Tour přijíždí po kostkách do Francie


Po vedru, větru, bouřce, mnoha pádech a prvních odstoupeních pokračuje Tour de France nemilosrdně dál, 223,5 km dlouhou etapou ve stylu Paris – Roubaix.

V situaci, kdy skoro všichni favorité již zaznamenali menší či větší ztráty, přichází den, kterého se téměř všichni jezdci bojí. Sedm sektorů pavé o celkové délce asi čtvrtiny těch z Paříž – Roubaix za vcelku hezkého počasí jen místy s přeháňkami se stane, díky přídavku nervozity a velmi nerovnoměrného cyklokrosového umu napříč pelotonem, pro některé pastí, z níž nebude úniku. Na problémovosti etapě přidává fakt, že je vůbec nejdelší z celého itineráře a že v prvních třech dnech se jelo hodně naplno. „Velká čtyřka“ (tedy ta cyklistická – ne ta, jež dle Agathy Christie děsila celou Anglii) zatím zůstává vzácně nezraněna a právě dnešek rozhodne o tom, zda kvartetu největších favoritů Tour zůstane ponechána možnost impozantního souboje o žlutý dres i v dalších dnech.

Klíčová pasáž etapy začne 46 kilometrů před cílem. Na 22,5 kilometrech je tu vyskládáno pět sektorů pavé. První dva natáhnou peloton a pak přijdou jediné tři, jež obsahovalo i letošní Roubaix. Tuto trojici uzavírá sektor do Quiévy a ten je jednoznačně nejobavánějším, mimo jiné proto, že na Paříž – Roubaix se jede v první polovině závodu a relativně v klidu. Se čtyřmi hvězdičkami obtížnosti a délkou 3,7 kilometrů jde však o úsek náročný i pro specialisty. 13 kilometrů před cílem pak přijde poslední „kostkovaný“ sektor a vzhůru do Cambrai.

profile-04

Dnešní etapa je jednou z nejméně čitelných. První skupinu favoritů představují sprinteři schopní přejet kostky se silnou týmovou podporou. Letošní vítěz Paříž – Roubaix John Degenkolb se mezi nimi zvlášť vyjímá. Dost hrubé síly a týmové podpory však má i André Greipel a přinejmenším skvělý tým má také Mark Cavendish. Peter Sagan bude muset doufat, že Contador nebude potřebovat jeho pomoc. Jinak k němu asi bude odvolán.

Žlutý dres, který nyní o vteřinu drží Froome, by určitě chtěli získat dva nejlépe umístění klasikáři celkového pořadí: pátý Greg Van Avermaet neztrácí ani půl minuty, přesto prioritou týmu BMC je Van Garderen. Zdeněk Štybar ztrácí na desátém místě přes minutu. On by však volnost dostat mohl, samozřejmě v závislosti na pozici Marka Cavendishe v závodě. Spíše chránit Nibaliho bude Lars Boom a trochu otazník visí i nad volností Sepa Vanmarckeho (Gesink), i když sám jezdec už dlouho dopředu proklamoval svůj zájem na etapě.

Čtvrtá etapa Tour de France 2015 začně ještě v belgickém Seraingu v pravé poledne. Jako první v letošním ročníku nebude živě snímána celá, většina přenosů nicméně začíná krátce po druhé a na klíčové pasáže dojde až dvě hodiny poté.