Steele Von Hoff ovládl agresivní den

nabor

Již druhé etapové vítězství na Tour Down Under 2015 získala dnes univerzitní stáj UniSA. Po Jacku Bobridgeovi, který do včerejška ovládal i celkové pořadí, to dnes zvládl také australský šampión v kritériu Steele Von Hoff.

Slunečná, ale větrná čtvrtá etapa. Právě ta nachystala dosud asi nejatraktivnější podívanou v celém závodě. Jelo se naplno – od startu do cíle.

Bobridge jede pro dres

Vznik úniku byl zase problematický a rychlý úvod nakonec zlomil pro sebe Jack Bobridge, jenž se den po ztrátě okrového dresu pokusil vrátit alespoň do čela horské klasifikace. Doplnili ho Hepburn z Oricy, Kennaugh ze Sky a Pineau z FDJ. Přidat se pokusil ještě Nathan Haas, ale obávaný rychlý muž nebyl tím, o koho by v úniku někdo stál, a tak po čase své úsilí vzdal.

Peloton povolil uprchlíkům jen necelé dvě a půl minuty. To nedělalo těžkou hlavu Bobridgeovi, který si na horské prémii 40 kilometrů po startu splnil svůj cíl. A jak se ukázalo, byl tím splněn také poslední z cílů, které si uprchlíci stanovili.

Orica jede pro vteřiny

Orica chtěla bodovat na následné sprinterské prémii a vše jí hrálo do karet. Bobridge se totiž z úniku hned po kopci dobrovolně odpojil a Hepburn, člen stáje Orica, přestal jet. Proto již 67 kilometrů před cílem byla „grupo compacto“, peloton pohromadě. Orica následně jela vražedné tempo a opravdu se jí podařilo vytěžit tři vteřiny k dobru pro Daryla Impeyho, za ním bodovali ještě Rowe a Renshaw.

Tempo okamžitě opadlo a vpřed se vydala nová skupina. Tentokrát tvořená Belkovem, Serrym a Tleubayevem. Náskok nového úniku vyrostl na hodnotu původního úniku a dopředu v pelotonu najelo Lampre. To chtělo ve stoupavém úseku utavit Marcela Kittela.

Kittel jede odpočívat

Podobný cíl měl i Movistar, který následně dokonal dílo zkázy a Kittel se ocitl v malé skupince, jež odpadla. Únik si zatím bez zvláštního zájmu rozdělil bodovaná místa na další prémii a krátce na to z něj odpadl Tleubayev. Zvýšené tempo pelotonu srazilo brzy vedení zbylých na minimum a vše mířilo ke spurtu, před nímž však přišel ještě jeden klíčový bod.

Místy až čtyři paralelní řady týmů bojovaly o co nejlepší pozici před krátkým stoupáním 7 kilometrů do cíle. Na něm nastoupil Boom, který za sebou táhl Luise – Leona Sáncheze (tedy kolegu z Astany) a Gorku Izaguirra z Movistaru. Nástup by měl šanci na úspěch, dle Izaguirrovi opatrné spolupráce však šlo soudit, že Movistar chce sázet především na Lobata.

Steele si jede pro etapu

Také proto nakonec došlo ke klasickému hromadnému spurtu, jenže ten poznamenal pád v cílové rovince. Asi třicítka jezdců unikla, zbylí zůstali zablokováni a jako první se do pedálů opřel Wouter Wippert. Předčili jej jenom dva vítězové dne – v cíli druhý Impey, který díky tomu získal další bonusové vteřiny, a vítěz etapy, jímž byl vcelku pohodlně Steele Von Hoff.

„Byl jsem nervózní, ale Jack Bobridge mě uklidňoval a potom mě dovezl na správné místo. Je to fantastické.“

Etapa vcelku jednoznačně nevyšla Giantu-Alpecin. Neuspěl Kittel, žádné bonusové vteřiny nezískal Dumoulin, nadto po pádu odstoupil Craddock. Na 4. místo celkově se naopak posunul Daryl Impey. Zítra však může být všechno jinak, když etapa na Willunga Hill určitě zamíchá pořadím.

Pořadí 4. etapy Tour Down Under 2015

P. Jméno Nár Tým Čas
1 Steele VON HOFF AUS AUS 3:24:28
2 Daryl IMPEY RSA OGE +0
3 Wouter WIPPERT NED DPC +0
4 Heinrich HAUSSLER AUS IAM +0
5 Samuel DUMOULIN FRA ALM +0
6 Niccolo BONIFAZIO ITA LAM +0
7 Rudiger SELIG GER KAT +0
8 Gianni MEERSMAN BEL EQS +0
9 Eugenio ALAFACI ITA TFR +0
10 Koen DE KORT NED TGA +0

Celkové pořadí Tour Down Under 2015 po 4. etapě

P. Jméno Nár Tým Čas
1 Rohan DENNIS Australia BMC 13:41:34
2 Cadel EVANS Australia BMC +7
3 Tom DUMOULIN Netherlands TGA +9
4 Daryl IMPEY South Africa OGE +13
5 Richie PORTE Australia SKY +15
6 Jack HAIG Australia AUS +15
7 Michael ROGERS Australia TCS +15
8 Ruben FERNANDEZ Spain MOV +15
9 Maxime BOUET France EQS +15
10 Domenico POZZOVIVO Italy ALM +15