Top 5 favoritů Tour de France – Chris Froome

nabor

Už zítra začíná 105. ročník největšího cyklistického závodu – Tour de France. Organizátoři si od letošní trasy slibují vyšší atraktivitu závodění a tak si společně pojďme projít ty největší favority celého závodu. Úplně poslední bude zmíněn jeho hlavní favorit, který ovšem start do poslední chvíle neměl jistý. Chris Froome.

Chris Froome vstoupil do světa profesionální cyklistiky v roce 2007, kdy se upsal týmu Konica Minolta. Ve své první sezóně na sebe upozornil pouze když omylem srazil jednoho z pořadatelů na mistrovství světa v časovce do 23 let (tehdy ještě v barvách Keni). O rok později již změnil tým a stal se součástí týmu Barloword, který dostal divokou kartu na Tour de France. Mladý Brit se dostal do nominace a poprvé jsme ho tak na Tour de France mohli vidět právě v roce 2008. Froome byl považován za nadějného cyklistu, avšak jeho specialitou měly být zejména časovky. Ovšem již během Tour 2008 se pokusil nastupovat v horských dojezdech a nakonec byl jedním ze čtyř jezdců týmu Barloword, kteří Tour dokončili (na 83. místě).

Již o rok později na Giru bojoval o etapové prvenství se Simonem Gerransem. V závěrečném kopci však nestačil a nakonec obsadil v etapě šesté místo před Vasilem Kiryienkou a za Philipem Deignanem, svými budoucími týmovými kolegy. Zde si ho také všimli sportovní ředitelé nově vznikajícího týmu Sky, který se chtěl opírat především o britské závodníky a členové zanikajícího Barlowordu pro něj byli horkým zbožím. Froome tak učinil zásadní krok své kariéry a stal se členem britské sestavy Sky.

Chris FroomeÚvodní rok zde však byl podprůměrný. Představil se na Giru, ale bez větších úspěchů byl diskvalifikován v devatenácté etapě za držení se motorky. Povzbuzením mohlo být druhé místo z britského mistrovství v časovce a také páté místo z her Commonwealthu v téže disciplíně. V následující sezóně nicméně pokračoval v ne příliš dobrých výsledcích. Nakonec se dostal do sestavy na Vueltu, ale dostal ultimátum – pokud se mu závod nevydaří, v týmu končí. Měl zde pomáhat hlavní hvězdě týmu Bradleymu Wigginsovi, který po pádu musel odstoupit z Tour de France. Froome se však v kopcovitých dojezdech držel vpředu a poté, co v časovce porazil i Wigginse a nestačil pouze na Tonyho Martina, se dostal dokonce i do celkového vedení. I tak však zůstává domestikem pro Bradleyho Wigginse. V následující etapě ztrácí a vedení přebírá právě lídr britské stáje. Ovšem to, že Wiggins zůstává lídrem týmu, má stát britskou sestavu vítězství v celém závodě. To se projeví zejména v etapě přes Angliru, kde Wiggins ztrácí na rivala Coba. Froome zůstává se svým kapitánem a jen několik kilometrů před cílem dostává zelenou – může se vydat Coba stíhat sám. Jenže to je již pozdě. Wiggins ztrácí vedení. Froome zůstává druhý, dvacet sekund za Cobem. A tuto ztrátu se mu nepodaří zlikvidovat – i přes jeho první profesionální vítězství v kariéře, které přichází v 16. etapě. Celý závod nakonec Froome prohrál o pouhých třináct sekund.

Vuelta 2011 byla prvním zásadním průlomem Chrise Frooma. V následující sezóně se scénář prakticky opakuje na Tour de France. Froome musí několikrát čekat na Wigginse, jenže ten je tentokrát silnější v časovkách. Tour tak vyhrál, ale Froome získal druhé místo v celkovém pořadí a vítězství v etapě. Postupně se tak číslem jedna v týmu Sky stává právě on. Zanedlouho končí ještě čtvrtý na Vueltě a ukazuje, že je schopen bojovat o výhru ve dvou Grand Tours po sobě.

V roce 2013 je již týmovým lídrem a jedním z hlavních favoritů Tour de France. To také potvrdí a k suverénnímu triumfu přidává i tři vítězné etapy. Obhajoba mu však nevychází. Následující rok na Tour několikrát padá a hned v páté etapě odstupuje. Hlavním cílem se tak stává pro zbytek sezóny Vuelta. Na španělské Grand Tour ovšem končí už podruhé v kariéře druhý, když nestačí na Alberta Contadora.

Froome z roku 2013 je zpět
Froome z roku 2013 je zpět

O co přišel v roce 2014, to si Froome vynahrazuje následující sezónu. Na Tour se do vedení dostává již ve třetí etapě na Mur de Huy. Žlutý trikot poté na tři dny vypůjčí Tonymu Martinovi, ale v sedmé etapě – poté, co Martin po pádu odstupuje – znovu patří jemu. Díky vítězství v desáté etapě na stoupání La Pierre-Saint-Martin si hýčká náskok větší než tři minuty. O vítězství ho zdánlivě nemůže nic připravit. Jeho první slabá chvíle přichází v devatenácté etapě. Končí v ní třetí, což nezní zle, ale o půl minuty mu ujíždí Nairo Quintana. Hned o den později čeká peloton legendární Alpe d’Huez. Stoupání s 21 serpentinami Britovi znovu nesvědčí. Již v úvodu mu Quintana ujíždí, ale Froome výborně limituje svou ztrátu i za pomoci neunavitelného Wouta Poelse. Vítězství na Tour de France uhájí o minutu a dvanáct sekund, ale média začínají spekulovat – příští rok zvítězí Quintana.

Navíc v ohlášené poslední sezóně kariéry po žlutém dresu mocně touží Alberto Contador a stále větší sebevědomí ukazuje Romain Bardet. Froome ale všem nadělí více než čtyři minuty a ukáže výkony, kterými překvapí snad i sám sebe. Ať už při etapovém vítězství po útoku ve sjezdu v osmé etapě, nebo při mistrné jízdě ve větru po boku Sagana, s nímž si zasprintuje o výhru v etapě číslo jedenáct. Na zkráceném Mont Ventoux pak s pomocí jury přečká ztrátu ze zablokované silnice a unikne dokonce hrozící diskvalifikaci za uběhnutí části trati po svých. Den na to Froomovi dodá klid časovka a náskok jen roste. V Paříži činí 4:05 na Bardeta a 4:21 na Quintanu.

Chris Froome Giro 2018
Chris Froome Giro 2018

Asi nejrozpačitější výhra na Tour tak přichází ze strany Frooma loni. V horách nedominuje, i když prakticky ani neztrácí. Urána, Bardeta i nejlepšího nepřítele Landu poráží díky mistrovství proti chronometru. Paradoxně právě tímto představením Froome dokonává čistý hattrick výher na Tour, získává své celkově čtvrté vítězství v závodě a načíná zatím stále trvající periodu naprosté grandtourové dominance. Patří mu i Vuelta 2017, kde červený dres veze úspěšně již od třetí etapy. V 18. etapě sice odevzdá vzorek moči s nepovoleným množstvím salbutamolu a zdá se, že i vlivem stresu jeho pokus o ovládnutí Gira 2018 skončí podobně jako předchozí italská iniciativa týmu Sky krachem, sólo jízda z 19. etapy ale všechno mění. Ze čtvrtého místa se ztrátou 3:22 je rázem růžový dres. Akcelerace Dumoulina už nic nemění. A výsledky nesmaže ani UCI, jež krátce před Tour konečně rozhoduje salbutamolovou kauzu – ve prospěch Frooma.

Ten tak nyní, v kristových letech, může zaútočit na pátý triumf z Tour de France a čtvrtou grandtourovou výhru v řadě. Spolehnout se může na ostřílenou sestavu včetně superdomestika Gerainta Thomase, sebe samého pasujícího do role možného plánu B. Podporovat Frooma bude rovněž Egan Bernal. Jednadvacetiletý supertalent roli lídra týmu Sky možná hned příští rok převezme. Zatím ale veškerá podpora směřuje k jezdci se startovním číslem jedna. Doba zbývající do startu jeho další velké mise se počítá již jen v hodinách.

Seriál TOP 5 favorité Tour de France 2018

Datum Jezdec
2.7.2018 Vincenzo Nibali
3.7.2018 Richie Porte
4.7.2018 Romain Bardet
5.7.2018 Nairo Quintana
6.7.2018 Chris Froome