Strade Bianche 2018 přivítá Sagana i Van Avermaeta

nabor

Italská klasika od minulého ročníku patřící do nejvyšší kategorie World Tour v sobotu 3. března přivítá světovou špičku klasikářského pelotonu. Trasa ve středním Toskánsku dlouhá 184 kilometrů provede peloton jako vždy přes malebné šotolinové cesty kolem městečka Siena. Cíl je pak tradičně na tamním náměstí Piazza del Campo.

Trasa

Celkem jedenáct úseků po nezpevněných cestách v celkovém součtu přes 60 kilometrů prověří odolnost a technickou zdatnost závodníků. Sektory jsou rozseté po celé délce trati. Nejdelší z nich Lucignano d’Asso je zhruba v půlce trati. Je téměř 12 kilometrů dlouhý a po pouhém kilometru na asfaltu na něj navazuje další osmi kilometrový sektor s řadou prudkých a rychlých stoupání a dlouhým sjezdem. Další dva sektory jsou kopcovité a některé ze šotolinových cest dosahují až k 15% stoupání. Poslední sektor je 13 kilometrů před cílem. Pouze 1.1 kilometru dlouhý úsek začíná krátkým sjezdem a končí stoupáním na Le Tolfe se sklonem 18%. 5 kilometrů před cílem začne trať opět klesat, aby závoďáci “narazili” na poslední stoupání s 16% sklonem na ikonické náměstí Piazza del Campo. Nejčastěji zde finišoval s rukama nad hlavou Fabian Cancellara, celkem třikrát. Letos se ho pokusí dorovnat Polák Michal Kwiatkowski (Sky), který má na kontě dvě vítězství. To poslední je čerstvé, z loňského roku, kdy finišoval před Gregem van Avermaetem (BMC) a třetím Timem Wellensem (Lotto-Soudal), ten letos nestartuje, přednost dal etapáku Paříž – Nice.

Favorité

Teprve dvanáctý ročník této sympatické a mladé klasiky bude hostit opět i Grega van Avermaeta, který se netají svými nenaplněnými ambicemi a i po nepříliš povedeném prvním klasikářském víkendu v Belgii na Omloop Het Nieuwsblad (50.) a Kuurne – Brusel – Kuurne (56.) není o nic menším favoritem. Dobrou formu z kraje sezóny totiž předvedl v Ománu, kde vyhrál třetí etapu s výjezdem k přehradě Wadi Dayqah. Loni tu byl belgický fenomén druhý za Polákem Kwiatkowskim a v roce 2015 druhý za Zdeňkem Štybarem.

Českému mistrovi se na této jednorázovce také daří. Nikdy tu nedojel hůře než na čtvrtém místě a v roce 2015 zvítězil. Štybar sice dokončil v sobotu na Omloop Het Nieuwsblad na dvacátém místě, ale Zdeněk Štybar - Strade Bianchebezpochyby patřil mezi nejsilnější jezdce. Byl jediným jezdcem z týmu Quick Step Floor v čelní skupině, dokázal „lepit“ útoky a na Geraardsbergenu docvakl jako jediný útok Sepa Van Marcka (EF-Drapac). Spolu se snažili odjet, ale proti větru byli proti skupince uprchlíku bez šance.

Poprvé se letos v Evropě představí Peter Sagan, který po závodu Santos Tour Down Under, kde vyhrál etapu i bodovací soutěž, odcestoval na soustředění do Sierra Nevada. I přes vynechaný zahajovací víkend klasik musí být slovenská superhvězda vždy považována za favorita. Nikdy tu ještě nevyhrál, ale dvakrát dokončil na druhé pozici.

Dalším tří hvězdičkovým favoritem je obhájce prvenství Michael Kwiatkowski. Loni tu zvítězil po nenápadném nástupu a po patnáctikilometrové sólové jízdě. Poprvé vyhrál už v roce 2014, kdy porazil Petera Sagana a Alejandra Valverdeho. Letos už zvládl na Kolem Algavre vyhrát etapu, bodovací soutěž a celkovou klasifikaci.

Zajímavým jménem na startovní listině je také teprve třiadvacetiletý cyklokrosař Wout Van Aert (Vérandas Willems–Crelan), aby si mohl sezónu prodloužit až do jarních klasik na silnici, upravoval hodně její cyklokrosovou část. Ve světovém poháru ztrácel na svého hlavního konkurenta Mathieuho van der Poela a získal jen dvě vítězství, nicméně chuť si napravil ve Valkenburgu na Mistrovství světa, kde „létajícímu Holanďanovi“ na hodně rozblácené trati nadělil více než dvě minuty a vyhrál potřetí v řadě Duhový trikot. V sobotu na Omloop Het Niuewsblad se předvedl ve skvělé formě a v přední skupině dokázal sekundovat i ostřílenějším borcům. Jen je jeho škoda, že po protaktizovaném závěru závodu, kdy se nechali uprchlíci dojet balíkem, dokončil na 32. místě, což vůbec nebyl výsledek, který by reflektoval skutečný výkon mladého Belgičana.

Z dosavadních jedenácti ročníků se žádný nekonal za silného deště, což by se nyní mělo, dle předpovědi počasí změnit. Zatímco teď trasu závodu pokrývá sníh a dodává názvu závodu jiný smysl (Strade Bianche-ital. bílé cesty). Od pátku má stoupající teploty doprovodit silný déšť. To by mohlo znamenat pro televizního diváka zajímavou podívanou. Start je naplánován na 10:45, dojezd kolem půl čtvrté odpoledne. Eurosport 2 vysílá závod od 14h.