Ten třetí vzadu – Einer Rubio – vyhrál zkrácenou etapu Giro d’Italia


Strašně moc chtěl dneska Thibaut Pinot (Groupama-FDJ) etapu vyhrát a strašně moc byl v cíli zklamaný. V těžkém stoupání svedl strhující bitvu s Jeffersonem Cepedou (EF Education-EasyPost), aby je ve finiši přespurtoval Kolumbijec Einer Augusto Rubio (Movistar), který se celou dobu vezl na gumě za nimi. Favorité na celkové pořadí zachovali ve stresující etapě klid zbraní a Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) zůstává v růžovém před Primožem Rogličem (Jumbo-Visma).

Hustý déšť a zima přinutily organizátory radikálně zkrátit 13. etapu Giro d’Italia 2023, vlastně zrušit celou její část na italském území, a po oficiálním startu nechat jezdce přejet autobusy do Švýcarského Le Châble, na úpatí druhého původně plánovaného stoupání Croix de Coeur (15km do 8%). Z původních 200 km se tak etapa zkrátila na 75 km a týmy musely zvládnout velký chaos před startem i logistiku po startu. A samozřejmě vzaly za své veškeré taktické plány pro dnešní den.

Po 10 kilometrech ostrého startu se vytvořil sedmičlenný únik, ze kterého na vrcholu Croix de Coeur (2173 m n.m., 4°C a sněhové bariéry) zbyla čtveřice Rubio, Cepeda, Derek Gee (Israel Preimer-Tech) a Thibaut Pinot, jemuž bohužel odpadl týmový kolega Bruno Armirail. V nebezpečném mokrém a úzkém sjezdu na špatné silničce si čtveřici odvážně dojel Valentin Paret-Peintre a dokonce se pokusil o útok.

Po dvaceti kilometrech roviny v údolí Rhôny přišlo závěrečné stoupání do Crans-Montany (13 km do průměrných 7%). Tam se Thibaut Pinot rozhodl soupeře roznastupovat, ale Cepeda si ho třikrát v pohodě dojel a samozřejmě nestřídal. Rubio často visel v odstupu dvaceti třiceti metrů, ale nepouštěl se, na rozdíl od Geeho. Pět kilometrů před cílem nastoupil pro změnu Cepeda, nástup vypadal chvíli nadějně, ale po kilometru měl Pinota opět v zádech.

Peloton v té době ztrácel 2:40 minuty a Pinot si možná dělal naděje na posun v celkovém pořadí (před etapou ztrácel 4:48 na 15. místě). Snad proto šel znovu na čelo a trojici tahal. Ekvádorec Cepeda zkusil ještě jeden útok, ale všechno skončilo „hromadným“ dojezdem celé trojice. Cepeda si věřil a zahájil spurt snad 600 metrů před cílem. Francouz chvíli nestíhal, pak se přece jen začal blížit, ale v tom okamžiku je oba přeletěl Einer Rubio. Cepedovi došla energie, Pinot ještě bojoval, ale síly už neměl.

Rubio si v pětadvaceti letech dojel pro první kariérní vítězství na Grand Tour. Pinotovi se podařil posun do první desítky a snížení ztráty na 3:13, a navíc se oblékl do modrého dresu nejlepšího vrchaře.

/zdroj obrázku: La Presse/