Tim Wellens přesvědčivě zvítězil na Brabantském Šípu

nabor

Belgický fenomén posledních let Tim Wellens (Lotto-Soudal) přidal na své konto další úspěch v podobě De Brabantse Pijl.  Rozhodující moment přišel 11 kilometrů před cílem, kdy Wellens zaútočil společně se svým kolegou Jelle Vanendertem (a dalšími 6 jezdci). Ten mu chvíli potáhl a poté ho vypustil vstříc vítězství. Domácí závodník v cíli nijak neoslavoval, nýbrž symbolicky ukázal na oblohu a uctil tak památku svého zesnulého krajana Michaela Goolaertse.

Jen 4 dny před startem závodu Amstel Gold Race a celého ardenského týdne čekal na peloton malý předkrm v podobě „Brabantského šípu“. Závod je to vždy velmi zajímavý, ale jeho umístění v kalendáři těsně před Amstelem, Fléche Wallone a Liége-Bastogne-Liége znamená, že největší hvězdy zde téměř nikdy nestartují. Výjimkou byly roky 2011-2014 kdy zvítězili Gilbert (2x), Sagan a Voeckler, ale před tím ani poté se to již neopakovalo. Přesto se letos do Vlámska vydalo pár zvučných jmen. Na start se postavili například Enrico Gasparotto, Sonny Colbrelli (oba Bahrain), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data), Tiesj Benoot (Lotto-Soudal) nebo Daryl Impey (Mitchelton-Scott).

Před startem si závodníci minutou ticha připomněli nedělní trágédii, při níž zemřel Michael Goolaerts. Goolaertsovi spolujezdci z týmu Veranda’s Willems Crelan nastoupili s černými páskami s jeho jménem, daty narození a úmrtí a hashtagem #ALL4GOOLIE.

Do úniku dne se dostali Dries De Bondt (Veranda’s Willems Crelan), Calvin Watson (Aqua Blue Sport), Tyler Williams (Israel Cycling Academy), Michael Grosu (Nippo-Vini Fantini), Elmar Reinders (Roompot), Antoine Warnier (WB Aqua Protect Veranclassic) a Andrea Peron (Novo Nordisk). Jejich náskok ale vytrvale klesal a 60 kilometrů před cílem byl už jen necelé 2 minuty. Z pelotonu se k nim mezitím bez větších problémů připojili Tosh van der Sande (Lotto Soudal) a Jack Haig (Mitchelton-Scott) a brzy nechali zbytek úniku za sebou.

Peloton začal v závěrečných 20 kilometrech přikládat pod kotel a van der Sandeho s Haigem rychle stahovat. Konečně je balík dojel, 12 kilometrů před páskou a závod mohl začít znovu. O pár vteřin později začala show v režii domácího celku Lotto-Soudal. Nejdříve Jelle Vanendert vyprovokoval svým útokem únik 8 jezdců. K němu a Wellensovi se připojil Serry (Quickstep Floors), Lindeman (LottoNl-Jumbo), Gasparotto (Bahrain-Merida), Pauwels (Dimension Data), Verona (Mitchelton-Scott) a Meurisse (Wanty Groupe Gobert). Vanendert se usadil na čele skupiny a ničí pomoc ani nevyžadoval. O 3 kilometry později ze skupiny vystřelil Tim Wellens a nikdo mu již nebyl schopen sekundovat. Sprint pelotonu ovládl Sonny Colbrelli (Bahrain), druhý dojel Wellensův kolega Tiesj Benoot. Lotto-Soudal tak začalo svou ardenskou misi úspěšně.

Pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal  4:42:48
2 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida  + 0:09
3 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal  „
4 Pieter Serry (Bel) Quick-Step Floors
5 Jan Tratnik (Slo) CCC Sprandi Polkowice
6 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty-Groupe Gobert
7 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
8 Huub Duijn (Niz) Veranda’s Willems Crelan
9 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
10 Daryl Impey (JAR) Mitchelton-Scott