Steven Cummings překvapil ve čtrnácté etapě Tour de France


Steven Cummings po odvážném závěru překonal Bardeta i Pinota a africká stáj může slavit svoje první etapové vítězství na podniku Grand Tour.

Početný únik plný velkých jmen

Na začátku to zkoušelo mnoho závodníků, a tak se vytvořil početný devatenáctičlenný únik. Byli zde známí závodníci, jako například Peter Sagan, Thibaut Pinot, Romain Bardet, Rigoberto Uran nebo Greg Van Avermaet.

Peter Sagan navýšil svůj náskok v bodovací soutěži

Peteru Saganovi se, na rozdíl od jeho hlavních konkurentů v soutěži o zelený dres, podařilo dostat do početného úniku dne. Na trati byla jedna sprintérská prémie. Tou projel Sagan bez problémů první a navýšil svůj náskok o 20 bodů, dalších 17 získal za 5. místo. Jeho soupeři nebodovali!

Chyby Romaina Bardeta a Thibauta Pinota využil britský jezdec Steven Cummings

Cílové stoupání na Côte de la Croix Neuve je velice náročné stoupání. Měří pouze 3,1 kilometru, ale v průměru má přes 10%. První vážný nástup zkusil Romain Bardet. Nástup byl pohlcen. Zkusil to tedy znovu následovaný Simonem Yatesem. Yates ale brzy tempu nestačil a odpadl. Za Bardetem jela skupina Uran, Pinot a Gautier. Z této skupiny se oddělil Thibaut Pinot a těsně před koncem stoupání se mu podařilo dojet Bardeta. Do cíle zbývalo 1,4 kilometru. Pinot na zadním kolem Bardet. Kdo zkusí první? Najednou se z ničeho nic zezadu přiřítil jeden z jezdců afrického týmu MTN-Qhubeka. Cummings!

Na nic nečeká a okamžitě letí dál. Zatáčku opravdu projel na hraně. Díky tomu si vypracoval náskok několika metrů. Další zatáčka. Cummings ji projíždí možná ještě rychleji než tu předchozí. Na Pinota s Bardetem získává čím dál tím větší náskok. V cílové rovince má náskok okolo dvaceti metrů. Bardet začíná spurtovat. Poté i Pinot. Pinot předjíždí Bardeta, ale na Stevena Cummingse už nestačí. Ten tak zvedá ruce nad hlavu, při své první vítězné etapě na Tour.

Cílové stoupání zamíchalo celkovým pořadím

Takřka u paty stoupání to zkusil Nairo Quintana, následovaný Vincenzem Nibalim. Za nimi musel tempo určovat sám Froome, jelikož Richie Porte ze zdravotních důvodů nestačil a Geraint Thomas již také neměl nohy. Za Froomem jeli Contador, Valverde a Garderen. Nibali nestačí tempu Quintany a rázem se ocitá až za skupinou se žlutým trikotem. Nestačí také Van Garderen. Ten jede až za Nibalim. Froome stupňuje tempo a odjíždí španělskému duu. Ocitá se za Quintanou. Za touto dvojicí odjíždí Valverde Contadorovi a přibližuje se vedoucí dvojici. V cílové rovince Chris Froome ještě dokáže zaspurtovat a poodskočit Nairu Quintanovi o vteřinu. Za Froomem dojíždí o čtyři vteřiny později Valverde. Poté Contador, Nibali pak až Van Garderen a ztrácí 2. místo

Pořadí 14. etapy Tour de France 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Steven Cummings MTN-Qhubeka 4:23:43
2 Thibaut Pinot FDJ 0:00:02
3 Romain Bardet AG2R 0:00:03
4 Rigoberto Uran Etixx 0:00:20
5 Peter Sagan Tinkoff-Saxo 0:00.29
6 Cyril Gautier Europcar 0:00:32
7 Ruben Plaza Lampre-Merida
8 Bob Jungels Trek
9 Jonathan Castroviejo Movistar
10 Simon Yates Orica 0:00:33

 

Průběžná celková klasifikace Tour de France 2015

P. Jméno Tým Čas
1 Chris Froome Sky 56:02:19
2 Nairo Quintana Movistar 0:03:10
3 Tejay Van Garderen BMC 0:03:32
4 Alejandro Valverde Movistar 0:04:02
5 Alberto Contador Tinkoff-Saxo 0:04:23
6 Geraint Thomas Sky 0:04:54
7 Robert Gesink Lotto-Jumbo 0:06:23
8 Vincenzo Nibali Astana 0:08:17
9 Tony Gallopin Lotto-Soudal 0:08.23
10 Bauke Mollema Trek 0:08:53