Stáj Dimension Data slaví čtvrté etapové vítězství

nabor

Dnešní etapa zavedla peloton poprvé do Pyrenejí. Na rozjezd zvolili pořadatelé “jednodušší” profil, avšak s přejezdem přes jedno z nejikoničtějších stoupání celého pohoří Col d´Aspin.

Peloton dnes startoval do sedmé etapy po 13. hodině za slunného počasí a potlesku diváků v L`Isle-Jourdain.

Před nimi byla nijak nenáročná, dalo by se říci klasikářská první polovina etapy. Pak silnice začala stoupat nejprve na vrchařskou prémii 4.kategorie Cote de Capvern, za ní následoval 25,5 km před cílem spurterský souboj a dále už se stoupalo na Col d`Aspin s vrcholem v 1490 m.n.m ohodnocený prémií 1. kategorie. Dnes to byl na Tour 72. výšlap na tento vrchol, od roku 1910, kdy se objevila v závodě poprvé.

Už od druhého kilometru se formoval dvanáctičlenný únik ve kterém byli třeba Gorka Izagirre (Movistar), Jarlinson Pantano (IAM) Petr Sagan (Tinkoff), ale i Mark Cavendish (Dimension Data) snažící se chránit zelený trikot. Nechyběl ani zástupce stáje Bora-Argon Cesare Benedetti. Únik díky snaze v pelotonu, zejména týmů Ettix a Lotto-Soudal, neměl dlouhého trvání a všichni byli po 40 km dojeti.

První hodina závodu byla velmi rychlá a jelo se rychlostí téměř 50Km/h. Po sjetí prvního úniku se tempo snížilo a naskytl se prostor pro další. Do toho se dostala velká jména a skvělí tempaři Tony Martin (Ettix), Fabian Cancellara (Trek-Segafredo), Vasil Kiryienka
(Sky), nechyběl ani “žluťák” Greg van Avermeat (BMC) i Stephen Cummings (Dimension Data). Z vrchařů se do úniku dostal i Vincenzo Nibali (Astana), Gorka Izagirre (Movistar) nebo Alexis Vuillermoz a Jan Bakelants (oba AG2R La Mondiale). Skoro každá stáj tady měla svého jezdce, chyběli jen zástupci FDJ a Tinkoff. Celkem bylo 29 uprchlíků. Jejich náskok se dostal téměř k 6 minutám, ten si ovšem dobře v pelotonu hlídal tým Sky.

Když se náskok začal ztenčovat zaútočila trojice Antoine Duchesne (Direct Energie), Matti Breschel (Cannondale) a Daniel Navarro (Cofidis), ke které se později dotáhl Cummings. Únik se dále drobil a do stoupání už najel po skupinkách. V čele jel osamocen Stephen Cummings, který chytře nastoupil před spurterskou prémií, za ním od úpatí útočící Nibali za sebou vezl Alexe Howese (Cannondale), Daryla Impey (Orica), Daniela Navarra a Grega van Avermaeta. První Nibaliho tempu nestačil Alex Howes a vystoupil si i van Avermaet. Na začátku stoupání se o tempo v balíku staral tým FDJ, přesto zkoušeli zaútočit např. Romain Bardet nebo Domenico Pozzovivo (oba AG2R).

Před vrcholem na čele závodu jel stále výborně Cummings, za ním si nastupovali Navarro a Impey. Nibali už na jejich útoky neměl odpověď a přes vrchol se přehoupl jako čtvrtý, pátý jel osamocený Greg van Avermaet. Na čele pelotonu už rozjeli pekelné tempo jezdci stáje Sky a nikomu nedali další šanci na útok.

Pořadí v cíli se od toho na vrcholu příliš nelišilo. První dojel Stephen Cummings a oslavil čtvrté vítězství své stáje na letošní Tour! Pro druhé místo si zaspurtoval Daryl Impey. Třetí dojel Daniel Navarro (+1´05”). Čtvrtý Nibali dojel se ztrátou + 02′ 14“. Se ztrátou + 03′ 04“ udržel žlutý trikot Greg van Avermaet. Peloton pak do cíle dorazil se ztrátou + 04′ 29“.
Z favoritů na celkové pořadí nejvíce ztratil lídr FDJ Thibaut Pinot (+ 07′ 15”).

Video

https://www.youtube.com/watch?v=f2tef-eq7CE

Top 10 etapy

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Stephen Cummings Dimension Data 3:51:58
2. Daryl Impey ORICA-BikeExchange + 1:05
3. Daniel Navarro Cofidis ,,
4. Vincenzo Nibali Astana + 2:14
5. Greg Van Avermaet BMC + 3:04
6. Luis Ángel Maté Cofidis + 4:29
7. Geraint Thomas Sky ,,
8. Wout Poels Sky ,,
9. Gorka Izagirre Movistar ,,
10. Alejandro Valverde Movistar ,,
12. Roman Kreuziger Tinkoff ,,
86. Jan Bárta Bora-Argon 18 + 12:23
181. Petr Vakoč Etixx – Quick Step + 21:05

Top 10 celkového pořadí

Pořadí Jezdec Tým Čas
1. Greg Van Avermaet BMC 34:13:40
2. Julian Alaphilippe Etixx – Quick Step + 6:36
3. Alejandro Valverde Movistar + 6:38
4. Joaquim Rodríguez Katusha + 6:39
5. Chris Froome Sky + 6:42
6. Nairo Quintana Movistar ,,
7. Warren Barguil Giant – Alpecin ,,
8. Pierre Rolland Cannondale – Drapac ,,
9. Dan Martin Etixx – Quick Step ,,
10. Fabio Aru Astana ,,
17. Roman Kreuziger Tinkoff + 6:53
108. Jan Bárta Bora-Argon 18 + 41:38