Thomas v časovce deklasoval konkurenci a navýšil svůj náskok v čele Volta ao Algarve

nabor

Třetí etapou na portugalském etapovém závodě Volta ao Algarve byla časovka na dvacet kilometrů. V té byl nejrychlejší Geraint Thomas před Victorem Campenaertsem a Stefanem Küngem. Svůj náskok v celkovém pořadí navýšil na 22 sekund na svého týmového kolegu Michala Kwiatkowského a na 32 sekund na Nelsona Oliveiru.

Po včerejší horské etapě měli naprosto shodný čas vedoucí Thomas (do vedení se dostal díky nejnižšímu součtu umístění z prvních dvou etap), jeho týmový kolega Kwiatkowski, Jaime Roson, Daniel Martin a Bauke Mollema. Zbytek favoritů ztrácel jen několik sekund.

Naprosto klíčová pro celkové pořadí tak byla dnešní časovka. Mezi prvními se do etapy vydal Victor Campenaerts. Belgičan stanovil suverénně nejrychlejší čas. Postupně si na jeho čase „vylámal zuby“ i Stefan Küng či dva bývalí mistři světa v časovce Tony Martin a hrdina včerejší etapy Vasil Kiryienka.

Do etapy se také začali postupně vydávat favorité pro celkovou klasifikaci. Danovi Martinovi, Simonu Špilakovi ani Richiemu Portovi časovka příliš nevyšla. Naopak velmi dobře zajel domácí Nelson Oliveira, kterému výkon z dnešní etapy přinesl průběžné třetí celkové místo.

Na prvním mezičasu byl mezi nejlepšími druhý muž včerejší etapy Bauke Mollema. V průběhu etapy však začal postupně ztrácet, ale Holanďan dnes nepodal špatný výkon a nakonec ztratil minutu a sekundu na vítěze etapy a celkově mu patří šesté místo.

Teprve když se z rampy spustil Michal Kwiatkowski a Geraint Thomas, začaly se dít divy. Na prvním mezičase se Thomas dostal do vedení, druhý Kwiatkowski ztrácel pouhou sekundu. Polák následně začal mírně ztrácet a v cíli mu náležel třetí nejlepší čas, jedenáct sekund za stále vedoucím Campenaertsem. Naopak Thomas dokázal ještě zrychlovat a podařilo se mu dostat nejen před Kwiatkowského, ale i před Künga a Campenaertse a v etapě zvítězil.

Thomasovi teď suverénně náleží první příčka. Zítra je na programu rovinatá etapa a v neděli na jezdce čeká závěrečná etapa s dojezdem na kopec. Thomas má situaci ve svých rukou, zvláště když má v záloze celkově druhého Kwiatkowského. Dokážou soupeři ještě něco vymyslet na dvojici týmu Sky?

Pořadí etapy

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Geraint Thomas (Brit) Team Sky 0:24:09
2 Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal 0:00:11
3 Stefan Küng (Švý) BMC Racing Team 0:00:19
4 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:00:22
5 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
6 Tony Martin (Něm) Katusha-Alpecin 0:00:27
7 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:47
8 Bob Jungels (Luc) Quick-Step Floors 0:00:49
9 Vasil Kiryienka (Běl) Team Sky 0:00:50
10 Lukasz Wisniowski (Pol) Team Sky 0:00:51

Celkové pořadí

# Jezdec (Země) Tým Čas
1 Geraint Thomas (Brit) Team Sky 10:01:58
2 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 0:00:22
3 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:00:32
4 Bob Jungels (Luc) Quick-Step Floors 0:00:52
5 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:00:53
6 Bauke Mollema (Niz) Trek-Segafredo 0:01:01
7 Jaime Roson (Špa) Movistar Team 0:01:18
8 Maximilian Schachmann (Něm) Quick-Step Floors 0:01:19
9 Felix Grossschartner (Rak) Bora-Hansgrohe 0:01:20
10 Vasil Kiryienka (Běl) Team Sky 0:01:24