Tour de l’Eurometropole dokázal uzmout Dylan Groenewegen

nabor

Dylan Groenewegen (LottoNL-Jumbo) se dokázal dostat do rozhodujícího úniku a před mistrovstvím světa ukázal svým soupeřům, že i s ním se musí počítat. Ač v závěru zkřížil cestu Oliveru Naesenovi, tak se nakonec z etapového vavřínu radoval.
Pořadatelé letošního ročníku Tour de l’Eurometropole zvolili model jednorázového závodu. Původně čtyř etapový duel závodníků byl zkrácen z důvodů finanční ztráty, ale pořadatelé do příštího ročníku uvažují o rozšíření alespoň o další etapu. Délka dnešní trasy byla 195 km, přičemž v závěru se jelo 6 okruhů o délce téměř 15 kilometrů.

Během závodu se vykrystalizovala 18členná skupina, kde byli mimo jiné Tom Boonen, Julien Vermote, Nikolas Maes, Fernando GaviriaYves Lampaert (všichni  Etixx-QuickStep), Jelle Wallays, Jens DebuscherreJurgen Roelandts (všichni Lotto Soudal), Dylan Groenewegen, Maarten Wynants, Mike Teunissen (všichni LottoNL-Jumbo), Kenneth Van Bilsen, Florian Senechal a Dorian Godon (Cofidis).
Skupina si před pelotonem vyjela náskok až čtyři minuty a jelikož na čele balíku pracovala stáj Etixx, nedalo se předpokládat, že by uprchlíci byli dojeti.

Přibližně 11,5 kilometru před cílem se vedoucí skupina potrhala a vpředu se udržela pouze trojice jezdců Naesen, Lampaert a Wynants. Boonen se snažil skupinu sjet, ale síly mu došly příliš brzy a tak boj o etapový vavřín prakticky vzdal.

Ovšem to co předvedla vedoucí trojice v závěrečném jeden a půl kilometru se nevídá na závodech často. Ani jeden ze závodníků nechtěl vzít odpovědnost na sebe a dovést si soky na svých bedrech do závěrečného spurtu. Toho samozřejmě využila skupina spurterů za nimi. Během krátké doby smazala náskok téměř půl minuty. Debuscherre to zkusil jako první, ale 500 metrů před cílem bylo až příliš daleko. Stihl jej předjet vítěz Dylan Groenewegen. Na druhém místě byl klasifikován Oliver Naesen (IAM Cycling), který bojoval do poslední chvíle s holandským mistrem o vavřín. Po projetí cílovou pásku byl na Groenewegena rozzuřený, protože si nepočínal při spurtu ideálně, ale rozhodčí nakonec verdikt ponechali. Třetí místo připadlo nestárnoucímu Tomu Boonenovi, který se chytl pronásledovatelské skupiny.

Pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Dylan Groenewegen (Hol) Team LottoNl-Jumbo 4:12:55
2 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
3 Tom Boonen (Bel) Etixx – Quick-Step
4 Amaury Capiot (Bel) Topsport Vlaanderen – Baloise
5 Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits
6 Nils Politt (Něm) Team Kaťuša
7 Joeri Calleeuw (Bel) Verandas Willems Cycling Team
8 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
9 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
10 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal