Hvězdy se sjíždí do Itálie. Tirreno-Adriatico opět nabídne skvělou podívanou

nabor

Tirreno-Adriatico, „závod dvou moří“, je elitní cyklistický závod po trase mezi Tyrhénským a Jaderským mořem. Letos se můžeme těšit na jubilejní 50. ročník tohoto závodu. Tradičně se závod koná v první půli března a částečně se překrývá s Francouzským závodem Paris-Nice. Někteří jezdci sem jezdí i v rámci přípravy na Milan-San Remo.

Historie

První ročník se konal v roce 1966 a měl tři etapy. V druhém ročníku jich bylo pět. Tento počet se udržel do roku 1984. V následujícím roce se počet etap začal pohybovat v rozmezí šesti až osmi. Od roku 2002 se počet etap ustálil na sedmi. Již od druhého ročníku závod vždy končil v San Benedetto del Tronto. Nejvíce celkových prvenství má Roger De Vlaeminck, když vyhrál šest po sobě jdoucích ročníků (1972-1977). Tirreno-Adriatico je jeden z mála závodů, které nikdy nevyhrál Belgický „kanibal“ Eddy Merckx.

Trasa

LTARetošní ročník zahájí týmová časovka v Lido di Camaiore. Následuje rovinatá etapa a pak už kopce (3. a 4. etapa), 14 kilometrů dlouhý horský dojezd v páté etapě na Terminillo a další kopcovitá etapa číslo 6. Závod zakončí individuální časovka v San Bendetto del Tronto.

 

Hvězdy

Do Itálie se sjela světová špička, která si to rozdá o prvenství. Představí se zde obhájce prvenství Alberto Contador, silné bude tradičně i AG2R s Pozzovivem, Betancurem, Riblonem nebo Vuillermozem. Astana vyráží do boje s Nibalim a Cataldem. BMC bude táhnout Damiano Caruso. Etixx nezůstává pozadu a posílá do boje Urana. FDJ představí svou hvězdu Pinota. Lotto-Soudal spoléhá na Van Den Broecka.

Movistar postaví na start Quintanu. Cannondale-Garmin bude chtít konečně uspět v probíhající sezóně s Hesjedalem a Martinem. Europcar vyrukuje s Pierrem Rollandem. Katushu povede nestárnoucí trojce Rodriguez-Moreno-Caruso. Team Sky vyšle do boje Chrise Frooma s Mikelem Nievem. A za Trek půjde o vavříny bojovat Bauke Mollema.

Česko-slovenská stopa

Česko-slovenská stopa na tomto závodě bude velmi výrazná. Tinkoff-Saxo zastoupí Roman Kreuziger a Peter Sagan. Představit by se měl i Zdeněk Štybar za Etixx. A Team Sky ukáže v průběhu závodu Leopolda Königa.

Další informace na stránce závodu.