Táhlé Prato Nevoso – první ze tří testů vrchařského finále Gira

nabor

Padesát šest vteřin dělí Toma Dumoulina od růžového dresu Simona Yatese. Zatím nic nenaznačuje, že by je měl stáhnout. Ale možná vše změní Prato Nevoso. Čtrnáctikilometrová diktatura sedmi procent je pro tempaře Dumoulinova kalibru lákavým soustem.

18. etapa profil Giro dItalia 2018Giro d’Italia 2018 míří k hranicím s Francií. A úvodních 180 kilometrů 18. etapy, jež budou méně pozorné diváky svádět ke spánku, jen málo napoví o napětí vrchařů, jemuž se dostane exploze v závěru. Úrodná krajina piedmontských nížin svědčí vínu a bílým lanýžům, světová centra jejichž výskytu najdeme v okolí měst Asti (101 km od cíle) a Alba (73 km od cíle). Alba je pak známá i jinými pochoutkami, sídlí zde výrobce sladkostí Ferrero.

Prato Nevoso - profil stoupání 18. etapy Giro d'Italia 2018Vedle Prato Nevoso je jediným klasifikovaným kopcem 56 km od cíle Novello (5,4 km, 4,6 %). Cílové stoupání si díky blízkosti hranic už vyzkoušeli nejen účastníci Gira v letech 1996 a 2000, ale dojezd zde měla před deseti lety také 15. etapa Tour de France. Na své premiérové „Staré dámě“ tehdy v mokru válel Roman Kreuziger a odečteme-li uprchlíky a diskvalifikovaného Kohla, byl šestý nejlepší. Také zítra by na konstantní 13,95 kilometrů dlouhé prémii s průměrem 6,9 % a maximem 10 % mohlo sprchnout.

A stejně jako v roce 2008 by mohl slavit únik. Top favority čeká v příštích dvou dnech ještě spousta dřiny a není proč plýtvat energií po rovině. Nabízel by se Ciccone. Nezapomínejme však, že Yates veze kromě růžové i modrou a mezi vrchaři je právě Ciccone druhý. Více volna by mohli dostat jezdci jako Carthy, Atapuma, Großschartner, Hermans, Gesink nebo Dombrowski. Zdeněk Štybar by si prý taky nechal říct. A samozřejmě je tu znovuzrozený Fabio Aru.

Yates, Pinot, López, Froome, Pozzovivo, Dumoulin. Šesti velkým jménům v celkovém pořadí zatím zdárně sekundují Dennis, Bilbao, Carapaz (jen 30 sekund od bílého dresu!), Bennett, Konrad či O’Connor. Minimálně dnes by obě šestice mohly zůstat promíchané. Pokud se nenajde tým schopný a ochotný pořádně Prato Nevoso rozjet, přijde ke slovu taktika a potenciální překvapení.

Osmnáctá etapa Giro d’italia 2018 začíná v pravé poledne (nultý kilometr ve 12:10). Přenosy od 13:20, sprinty kolem 15:17 a 16:14 – bodují jen první tři. Nájezd na Prato Nevoso o půl páté, cíl přibližně v 17:12.

Tipněte si vítěze etapy v soutěži na našem Facebooku!