U hranic s Portugalskem čeká Vueltu nejspíš hromadný spurt

nabor

Po vytouženém dni volna se peloton vrací do akce. Desátá etapa na papíře vypadá jako jednoznačná sprinterská záležitost. Zvlněná pasáž mezi 40. a 20. kilometrem od cíle však může očekávaný scénář narušit.

Z hlediska počasí by to příjemný a klidný den rozhodně být měl. Teplo, ale v mezích snesitelna, žádný zvláštní vítr, nejspíš beze srážek. Pojede se do provincie Zamora, jedné z nejméně obydlených ve Španělsku, s nepřebernem zemědělské půdy a svahy obsypanými ovcemi. Kolem přehrady Villarino, jejíž dvě a půl miliardy kubických metrů vody přijdou vhod blízké podzemní elektrárně, k vodnímu dílu napojené tunelem. Na španělsko-portugalském pomezí se pak cyklisté podívají do národního parku Arribes del Duero, kde na ně netrpělivě čekají čápi černí či supi mrchožraví.

Mapa dojezdu 10. etapy Vuelty (Bermillo de Sayago)Právě v popisovaných končinách však jezdci na rozhlížení asi nebudou mít čas. Mezi metou 40 a 20 kilometrů totiž přijde nejprve rychlý sjezd (4,5 km, -6,2 %), pak kroutící se třetí kategorie Alto de Fermoselle (4,9 km, 5,3 %, vrchol 29,1 km od cíle) a po krátké pasáži roviny, prakticky bez sjezdu, ještě 7 km do 2,2 %. Dojezd už je profilově i technicky snadný. Peloton do městečka Bermillo de Sayago přifrčí po rychlostní silnici, spojující Zamoru s Portugalskem, s jedinou, ovšem mírnou zatáčkou 750 metrů od cíle. Tím spíše však bude v poziční bitvě potřeba týmová podpora, jež může některým po Alto de Fermoselle chybět.

10. etapa Vuelta 2018 profil

Na pozici Elii Vivianiho coby top favorita to nic nemění. Ani Bora, natož samotný Peter Sagan, by neměla mít problémy a úžasné je zatím LottoNL-Jumbo, dnes pracující především pro Dannyho van Poppela. Consonni, Nizzolo, Trentin, Van Asbroeck, Garcia Cortina nebo Gibbons, rovněž ti by kopec rozhodně měli přejet. S lehkým otazníkem připojme Bouhanniho, Walscheida, van der Sandeho, Aberasturiho a Sota.

A co uprchlíci? Silní by mohli přežít, slabý únik Alto de Fermoselle naopak zničí. Zvučnějších jmen s volností od týmu a zdravím v pořádku k dispozici věru není mnoho. Možná Teuns, jenž se však ničil na La Covatille. Možná Restrepo. Fraile, dostal-li by šanci. Samozřejmě je také možné počkat s nástupem až do těžké pasáže. Přiznejme ovšem i nejpravděpodobnější scénář: že s kůží na trh zkrátka nikdo nepůjde.

Desátá etapa Vuelty 2018 začíná ve 13:21. Na spurterskou prémii (41,7 km před cílem) dorazí kolem půl páté, na Alto de Fermoselle přibližně v 16:57. Odhad dojezdu v 17:40.

Tipněte si vítěze etapy na našem Facebooku či přes SMS:

  • ve tvaru WT mezera 10 mezera TŘI JMÉNA A PŘÍJMENÍ
  • odeslat na číslo +420 733 676 633, cena dle tarifu operátora.