.
14.etapa Montélimar – Parc des Oiseaux 208 km
Poměrně jednoduchá etapa měla převést závodníky blíže k Alpám. Sice se povedlo odjet čtveřici jezdců, ale jejich snaha na etapové vítězství skončila ještě před cílovou páskou. K té se řítilo hned několik spurterů pohromadě. Nejlepší vláček měl postavený Marcel Kittel, protože jej dovezl do cílové rovinky na první místo. Ovšem německý cyklista nedokázal udržet tempo až na cílovou pásku. Před něj se dost kontroverzně natlačil Mark Cavendish, který oslavil 30. vítězství na Tour de France. Druhý skončil Alexander Kristoff a další body pro zelený trikot přidal i Peter Sagan, jenž dojel třetí.
15.etapa Bourg-en-Bresse – Culoz 159 km
Poslední horská etapa před dnem volna. Poměrně náročná trať s několika prémiemi a dvojnásobným přejezdem Grand Colombieru.
Únik se pokusil vytvořit Thomas De Gendt, kterému bylo jasné, že dnes je ve hře dost bodů, a že by mohl o puntíkatý dres přijít. To se mu nepovedlo. Ovšem zanedlouho ujela 30 členná skupina, ve které byl i Vincenzo Nibali, Rafal Majka či Ilnur Zakarin.
Majka se trpělivou jízdou a pomalým sbíráním bodů dostal až do dresu pro nejlepšího vrchaře. Vítěz stejného trikotu z roku 2014 se dostal i do posledního stoupání, kde s ním chvíli v závěsu jel i Kolumbijec Jarlinson Pantano (IAM). Polský cyklista se dostal i na poslední prémii jako první. Sjezd není Majkova nejsilnější disciplína, proto byl Pantanem brzy dostihnut. Oba borci si to rozdali v závěrečném finiši. Více sil měl Kolumbijec a získal pro končící stáj první vítězství na Tour de France v historii.
Ve skupině favoritů se sice snažil útočit Fabio Aru, ale jeho útoky nebyly plodné, ač se k nim snažil přidat i Alejandro Valverde. Celá skupina favoritů včetně Romana Kreuzigera dojela pohromadě. Jediný, kdo zaostal byl Tejay van Garderen.
16.etapa Moirans-en-Montagne – Berne 206 km
Poslední představení před dnem volna zavedlo závodníky z Francie na území Švýcarska. Zálusk na vítězství si dělal nejen Fabian Cancellara, ale také Greg Van Avermaet.
Do úniku se dne se dostala dvojice Etixxu Julian Alaphilippe a Tony Martin. Tím tak trochu nechali na holičkách svého parťáka Marcela Kittela, který měl při technických problémech těžkou cestu zpět do pelotonu. Vepředu vydržel déle časovkářský specialista, ale ani jemu nebylo přáno tuto etapu vyhrát.
Na posledních 4 kilometrech se začalo závodit, neboť se vytvořila skupina, která se snažila o vítězství v etapě, kde byl Sep Vanmarcke nebo Ramunas Navardauskas, ale jejich pokus nebyl úspěšný. Valverde to zkusil jako první, za ním se vydali jak Sagan, tak Kristoff. Závěrečný finiš byl velmi dramatický, a přestože se v cíli radoval Nor Alexander Kristoff. Cílová fotografie určila jako vítěze Petra Sagana, který dokázal „kopnout“ kolo do cíle tak šikovně, že o milimetry vyhrál. Nikdo z favoritů neztratil.
Jaký bude poslední týden?
Závěrečný týden bude velmi dramatický. Pokusí se Quintana v Alpách zaútočit a vymazat nasbíranou ztrátu? Udrží si Mollema svoji výkonnost i po volném dnu? Potvrdí Majka svoji dominanci ve vrchařské soutěži? Dostane se Roman Kreuziger do nejlepší desítky celkového pořadí? To vše jsou otázky, na které najdeme řešení v posledním týdnu Tour, jenž bude již tradičně ukončen na pařížské Champs-Élysées.