Startuje již 70. ročník závodu Kolem Romandie

nabor

Švýcarský závod Kolem Romandie se letos pojede již po sedmdesáté. První etapa se pojede již toto úterý a můžeme se těšit na opravdu kvalitní obsazení.

Základní fakta

Závod Kolem Romandie je po závodu Kolem Švýcarska druhý nejprestižnější švýcarský závod, který je také součástí kalendáře World Tour. Tento závod se jel poprvé v roce 1947 a zvítězil Désiré Keteleer. V úvodních letech zde vítězili velice známí a úspěšní závodníci jako Ferdinand Kübler, Hugo Koblet nebo Gino Bartali.

Rekordy

Třikrát zde zvítězil Stephen Roche (1983, 1984, 1987), což se zatím nikomu jinému nepovedlo. Blízko k tomu měl loni Chris Froome, který při pokusu o třetí vítězství na tomto závodě skončil na celkovém třetím místě, ale je na startu i letos a patří k hlavním favoritům celého závodu.

Minulý ročník

Ročník 2015 přinesl velice překvapivého vítěze Ilnura Zakarina, který později vyhrál etapu na Giru nebo Paris-Nice. V královské etapě dojel Zakarin druhý za Pinotem, čímž se dostal do vedení, o které v závěrečné časovce nepřišel, i když se potýkal s defektem a musel měnit kolo.

Favorité

Favority jsou vrchaři. Na závodu Kolem Romandie bude startovat Chris Froome a  Nairo Quintana nebo dvojice týmu BMC Richie Porte a Tejay van Garderen. Velkou šanci vyhrát má samozřejmě i obhájce vítězství Ilnur Zakarin. Dále Thibaut Pinot, Geraint Thomas, Romain Bardet, Tom Dumoulin, Rui Costa, Simon Spilak nebo Rafal Majka

Trasa

Začne se prologem na čtyři kilometry, následuje rovinatá etapa na 167 kilometrů do Moudonu. Z Moudonu již odstartuje první horská etapa. Ta bude měřit 173 kilometrů a bude se finišovat na stoupání první kategorie do Morgins. Poté se jezdci přesunou do Sionu, kde se pojede patnáctikilometrová časovka. Pátá etapa bude královská. Jezdce na trati čekají tři stoupání první kategorie, včetně toho cílového. Poslední etapa se pojede po rovině a bude končit v Ženevě.