TOP 10 favorité na Giru – George Bennett

První Grand Tour sezóny je za dveřmi a i letos se na naší stránce můžete těšit na výčet favoritů pro celkové pořadí a také jezdců, kteří budou bojovat v hromadných dojezdech. Spurtéři budou vycházet vždy v 10:00 a celkoví favorité v 17:00. Třetí den a třetí favorit. Dnes je jím George Bennett.

Jezdec LottaNL-Jumbo ukazuje, že vyspěl a je nutné s ním začít počítat na nejvyšších příčkách.

Kariéru začínal doma na Novém Zélandu. Postupně se začal představovat i v Evropě a pro rok 2011 si vysloužil smlouvu v juniorském týmu RadioShacku (dnes Trek). Ihned byl druhý na vrchařském etapáku Ronde de´l Isard, kde ho dokázal porazit pouze Kenny Elissonde. Naopak za sebou nechal taková esa jakými jsou Dylan Teuns, Jay McCarthy a především Romain Bardet. Zároveň vyhrál i domácí závod Tour of Wellington a pro druhou polovinu sezóny si vysloužil pozvání do prvního týmu. Odjel pár závodů a smlouva pro rok 2012 byla na stole.

V roce 2012 nejezdil špatně, zvykal si na závodění a v etapácích končil do 50. místa. Nejvíce se mu dařilo v USA, když při Kolem Utahu obsadil 14. místo (porazil třeba Wilca Keldermana nebo Damiana Carusa) a na USA Pro Cycling Challenge bral 25. místo.

Rok 2013 začal 2. místem na domácím mistrovství a 15. místem na Tour Down Under. Tým ho poprvé vzal na Giro, které dokončil, ale nezářil a nebyl vidět, pouze sbíral zkušenosti. V druhé polovině sezóny už začal vystrkovat růžky – 18. místo na Österreich Rundfahrt (porazil třeba Rafala Majku a Roberta Kišerlovskiho), 11. místo v Utahu a dvě čtvrtá místa v etapách a 8. místo na USA Pro Cycling Challenge (porazil Andy Talanskyho, Andyho Schlecka, Michaela Rogerse, Darwina Atapumu, Damiana Carusa neboTiaga Machada).

Pro rok 2014 ho do svých řad získal Cannondale. Na Paříž-Nice dojel v závěrečné etapě na 9. místě. Na Giro del Trentino už pokukoval po nejlepší desítce (12. místo). V srpnu odcestoval do USA k závodu Kolem Utahu a odvezl si 9. pozici. Tým ho poté zařadil do sestavy na Vueltu. V prvních etapách se držel i v nejlepší desítce, ale odpadl a závod dokončil jako 89. Ovšem i toto bylo sbírání cenných zkušeností.

Od roku 2015 je jeho jméno spojeno s týmem LottoNL-Jumbo. Začal ho 10. místem na Tour Down Under. Dalo by se říci, že to byla další „otrkávácí” sezóna. Žádné velké výsledky nepřicházely, ale znovu se podíval na Vueltu. V 16. etapě, po které šel do vedení Joaquím Rodríguez a z poslední výhry kariéry se radoval Fränk Schleck, dojel George Bennett na 4. místě.

Rok 2016 začal 19. místem na Tour Downu Under a 17. místem v Ománu. První velký výsledek přišel v květnu, kdy odcestoval do Ameriky na závod Amgen Tour of California. Zde se vyšplhal až na 7. místo celkově (dlouho se držel na pomyslných stupních vítězů). To ho nakoplo a na Critériu du Dauphiné byl 14. Poprvé si střihl Tour de France, ale až na 7. místo v 9. etapě neměl žádný další výrazný výsledek. Nicméně chodil do úniků a připravoval se pomalu na Vueltu. Na té se mu povedla především druhá polovina závodu a dominuje tomu etapa na Aubisque (vyhrál jeho týmový kolega Robert Gesink), kde byl Bennett 4. I díky tomu se posunul na průběžné 12. místo, které se mu povedlo později ještě vylepšit na místo 10. a poprvé se tak ocitl v Top 10 závodu Grand Tour.

Loni už neoddiskutovatelně patřil k velkým postavám cyklistiky. Hned na úvod zajel 7. místo při Abu Dhabi Tour. Na to navázal 9. místem v Katalánsku a 11. místem v Baskicku. Bennett zapracoval na časovce, což se mu náramně vyplatilo v Kalifornii. Hned ve druhé etapě se díky druhému místu dostal na druhé místo průběžného pořadí. To mu zůstalo i po královské etapě na Mt. Baldy, ale na programu byla časovka, a proti Bennettovi, stál slabší časovkář Majka a Andrew Talansky. Oba Bennett deklasoval a v Kalifornii se stal jednoznačným vládcem.

Následovala Tour de France a ve 12. etapě už byl Bennett v nejlepší desítce. Ovšem přišly zdravotní potíže a během 16. etapy musel Bennett odstoupit. Zkusil ještě Vueltu, ale zde se pohyboval na chvostu pole, téměř vždy ztrácel a závod nedokončil a rozhodl se koncentrovat na další sezónu.

Tu odstartoval 11. místem na Tour Down Under. Následně byl 9. na Tirrenu, kde ve 4. etapě útočil a byl jedním z nejaktivnějších jezdců dne. Šesté místo z Katalánska potvrdilo jeho skvělou formu. Jako většina favoritů Gira objel také závod Tour of the Alps. Zde ukázal svoji sílu, především v posledních dvou etapách. Obě dokončil na 2. místě (za Luisem Léonem Sánchezem a Markem Padunem), ale v obou dokázal odpárat své konkurenty. Celkově skončil na velmi solidním 5. místě a rázem se pasoval do role černého koně. Ostatní jezdci by si ho nemuseli tolik hlídat, umí to v horách, není slabý v časovce a především je excelentní taktik. Navíc k ruce bude mít zkušeného Roberta Gesinka.