Těsný finiš první etapy Paříž-Nice patřil Démarovi

nabor

O vítězi první etapy Paříž-Nice musela rozhodnout cílová fotografie poté, co nebylo jasné, zda je vítězem Wellens, Démare, Laporte nebo Gorka Izagirre. Nakonec byl za vítěze označen Arnaud Démare.

Únik dne vytvořili dva Francouzi – Pierre Rolland, Pierre-Luc Périchon – a jeden Belgičan Jurgen Roelandts. Tato trojice sice spolupracovala, ale nedokázala si vytvořit příliš velký náskok. Peloton totiž táhly týmy Groupama-FDJ a Quick-Step Floors.

Únik brzy zjistil, že dnes bude pravděpodobně dojet, a tak jezdci bojovali o body do soutěže o vrchařský dres. Na trati byly dvě prémie (plus jedna v cíli etapy), které obě dokázal vyhrát Périchon.

Počasí dnes bylo deštivé a podmínky tak velmi nebezpečné. Na mokré vozovce spadl lídr týmu BMC a jeden z favoritů pro celkové pořadí Tejay Van Garderen. Ačkoli Američan znovu nasedl na kolo, do cíle se již nepodíval.

Přestože situace pro únik nevypadala od začátku dobře, nakonec byli dojeti až čtrnáct kilometrů před cílem. Následovala hektická pasáž, kdy se do čela tlačily týmy spurtérů i jezdců pro celkové pořadí. Cíl vedl totiž do krátkého stoupání se střídavě mírnými a ostřejšími pasážemi. Peloton do něj přivedlo FDJ.

Již v úvodu stoupání se pokusil ostatní zaskočit Alexis Vuillermoz. Razantně nastoupil a vypracoval si slušný náskok, který si dokázal udržovat. Francouz vjel jako první do závěrečného kilometru, ale poté mu začaly rychle docházet síly. Nakonec ho peloton, stále tažený FDJ, pohltil.

Do cíle již zbývala jen dlouhá, stoupavá, cílová rovinka. Mezi prvními začali spurtovat Arnaud Démare a Gorka Izagirre. Oba jezdci jeli těsně vedle sebe, nikdo neměl v tu chvíli navrch. Poté se zezadu začali rychle přibližovat Christophe Laporte a Tim Wellens. Vyrovnaní vedle sebe dojeli do cíle. Nikdo z nich nezvedl ruce nad hlavu, nikdo nevěděl, kdo je vítězem. Po přezkoumání cílové fotografie se jím nakonec stal Démare, druhý byl Izagirre, třetí Laporte a čtvrté místo zbylo nakonec na Wellense.

Paris-Nice etapa 1.
Takto vyrovnaný byl dojezd první etap Paříž-Nice