Timu Wellensovi se podařilo urvat vítězství, celkovým vítězem Ruta Del Sol Valverde

nabor

Pátou , propršenou etapu získal pro sebe Tim Wellens (Lotto Soudal), který spolu s dalšími sedmi jezdci unikl pelotonu. Belgičan měl v závěru ve spurtu nejvíce sil. Celkové vedení udržel Alejandro Valverde (Movistar Team), který porazil o pouhou vteřinu Alberta Contadora (Trek-Segafredo).

Zatímco předchozí 4 etapy měli jezdci nádherné počasí, tak dnes jim vůbec obloha nepřála. Vytrvalý déšť začal už v noci a místy způsobil i lokální záplavy.

Etapa samotná měřila 151,5 kilometru a na začátku byla trochu zvlněná. Ke konci, v Coin, už to nebylo tolik kopečků, ale úplná rovina to také nebyla.

Únik dne si obstarala skupina osmi jezdců, kteří neměli valnou šanci na úspěch v celkové klasifikaci: Tim Wellens (Lotto Soudal), Marco Minnaard (Wanty-Groupe Gobert), Garikoitz Bravo (Euskadi), Maciej Paterski (CCC), Victor Campenaerts (LottoNL-Jumbo), Nick Van Der Lijke (Roompot), Simon Clarke (Cannondale) a Domen Novak (Bahrain Merida).

Skupina uprchlíků měla k dobru okolo pěti minut. Nejblíže k ataku celkového pořadí měl Garikoitz Bravo, který měl náskok přes 5 minut, a právě proto se na čele pelotonu usídlila stáj Movistar, která za pomoci kolegů z Direct Energie, začala únik stahovat. Ovšem ten ještě 30 kilometrů před cílem byl téměř 4 minuty. Patnáct kilometrů to bylo ještě 2:30, což nasvědčovalo tomu, že si to vedoucí skupina rozdá o vítězství.

Victor Campenaerts to zkusil na poslední vrchařské prémii, která byla přibližně na 135 kilometru, jenže ostatní zareagovali velmi rychle a na vítěze letošní časovky na Ruta Del Sol se dotáhli.

Druhý pokus si pětadvacetiletý Belgičan nechal na metu dva a půl kilometru do cíle.  Jenže toho „zalepil“ Simon Clarke. Pak se nenápadně oddělil Van Der Lijke, jenže toho zase nenechal odjet Tim Wellens. Takto vedoucí skupin dojela na poslední kilometr, kde se nejprve pokusil nastoupit Van Der Lijke, ovšem opět Tim Wellens dokázal reagovat jako první, v jeho závěsu jel Simon Clarke. Belgičan měl rychlé nohy a nikoho před sebe nepustil. Druhý dojel Australan Simon Clarke.

Balík dojel se ztrátou 1:45 a byli v ní všichni závodníci z popředí celkové klasifikace včetně všech jezdců z České republiky.

Celkové prvenství ovládl Alejandro Valverde, stalo se tak popáté v šesti letech. Alberto Contador si připsal opět těsnou prohru. Ondřej Cink (Bahrain-Merida) skončil na vynikajícím 9. místě.